Načítavanie údajov ...

Prešovčania po žrebe opäť odhodlaní zabojovať o postup zo skupiny

Vlani na začiatku decembra smútili hádzanári Tatrana Prešov, keď im tesne ušiel postup zo základnej skupiny Ligy majstrov. Dosiahnuť túto métu sa pokúsia aj v sezóne 2019/2020. Po štvrtkovom viedenskom žrebe najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže mužských klubov, ktorý ich opäť zaradil do C-skupiny, kde im budú robiť spoločnosť tímy IK Sävehof (Švéd.), Riihimäen Cocks (Fín.), HC Eurofarm Rabotnik Bitola (Maced.), Bidasoa Irun (Šp.) a Sporting CP Lisabon (Portug.), sú Prešovčania opäť odhodlaní zabojovať o jednu z dvoch postupových priečok do vyraďovacej fázy.

„V skupinovej fáze Ligy majstrov niet slabých súperov. Ide o mužstvá, ktoré sú šampiónmi či vicešampiónmi svojich krajín. Na prvý pohľad možno skupina vyzerá jednoducho, ale netreba sa nechať zmiasť. Každé z mužstiev bude predovšetkým doma veľmi nepríjemné. Zápasy u súperov nebudú jednoduché a netreba sa nechať uniesť tým, že pre verejnosť sú to podľa názvov o trochu menej známe hádzanárske kluby. Treba byť koncentrovaní a ísť krok za krokom. Rozhodne však takisto ako v predchádzajúcich sezónach chceme uspieť. Urobíme všetko pre čo najlepšie umiestnenie, aby sme v skupine zabojovali o postup,“ uviedol po žrebe v Erste Campus vo Viedni aj s dávkou opatrnosti tréner Šarišanov Slavko Goluža.

Úradujúceho slovenského šampióna pred rokom žrebovali z posledného IV. koša, tentoraz figuroval v II. koši spolu s Čechovskými Medveďmi z Ruska, čo tiež naznačuje, že Prešov by mal patriť k hlavným adeptom na postup. „Máme skupinu, o ktorej by mnohí povedali, že je hrateľná. To je určite dobré, keďže aj minulý rok bolo naším cieľom zabojovať o prvé dve priečky, čo nám napokon o máličko ušlo. Určite urobíme z našej strany všetko, aby sme boli úspešní a zabojovali o postup. Aj keď sme sa ocitli v spoločnosti veľmi nepríjemného švédskeho majstra Sävehofu, ktorý prekonal Kristianstad, a to sa nedá podceniť. Rovnako to platí aj pre ostatné družstvá. My si musíme predovšetkým postrážiť body doma, ktoré nám v minulej sezóne chýbali. Zároveň chceme podobne ako naposledy brať body aj zo súperových ihrísk. Ide o Ligu majstrov, najlepšiu európsku súťaž. Tešíme sa na to, že sme jej účastníkmi a budeme môcť privítať mužstvá z rôznych krajín,“ povedal k vyžrebovaniu na oficiálnom klubovom webe generálny manažér Tatrana Miroslav Benický.

Prešovskí hádzanári majú z vyžrebovaných súperov z vlaňajška skúsenosti len so Sportingom Lisabon. Práve portugalský tím postúpil pred rokom z „céčka“ na úkor Tatrana, keď pri rovnosti bodov mal o kúsok lepšiu bilanciu vzájomných duelov. Zverencov Golužu budú mať príležitosť zmerať si sily aj s jediným nováčikom v LM, ktorým je macedónsky Eurofarm Rabotnik. Čaká ich tiež zaujímavá konfrontácia so španielskym víťazom Ligy majstrov spred 25 rokov. Bidasoa Irun sa do najprestížnejšej kontinentálnej súťaže vracia po štvrťstoročí.

