Putera ako za starých čias, podľa manželky v bránke vyvádzal

Asistent, kouč brankárov, šéftréner, aktívny gólman a nabudúce vraj šéf klubu, zasmial sa Miloš Putera pri rekapitulácii pozícií, ktoré v ostatnom čase zastával v SC DHfK Lipsko

Miloš Putera pred rokom a pol víťaznou ligovou konfrontáciou proti Rhein-Neckar Löwen ukončil svoju úspešnú brankársku kariéru a začal sa venovať trénerskej činnosti nielen v klube SC DHfK Lipsko, ale aj na reprezentačnej úrovni, kde v národnom tíme mužov SR má ako jeden z asistentov Petra Kukučku na starosti brankárov.
Putera si nedávno vďaka okolnostiam spôsobeným koronavírusom vyskúšal post šéftrénera v najvyššej nemeckej súťaži, keď v zápase na palubovke TVB Stuttgart (24:30) zaskočil za hlavného kouča Andrého Habera. Po trénerskom debute však prišlo o tri týždne neskôr „obnovenie“ aktívnej kariéry. Trnavský rodák sa v nedeľu ocitol medzi troma žrďami v domácom dueli I. bundesligy proti TBV Lemgo Lippe (32:32), v ktorom jeho tím po dvoch prehrách opäť zabodoval.

„Môžu za to zvláštne časy, ktoré momentálne prežívame. Jeden z našich brankárov, Nór Kristian Kristian Sæverås, prekonal koronu, ale výsledky testov na srdce nemal rovnaké ako v lete, a tak nedostal od lekárov zelenú. Vďaka tomu som mohol naskočiť ja. Mal som v klube dohodu, že som taká poistka pre podobné výnimočné situácie. Aj v minulej sezóne sa to raz stalo, zhodou okolností to bol posledný duel pred pandémiou koronavírusu proti Ludwigshafenu, ale vtedy som nechytal, bol som len pripravený na lavičke. Na zápas s Lemgom sme z nášho treťoligového tímu do 23 rokov povolali aj mladého chalana. Christian Ole Simonsen je veľký talent, ale nechceli sme ho hneď vystresovať. Plán bol taký, že v prípade priaznivého vývoja by sme ho na pár minút poslali do bránky, nech zbiera skúsenosti. V nedeľu sme však prehrávali 8:14. Nášmu gólmanovi Joelovi Birlehmovi obrana príliš nepomohla, veľa gólov sme dostali z trhákov. Potom som sa dostal medzi tri žrde ja. Pôvodne som si myslel, že len na pár minút, napokon to bolo cez 40, ale prežil som,“ povedal pre slovakhandball.sk Putera, ktorý nebol zaskočený z toho, že si musel znova obliecť brankársky dres: „Už týždeň predtým sme vedeli, že Sæverås nebude môcť nastúpiť. Aj preto som od pondelka trénoval s tímom s tým, že deň pred duelom sa rozhodneme, či ja budem dvojka, alebo budem na lavičke len v úlohe odborného dohľadu. Na tréningoch mi to však celkom išlo. Zlepšovalo sa to zo dňa na deň. Chvalabohu, nezostalo to na úrovni z pondelka. Tréner Haber povedal, že by bol rád, keby som bol dvojka. Nechal som sa prehovoriť.“

Putera prišiel do bránky a začal úradovať. „Hneď prvá strela ma trafila a potom sme začali otáčať vývoj. Do polčasovej prestávky sme sa dotiahli na 15:17. Dve minúty pred koncom sme vyhrávali o tri góly, čiže priebeh bol pre mňa ideálny. Dlhý čas som si držal úspešnosť zákrokov na úrovni 40 percent, na konci sa to trochu pokazilo. Čas v bránke som si užíval, bavil som sa hádzanou. Vôbec som nebol v strese, keďže som nemal čo stratiť. Bolo to pekné. Večer doma sme sa so ženou aj zasmiali, robila si zo mňa srandu, že čo som v tej bránke vyvádzal,“ poznamenal 38-ročný Slovák, ktorý podľa oficiálnych štatistík na webe súťaže mal 7 zákrokov a 28-percentnú úspešnosť, klubová štatistika hovorí o 9 úspešných zásahoch (pri 18 inkasovaných góloch) a úspešnosti 33 percent.

Za svoj výkon sa mu ušla aj pochvala. „Našťastie, ohlasy boli pozitívne. O to však nešlo. Bol som smutný, že sme v záverečnej dvojminútovke pustili z rúk druhý bod. Keď však zoberieme do úvahy skutočnosť, že sme týždeň predtým nevedeli, v akej zostave nastúpime, keďže deväť hráčov mali pozitívny test na koronavírus, tak na zloženie nášho mužstva je aj bod dobrý. Napríklad na pravej spojke nastúpil 17-ročný chlapec Finn-Lukas Leun, ktorý vlani hrával ešte za mladší dorast a teraz skončili v sieti tri z jeho štyroch striel. Pri bundesligovom debute odohral super zápas a zatienil nás všetkých. Som však rád, že spokojnosť vládla aj s mojím výkonom.“

Putera zatiaľ netuší, či išlo len o jednorázovú záležitosť, alebo si pobyt v bránke zopakuje. „Nášho brankára čakajú ďalšie testy. Vo štvrtok v Balingene by som mal ešte fungovať ako dvojka. Uvidíme, kedy sa nórsky gólman dokáže uzdraviť. Dúfam, že to bude čo najskôr, ale nechceme ho tlačiť. Dôležité bude, ako sa bude cítiť. Zatiaľ teda neviem, či aj v nedeľu s Magdeburgom budem k dispozícii ako brankár.“

Asistent kormidelníka, kouč brankárov, šéftréner, aktívny gólman. Tieto posty Putera v uplynulých dňoch zastával. Na otázku, akú pozíciu v rámci klubových štruktúr si vyskúša nabudúce, Putera s úsmevom priznal, že si robí zálusk na tú najvyššiu. „Dúfam, že to bude post šéfa klubu. Na pár dní by som to zobral, aby som si mohol do budúcnosti vylepšiť kontrakt a predĺžiť ho aspoň o desať rokov,“ zakončil dobre naladený brankár i tréner v jednej osobe.