Repre juniorky-MS: Rekordné víťazstvo Sloveniek, Japonky im nepomohli do hlavnej fázy

Slovenské reprezentantky sa na 23. majstrovstvách sveta hráčok do 20 rokov v Slovinsku (22. 6. – 3. 7. 2022) tešili v sobotu z prvého víťazstva, ale večer prišlo sklamanie. Zverenky trénera Jána Beňadika dosiahli v Celje rekordnú výhru, keď si s hráčkami Indie poradili 59:12 (29:4), čím splnili svoju úlohu na uchovanie nádeje na postup. Potrebovali vyhrať aspoň 40-gólovým rozdielom, aby si vylepšili skóre a v prípade prehry Holandska s Japonskom ho mali pri rovnosti bodov lepšie. Japonky však vo večernom záverečnom dueli A-skupiny nezvíťazili, hoci nad Holanďankami v priebehu druhého dejstva viedli aj o štyri góly (21:17), a tak Slovenky nepostúpili do hlavnej fázy. V konečnej tabuľke obsadili 3. priečku so ziskom 3 bodov a v ďalšom priebehu šampionátu ich čakajú boje medzi nepostupujúcimi tímami o Prezidentský pohár. Už v nedeľu 26. júna si zmerajú sily s rovesníčkami z Guiney.

Výsledky – MSJ – A-skupina (Celje) – 3. kolo – sobota:
Holandsko – Japonsko 32:29 (16:16)
Slovensko – India 59:12 (29:4)
Zostava a góly SR: Voržáčková, Kusyová, Bronišová – Györiová 16/1, P. Pálová 4, Pénzes 5, Lukáčová 1, Dmytrenko 7, Kucserová 3, Dvorščáková 8/1, Ščípová 4, Zlatinská, D. M. Vargová , Hornyák, Bačenková 7/1, Zsákovics 4
pok. hody: 6/3 – 2/2, vylúčené: 2 – 2, rozhodovali: Alzayyat a Awwad (obaja Jord.), 100 divákov

Od začiatku bol vidieť výrazný rozdiel v kvalite družstiev. Slovenky hneď od úvodných minút spustili gólostroj a už do prestávky získali 25-gólový náskok nielen vďaka premieňaniu šancí, ale zásluhou len štyroch inkasovaných gólov. Po zmene strán pokračovali v toto trende. Vytúžený 40-gólový rozdiel dosiahli v 51. min, keď sa na 49:9 presadila Zsákovics. Svoje vedenie zvyšovali aj v poslednej desaťminútovke, ale jubilejný šesťdesiaty gól už nestihli pridať. Pri chuti bola najmä pivotka Györiová, ktorá zo 17 pokusov strelila 16 gólov a mala 94-percentnú úspešnosť streľby.

Hlas:
Ján Beňadik (tréner junioriek SR): „Podstatné pre úspech v dnešnom stretnutí bolo, že sme odohrali 60 minút v maximálnej koncentrácii. Vedeli sme, že bez nej by sa to nepodarilo. Potrebovali sme hrať ofenzívne, ale zároveň aj dobre brániť a nedostávať góly, lebo 40-gólov je obrovský rozdiel. Keď dostanete 15 – 20 gólov, tak počet útokov v dueli vás nepustí a nie je jednoduché vyhrať takým rozdielom. Dievčatá však boli správne nastavené. Hovorili sme si, že keď vyhráme I. polčas o 15 gólov, budeme spokojní, lebo indickým súperkám v predchádzajúcich dueloch dochádzali sily skôr v druhej časti zápasov. Nechceli sme sa plašiť, ale ísť gól za gólom. Rozdiel o 25 bol nad náš plán a potom sme už verili, že to dokážeme.“