Žreb v Erste Campus určil zloženie aj ďalších troch skupín. Podľa súčasného formátu, ktorý má v súčasnej podobe za sebou už štyri edície a pred sebou poslednú, sa bude hrať najskôr skupinová fáza (4 skupiny), potom dve kolá vyraďovacej časti a turnaj Final Four. V základnej A- a B-skupine (s elitnou 16-kou nasadených klubov) bude účinkovať po osem tímov, ktoré sa stretnú systémom každý s každým doma – vonku. Ich víťazi sa priamo kvalifikujú do štvrťfinále, posledné dve družstvá v súťaži skončia a zvyšných desať pokračuje v prvom kole (osemfinálovej) vyraďovacej fázy. V šesťčlenných C- a D-skupine sa stretnú družstvá navzájom doma – vonku. Prvé dva z každej skupiny odohrajú semifinále play-off o dve miestenky do prvého kola vyraďovacej časti. Ostatné družstvá ďalej nepokračujú. Do úvodného kola vyraďovacej fázy sa teda kvalifikuje 10 klubov (2. – 6. z A+B-skupiny) a 2 (víťazi semifinále play-off z C+D-skupiny), ktoré utvoria šesť dvojíc a v dvojzápasoch (doma – vonku) budú bojovať o šesť miesteniek do ďalšej fázy. Tam sa pridajú už aj dva priamo kvalifikované tímy – víťazi „áčka“ a „béčka“, nasledovať bude klasické štvrťfinále o účasť na turnaji Final Four.

Zápasy 1. kola v jednotlivých skupinách LM hádzanárov sú plánované na 11. – 15. septembra 2019.

Liga majstrov mužov 2019/2020 – skupinová fáza:
A-skupina (víťaz priamo do štvrťfinále, tímy na 2. – 6. mieste do osemfinále):
Paríž Saint-Germain HB (Fr.), Barca (Šp.), SG Flensburg-Handewitt (Nem.), Aalborg Haandbold (Dán.), MOL-Pick Szeged (Maď.)
HC Prvo plinarsko društvo Zagreb (Chor.), Elverum Handball (Nór.), RK Celje Pivovarna Laško (Slovin.)

B-skupina (víťaz priamo do štvrťfinále, tímy na 2. – 6. mieste do osemfinále):
HC Vardar Skopje (Maced.), Telekom Veszprém HC (Maď.), PGE VIVE Kielce (Poľ.), HC Meškov Brest (Poľ.), HC Motor Záporožie (Ukr.), Montpellier HB (Fr.), FC Porto Sofarma (Portug.), THW Kiel (Nem.)

C-skupina (prví dvaja do play-off o účasť v osemfinále):
IK Sävehof (Švéd.), Tatran Prešov (SR), Cocks (Fín.), Eurofarm Rabotnik Bitola (Maced.), Bidasoa Irun (Šp.), Sporting CP Lisabon (Portug.)

D-skupina (prví dvaja do play-off o účasť v osemfinále):
Dinamo Bukurešť (Rum.), Čechovskí Medvedi (Rus.), Kadetten Schaffhausen (Švaj.), IFK Kristianstad (Švéd.), Orlen Wisla Plock (Poľ.), GOG Gudme (Dán.)

Hracie termíny:
skupinová fáza: 11. septembra 2019 – 1. marca 2020
osemfinále: 18. marca – 29. marca 2020
štvrťfinále: 25. apríla – 3. mája 2020
Final Four: 30. – 31. mája 2020

Liga majstrov žien 2019/2020 – základná skupinová fáza (prvé tri tímy z každej skupiny postúpia do hlavnej fázy LM):
A-skupina: Metz Handball (Fr.), Vipers Kristiansand (Nór.), HC Podravka Vegeta (Chor.), FTC-Rail Cargo Hungaria (Maď.)
B-skupina: Rostov nad Donom (Rus.), Team Esbjerg (Dán.), MKS Perla Lublin (Poľ.), CSM Bukurešť (Rum.)
C-skupina: SCM Ramnicu Valcea (Rum.), Budučnost Podgorica (Č. Hora), SG BBM Bietigheim (Nem.), Brest Bretagne Handball (Fr.)
D-skupina: Györi Audi ETO KC (Mad.), RK Krim Mercator Ľubľana (Slovin.), IK Sävehof (Švéd.), víťaz kvalifikačného turnaja

Hracie termíny základnej skupinovej fázy:
1. kolo: 4. – 6. 10. 2019
2. kolo: 11. – 13. 10.
3. kolo: 18. – 20. 10.
4. kolo: 1. – 3. 11.
5. kolo: 8. – 10. 11.
6. kolo: 15. – 17. 11.

Hracie termíny:
základná skupinová fáza: 4. októbra – 17. novembra 2019
hlavná skupinová fáza: 24. januára – 8. marca 2020
štvrťfinále: 3. – 12. apríla 2020
Final Four: 9. – 10. mája 2020

Autor: SITA, Foto: ehfcl.com

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022