Načítavanie údajov ...

Problémy prešovských legionárov, v úvode prípravy Tatrana len 9 hráčov

Len deväť hráčov zo základného 16-členného kádra bolo na úvodnom tréningu hádzanárov majstrovského Tatrana Prešov. Boli medzi nimi aj dve nové akvizície – Slovinec Lucijan Fižuleto a Tunisan Jihed Jaballah. Zvyšok tímu, ktorý tvorí až jedenásť legionárov a zastúpenie v ňom má osem krajín, chýbal pre rôzne obmedzenia s cestovaním v dôsledku pandémie koronavírusu.

Z Brazílčanov bol na tom najhoršie brankár Marcos Colodeti, ktorý v rodnej krajine márne čaká na povolenie vstupu do EÚ. A to aj napriek faktu, že aj opakované testy na COVID-19 má negatívne a do Európy mal už zakúpené letenky. V podobnej situácii sa ocitla aj tuniská ľavoruká spojka Anour Ben Abdallah.

Na zraz hádzanárov Tatrana Prešov nezvykle dlho cestoval Roman Carapkin. Moskovský rodák sa s manželkou vydal z Ruska do centra Šariša, kde obaja majú prechodný pobyt, autom. Cesta cez Bielorusko do hraničného prechodu s Poľskom prebiehala bez akýchkoľvek komplikácií. „Do Prešova nám zostávalo ani nie päťsto km. Bielorusi nás na ich území prepustili bez problémov, lenže poľskí hraničiari nám vystavili stopku. Na územie EÚ nás odmietli pustiť. Pritom sme mali aktuálne testy na koronavírus negatívne, všetky potrebné doklady o tom, že na Slovensku máme prechodný pobyt a ja k tomu profesionálnu pracovnú zmluvu, nezaberali. Príprava v Prešove začínala prvého júla podvečer a my sme na bielorusko–poľskú hranicu dorazili už tridsiateho júna v skorých ranných hodinách. Predtým, než sme sa vydali z Moskvy, písal som na ruskú ambasádu vo Varšave, odkiaľ som dostal informáciu, že s tranzitom by sme nemali mať žiadny problém v súvislosti s dokladom o negatívnom teste a prechodnom pobyte na Slovensku v Prešove. Úradníkom na poľskej hranici tieto fakty ale nestačili. Museli sme sa vrátiť do Brestu a začať riešiť problém cez zastupiteľské orgány dotknutých krajín. Veľký kus pre mňa i manželku pritom spravil aj generálny manažér Tatrana Miroslav Benický. Verte, dva dni to boli ťažké vybavovačky. Na tretí deň sa však pre nás veci pohli a dospeli k povoleniu vstupu na územie EÚ. Potom sme nastúpili päťdňovú domácu izoláciu,“ zhrnul pre Korzár svoje cestovné peripetie hráč spojkového radu a alternujúci pivot Tatrana.

Situáciu s nedostatkom hráčov by mali pomôcť vyriešiť aj talentovaní prešovskí dorastenci Jakub Kravčák a Tomáš Fech, ktorí sa majú takisto pripojiť k mužstvu. Obaja sú aktuálne na sústredení s reprezentačnými tímami Slovenska. Zraz kadetov s Kravčákom potrvá do 10. júla, Fech je s juniorskou reprezentáciou do 15. júla.

Prešovčania začali prípravu na novú sezónu po 16-týždňoch po predčasnom konci uplynulého ročníka, ktorý uzavreli 11. marca štvrťfinálovou odvetou SEHA ligy proti PPD Záhreb. Potom už zaúradoval COVID-19.

„Hádzaná všetkým chýbala a pre profesionálneho športovca takáto dlhá odmlka nie je nikdy dobrá, preto sme radi, že sme sa mohli aspoň v takomto počte oficiálne zísť. Pre cestovné obmedzenia nám chýbalo dosť veľa hráčov z nášho kádra. Najväčší je problém mali chalani z Brazílie, Tunisko takisto ostáva problémom, aj keď bolo zaradené medzi krajiny, z ktorých Európska únia dovolí vstup. Stále sa to rieši individuálne,“ skonštatoval na štarte prípravy generálny manažér Miroslav Benický, ktorého doplnil chorvátsky kouč Tatrana Slavko Goluža: „Prvýkrát v kariére som zažil situáciu, že sme takmer štyri mesiace boli bez hádzanej. Nie je čas na plač, rovnako sú na tom aj iné tímy. Do prípravy sme nevstúpili kompletní, očakávame, že po absolvovaní povinnej izolácie postupne pribudnú ďalší chlapci. Musíme začať postupne a zľahka. Zistiť, v akej sú chlapci kondícii. Goluža je spokojný so zložením kádra: „Týchto hráčov sme si vybrali. Sú to chlapci, ktorí sú kompletní a hrajú obranu aj útok. Budeme sa snažiť o rýchlejšiu hru. Potrebuje to svoj čas na zohratie nového systému. Máme dostatok priestoru, kým sa začne liga. Dôležité ale je, aby sme boli všetci zdraví.“

Hádzanári Tatrana Prešov sa k hernej stránke prípravy dostanú v závere júla. Počet prípravných duelov i mená súperov nie sú ešte definitívne. Otáznik visí najmä nad tradičným Turnajom majstrov v Doboji, ktorého je Tatran pravidelným účastníkom.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Viktor Zamborský / tatranpresov.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022