Načítavanie údajov ...

Prvá nominácia Guricha, návrat M. Straňovského do reprezentácie

Hádzanári Slovenska v polovici októbra začnú svoje účinkovanie v kvalifikácii mužov o postup na majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku. Na úvod bojov v 2. skupine ich čakajú dvaja favoriti – vo štvrtok 13. 10. si od 18.15 h zmerajú sily v Larviku s Nórskom a potom v nedeľu 16. 10. privítajú v prešovskej Tatran handball aréne Srbov.
Nový hlavný tréner Fernando Gurich v tejto súvislosti oznámil 20-člennú nomináciu pozostávajúcu z 11 legionárov, z toho piatich z českej extraligy.

„Zostaviť nomináciu bolo dosť náročné, keďže som ešte som všetkými hráčmi ešte nestihol hovoriť a zároveň bolo ťažké, aby som videl všetky zápasy, ktoré som chcel. Niektorí ukončili svoju reprezentačnú kariéru, ďalší sú zranení alebo sa zranili teraz, takže sme to museli dať dokopy najlepšie, ako sme mohli. Ak chceme v priebehu troch – štyroch rokov vybudovať tím, potrebujeme dávať príležitosť naberať medzinárodné skúsenosti aj mladým hráčom. To znamená, že potrebujú odohrať čo najviac duelov na medzinárodnej úrovni,“ uviedol na úvod k zloženiu slovenského výberu Fernando Gurich.

Potešiteľnou správou je návrat jedného z najlepších slovenských hráčov v ére samostatnosti Martina Straňovského, ktorý od určitého času nedostával od Gurichovho predchodcu Petra Kukučku pozvánky a prišiel tak aj o štart na ME 2022 v domácom prostredí. Krídelník HK Košice je jeden z deviatich hráčov pôsobiacich v Niké Handball extralige. „Martin je stále aktívny hráč a ako som povedal pred médiami pri mojom vymenovaní do funkcie, tak šancu byť súčasťou tímu má každý, ktorá hráva, je fit a má správnu motiváciu. Straňovský je dôležitý hráč pre Slovensko. Verím, že nám pomôže svojimi skúsenosťami,“ vysvetlil kormidelník SR návrat Straňovského.

V národnom tíme sa objavia nové tváre i tváre, ktoré sa v ňom už epizódne mihli (Ľuba, Dévai, Sloboda, Bystrický, Moravčík, Hlipala, Hajko). Majstrovský Tatran Prešov má v ňom dvoch mladých zástupcov – Jakuba Kravčáka a Erika Fenára. „Na kvalifikačné zápasy káder zredukujeme na 16 hráčov, ale chceme pracovať s početnejšou skupinou hráčov. Ľuba pôsobí dlhodobo v extralige a z roka na rok sa zlepšuje. Patrí do generácie hráčov s ročníkmi narodenia 2000/2001, s ktorými som začal pracovať. Sem patrí aj Sloboda či Moravčík, ktorý bol defenzívnym pilierom Modry a teraz sa udomácňuje v pražskej Dukle. Bystrický sa môže stať dôležitým hráčom národného tímu, má dobré predpoklady, ktoré môže tvrdou prácou ešte zlepšiť. Tiež je dôležitým mužom považskobystrickej obrany. Hlipala je pre mňa prekvapenie. Nepoznal som ho predtým, ale v úvode sezóny podáva kvalitné výkony. Môže priniesť do tímu niečo, čo nám chýbalo. Hajko je iný typ tvorcu hry, akého máme v mužstve. Pôsobenie v Nemecku mu pomohlo, tiež môže byť z neho dôležitý hráč pre reprezentáciu. Toto však nie sú všetci hráči, ktorých sledujeme. Každý víkend sa snažím vidieť, čo najviac zápasov. Chcem, aby každý hráč bojoval o svoje miesto v národnom tíme,“ pokračoval španielsky kouč v slovenských službách.

Naopak, vo výbere chýbajú viacerí skúsení hráči – Tomáš Urban, Slaninka, Kalafut, L. Urban, Čupryna, M. Briatka, J. Briatka, P. Hruščák, M. Mikita, ale aj Potisk či Mišových. „Do nominácie sa zmestí len 20 hráčov a my sme na tu na to, aby sme rozhodli, ktorí to budú. Nikdy nebudú spokojní všetci, ale to neznamená, že s ďalšími nepočítame. Medzi spomenutými sú aj zranení či zotavujúci sa zo zdravotných problémov, ale aj takí, ktorí chcú urobiť krok iným smerom, ale zároveň sú ochotní pomôcť, keď to bude potrebné, atď. Nehovoril som zatiaľ s každým, ale plánujem sa im ozvať a chcem byť s nimi v kontakte. V ďalšej nominácii budú určite nejaké zmeny,“ dodal Gurich, ktorého zloženie realizačného tímu sa bude môcť zverejniť tiež tento týždeň: „Doťahujeme posledné detaily, ale budú to ľudia, s ktorými som spolupracoval aj v uplynulých rokoch.“

Slováci sa zídu v nedeľu 9. októbra popoludní v pezinskom Palace Art Hoteli. Nasledovať bude krátka príprava na vstup do kvalifikácie.

Ešte pred mužským zrazom sa zíde aj ženská hádzanárska reprezentácia, ktorú v piatok 30. septembra v Michalovciach a v sobotu 1. októbra vo Vranove nad Topľou čaká prípravný dvojzápas s Ukrajinkami. Fanúšikovia hádzanej si môžu kúpiť vstupenky na najbližšie zápasy oboch reprezentačných tímov Slovenska. Lístky si môžu zabezpečiť na nasledujúcich linkoch:

MUŽI
https://www.ticketportal.sk/event/Kvalifikacny-zapas-o-postup-na-ME-2024-hadzanarov
ŽENY
https://www.ticketportal.sk/event/Pripravny-zapas-hadzanarok

Nominácia hádzanárov Slovenska na sústredenie a prvá dva zápasy kvalifikácie o postup na mužské ME 2024 (9. – 16. 10. 2022):
brankár: Marián Žernovič (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.), Michal Martin Konečný (SC kelag Ferlach/Rak.), Lukáš Ľuba (HC Sporta Hlohovec)
pivoti: Šimon Macháč (Fejér-B.Á.L. Veszprém/Maď.), Matúš Moravčík (HC Dukla Praha/ČR)
krídelníci: Martin Straňovský (HK Košice), Lukáč Péchy (HC Sporta Hlohovec), Erik Fenár (Tatran Prešov),  Tomáš Dévai (MHC Štart Nové Zámky)
spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol Balonmano Nava/Šp.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Hniďák (HK FCC Město Lovosice/ČR), Marek Hlinka (HC Dukla Praha/ČR), Ľuboš Hlipala (HBC Jičín/ČR), Marián Hajko (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Jakub Kravčák (Tatran Prešov), Ľubomír Ďuriš, Adrej Sloboda, Ivan Bystrický (všetci MŠK Považská Bystrica)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH, Marek Findrik

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022