Načítavanie údajov ...

Premiérovo v troch krajinách a s 24 účastníkmi, zo SR na ME 2020 rozhodcovia

Štyrmi zápasmi Bielorusko – Srbsko, Chorvátsko – Čierna Hora (A-skupina), Nemecko – Holandsko, Španielsko – Lotyšsko (C-skupina) sa začne európsky šampionát hádzanárov. V poradí XIV. majstrovstvá Európy mužov sa zapíšu do histórie ako prvé s tromi organizátorskými krajinami. Od 9. do 26. januára 2020 sa hádzanárska elita predstaví v Rakúsku, Švédsku a Nórsku. Kontinentálny šampionát bude navyše prvýkrát s 24 účastníkmi, ale bez slovenských reprezentantov, ktorí obsadili v 7. kvalifikačnej skupine nepostupové 4. miesto za maďarskými, ruskými a talianskymi hádzanármi. Medzi 24 účastníkmi sú traja debutanti a tri tímy, ktoré sa na ME predstavia prvýkrát po pauze trvajúcej dekádu a dlhšie. Slovensko budú zastupovať rozhodcovia. Dôveru na úvodnú fázu dostali Michal Baďura a Jaroslav Ondogrecula.

„Pre nás je to po MS 2011 a 2013 tretie vrcholné seniorské podujatie. Prvýkrát sa predstavíme na ME mužov, preto sme sa veľmi potešili. Rozhodujeme kvalitné zápasy Ligy majstrov, takže sme dúfali, že sa dočkáme nominácie,“ uviedol prednedávnom pre agentúru SITA M. Baďura.

„Balkánsku“ A-skupinu tvoria Chorváti, Čiernohorci, Srbi a dopĺňajú ich Bielorusi. Čechom prial júnový žreb, keď sa dostali do B-skupiny s tímami Severného Macedónska, domáceho Rakúska a Ukrajiny. V C-skupine na seba narazia víťazi dvoch predchádzajúcich ME Španieli (2018) a Nemci (2016), ktorých dopĺňajú Lotyši s Holanďanmi. Domáci Nóri sa v „déčku“ stretnú s majstrami sveta 2017 Francúzmi, Portugalčanmi a hráčmi Bosny a Hercegoviny. Úradujúci svetový šampióni Dáni si v E-skupine zmerajú sily so severskými rivalmi z Islandu, ako aj oboma postupujúcimi zo „slovenskej“ kvalifikačnej skupiny – Maďarmi a Rusmi. V F-skupine budú účinkovať hostiteľské Švédsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Poľsko.

Dejiskami základnej fázy sú Graz, Viedeň, Trondheim, Malmö a Göteborg. Prvé dva tímy z každej skupiny postúpia do hlavnej fázy, ktorej skupiny sa budú hrať vo Viedni (postupujúce družstvá z A, B a C-skupiny) a Malmö (D, E a F-skupiny). Finálový víkend ME 2020 sa odohrá v Tele2 Arene v Štokholme, na futbalovom štadióne s kapacitou 22 000 divákov. Súboj o zlato je na programe v nedeľu 26. januára od 16.30 h. Prvé tri družstvá z konečného poradia si zaistia priamy postup na MS 2021 v Egypte, nový kontinentálny šampión sa kvalifikuje aj na OH 2020 v japonskom Tokiu. Titul obhajujú Španieli, ktorí pred dvoma rokmi v záhrebskom finále zdolali Švédov 29:23 (12:14).

Zloženie základných skupín na XIV. ME v hádzanej mužov v Rakúsku, Nórsku a Švédsku (9. – 26. 1. 2020):
A-skupina (Graz): Chorvátsko, Bielorusko, Čierna Hora, Srbsko
B-skupina (Viedeň): Česko, Severné Macedónsko, Rakúsko, Ukrajina
C-skupina (Trondheim): Španielsko, Nemecko, Lotyšsko, Holandsko
D-skupina (Trondheim): Francúzsko, Nórsko, Portugalsko, Bosna a Hercegovina
E-skupina (Malmö): Dánsko, Maďarsko, Island, Rusko
F-skupina (Göteborg): Švédsko, Slovinsko, Švajčiarsko, Poľsko

Autor: SITA, foto: ihf.info

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022