Načítavanie údajov ...

Prokop sa učí jazyk s masérom, tri body z úvodu ligy môžu mať cenu zlata

Aj v druhom piatkovom dueli najvyššej maďarskej súťaži hádzanárov prišlo na konfrontáciu slovenských reprezentantov. Väčšia radosť bola na strane tímu HE-DO B.Braun Gyöngyös s tvorcom hry Ľubomírom Ďurišom a brankárom Michalom Tóthom ml., ktorí využili domáce prostredie na zdolanie Budakalászu 34:31 (18:15), čím nielen naplnili papierové predpoklady, ale sa zároveň víťazne naladili na utorňajšie vystúpenie v kvalifikácii Európskej ligy proti bundesligovému Füchse Berlín. Naopak, na strane zdolaných hostí bol Jakub Prokop.

„Na zápas proti Gyöngyös sme po predchádzajúcich úspešných výsledkoch s Balatonfüredom a Csurgóm cestovali s cieľom pokúsiť sa získať aspoň bod. Vo všetkých troch súbojoch sme boli outsideri a napriek tomu sa nám podarilo získať spolu tri body. Vedeli sme, že to bude náročná úloha, keďže Gyöngyös je jeden z top tímov maďarskej ligy a účinkuje aj v európskej pohárovej súťaži. Priebeh bol vyrovnaný, takmer celý čas bol rozdiel v skóre len dva – tri góly, ale napokon si domáci postrážili výhru,“ priblížil dianie na palubovke Prokop, ktorý zaťažil konto súpera štyrmi presnými zásahmi, ale rodáka zo SR v bránke domácich Tótha neprekonal. „Nie, nedal som mu ani jeden gól. Mišiho približne v 10. min tréner Gyöngyösu Csaba Konkoly vystriedal, takže som si naňho ani nestihol vystreliť.“ Prokopovi na druhej strane strelecky sekundoval trojgólový Ďuriš.

Pri vzájomných súbojoch početnej slovenskej légie v Maďarsku príde čas aj na rozhovory medzi krajanmi. „S ´Bejbošom´ (prezývka Ďuriša, pozn.) sme sa v rámci možností porozprávali chvíľu pred rozcvičkou pri šatniach a potom ešte po zápase, kde sa ku nám na chvíľu pripojil aj Miši Tóth. Musím sa však priznať, že až po príchode do šatne som si uvedomil, že on je tiež Slovák, čiže s ním som neprehodil ani slovíčko. Veľmi ma však potešilo, že ma Bejboš pochválil za môj výkon proti jeho tímu,“ poznamenal Prokop.

Budakalász v uplynulej sezóne nedohranej pre pandémiu koronavírusu okupoval spodné priečky tabuľky. Momentálne figuruje na 6. mieste s bilanciou 1 výhra – 1 remíza – 3 prehry. Ako jediný zo 14 tímov odohral všetkých 5 duelov. „Úvod hodnotím veľmi dobre. Mali sme päť zápasov, v ktorých každý jeden získaný bod môže mať pre nás cenu zlata, pretože sme hrali s top tímami maďarskej ligy. Dokázali sme získať 3 body, čo bolo možno aj nad očakávania. Ďalej nás čakajú súboje, v ktorých sa očakáva, že budeme získavať body,“ pokračovala predsezónna slovenská posila, ktorá sa v novom klube už udomácnila. „S adaptáciou nebol žiadny problém. Aj náš tím je celkom nový, takže to spoznávanie bolo vzájomné. S rečovou bariérou nie sú ťažkosti, keďže skoro všetci spoluhráči ovládajú angličtinu. Samozrejme, pokúšam sa naučiť aj určité základy maďarčiny. Tie nacvičujem skoro po každom tréningu s masérom v masérni.“

Dvadsaťdvaročná slovenská spojka pridala aj svoj pohľad na jednu z najlepších európskych ligových súťaží: „Zápasy v maďarskej lige sú v porovnaní so slovenskou extraligou oveľa silovejšie, rýchlejšie a taktickejšie. Tímy sú neskutočne vyrovnané, a to je hlavným plusom tejto ligy. Osobne som zatiaľ veľmi spokojný s mojou obrannou fázou hry. Myslím si, že v útočnej fáze moja adaptácia ešte chvíľu potrvá. Potrebujem stretnutiami získať väčšiu zápasovú prax a sebadôveru. Od začiatku sezóny sa to však postupne zlepšuje. Verím, že to tak bude pokračovať aj naďalej.“

Boj s pandémiou koronavírusu pokračuje na celom svete, COVID-19 zasiahol aj do diania v maďarskej hádzanej.
„Je pravda, že veľa stretnutí bolo preložených pre koronavírus. Niektoré tímy testovali a výsledky testov mali pozitívne. Následne museli podstúpiť testovanie aj ich súperi, s ktorými sa stretli. Žiaľ, v niektorých prípadoch sa potvrdil prenos nákazy. U nás nemáme v družstve žiadne symptómy, preto nás zatiaľ ani netestovali. Máme šťastie, že zatiaľ sme sa nestretli s nejakým ´pozitívnym´ tímom a ani jeden zápas Budakalászu nemuseli preložiť. V našej hale však hráme bez prítomnosti divákov,“ dodal Prokop, ktorý zamieril do Maďarska v lete z HKM Šaľa, predtým pôsobil v ŠKP Bratislava.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: https://www.facebook.com/gyongyosikk/

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022