Načítavanie údajov ...

Repre kadeti: Tím SR „19“ v Bulharsku o postup medzi kontinentálnu elitu

Z mládežníckych hádzanárskych reprezentácií Slovenska čaká na vystúpenie na vrcholnom kontinentálnom podujatí počas letných mesiacov ešte kadetov. Národný tím hráčov do 19 rokov sa od pondelka 16. do nedele 22. augusta 2021 predstaví na majstrovstvách EHF, čo je vlastne šampionát nižšej kategórii (na ME účinkuje len 16 družstiev, pozn.). Pôvodne sa tieto turnaje mali uskutočniť už vlani pre výbery do 18 rokov, ale proti bola pandémia koronavírusu.
Slováci budú účinkovať v bulharskej Varne (ďalšie dva turnaje sú v Rige a Skopje, pozn.), kde sa predstavia v základnej B-skupine s Bielorusmi, Fínmi a Litovčanmi. Prvé dva tímy zo skupiny postúpia do semifinále spolu s dvoma najlepšími z „áčka“, v ktorom sú Česko, Faerské ostrovy a Bulharsko. Len celkový víťaz turnaja vo Varne si zaistí postup medzi kontinentálnu elitu.
„Celkovo s prípravou som veľmi spokojný. Chalani jej obetovali celé prázdniny. Všetci boli k dispozícii. Menší problém je len šírka kádra, aj z hľadiska konkurenčného boja by sme radšej mali k dispozícii viac hráčov. Takto sme mali pokope osemnástku. Sme pripravení na šampionát. Chalani sú napriek istým boľačkám odhodlaní ísť aj cez bolesť a odovzdať maximum pre tím,“ uviedol pre slovakhandball.sk kouč SR „19“ Michal Baran, ktorého zverenci odohrali v príprave osem medzištátnych stretnutí – s Holandskom (23:23, 27:31), Španielskom (29:27, 25:40), Poľskom (29:29, 26:31) a Rakúskom (37:29, 26:23).
„Úvodný duel s Holandskom bol pre veľa hráčov prvý po deviatich mesiacoch pauzy, ale boli sme milo prekvapení nasadením i hrou. Proti Španielom sa nám podaril krásny výsledok, ktorý aj zarezonoval v hádzanárskom svete tejto kategórie a dodal chalanom potrebné sebavedomie. V odvete sme síce hladko prehrali, ale 40 minút sme boli opäť vyrovnaným súperom španielskemu favoritovi. V Poľsku sme odohrali tiež dva kvalitné zápasy, v druhom nám ušla posledná desaťminútovka. Dvojzápas s Rakúskom, účastníkom ME, nám ukázal posun družstva na ihrisku i mimo neho. V prvom dueli nám všetko vychádzalo, v odvete už nie, ale chalanov to nezlomilo,“ priblížil merania síl Baran, ktorý po záverečnej príprave v Bratislave zúžil káder o dvoch hráčov a v nedeľu odletela do Bulharska nominovaná šestnástka hráčov a päť členov realizačného tímu.

Mladí Slováci začnú svoje účinkovanie v pondelok 16. 8. proti rovesníkom z Litvy, v utorok 17. 8. nastúpia proti Fínom a vo štvrtok 19. 8. budú ich súpermi Bielorusi (vždy od 16.00 h). „Chceme sa pobiť o postup. Vďaka SZH sme mohli absolvovať dlhú dvojmesačnú prípravu, čo nebolo jednoduché zabezpečiť z finančného ani organizačného hľadiska. Na ME hrá len 16 tímov, ale v Európe je viacero kvalitných družstiev na úrovni. Je to nabité a nebude ľahké postúpiť. Pred každým súperom máme rešpekt, ale strach pred nikým. Chceme všetko vyhrať,“ vyhlásil hlavný tréner kadetov SR, ktorý vedie družstvo spolu s Tomášom Straňovským.

Nominácia kadetov Slovenska na majstrovstvá EHF hráčov do 19 rokov v Bulharsku (16. – 22. 8. 2021):
brankári: Christopher Bako, Stanislav Sopka (obaja HKM Šaľa)
pivoti: Marián Plšek (MŠK Považská Bystrica), Peter Kimák-Fejko (Tatran Prešov), Daniel Dudík (ŠKP Bratislava)
krídla: Marco Antl (Tatran Prešov),  Tomáš Dévai (MHC Štart Nové Zámky), Jakub Kolenič (ŠKP Bratislava), Dávid Mišových (HáO TJ Slovan Modra)
spojky: Tomáš Smetánka (VfL Gummersbach/Nem.), Kristián Uhriňák (HC Zubří/ČR), Adam Lukačín (HKM Šaľa), Branislav Kvaššay (MŠK Považská Bystrica), Jakub Kravčák, Ján Surňák (obaja Tatran Prešov), Patrik Illés (MHC Štart Nové Zámky)

Zloženie základných skupín na šampionátoch EHF kategórie hráčov do 19 rokov (štartujú na nich tímy, ktoré sa nedostali na ME):

Lotyšsko (16. – 22. 8. 2021, Riga)
A-skupina: Holandsko, Turecko, Čierna Hora, Kosovo
B-skupina: Rumunsko, Luxembursko, Lotyšsko, Azerbajdžan sa odhlásil.

Bulharsko (16. – 22. 8. 2021, Varna)
A-skupina: Česko, Faerské ostrovy, Bulharsko, Veľká Británia sa odhlásila.
B-skupina: Bielorusko, Slovensko, Fínsko, Litva

Severné Macedónsko (9. – 15. 8. 2021, Skopje)
A-skupina: Poľsko, Severné Macedónsko, Grécko, Estónsko sa odhlásilo.
B-skupina: Švajčiarsko, Ukrajina, Gruzínsko, Bosna a Hercegovina

Program zápasov B-skupiny vo Varne:
pondelok 16. 8.: 14.00 h Bielorusko – Fínsko, 16.00 h Slovensko – Litva
utorok 17. 8.: 14.00 h Litva – Bielorusko, 16.00 h Fínsko – Slovensko
štvrtok 19. 8.: 14.00 h Fínsko – Litva, 16.00 h Bielorusko – Slovensko

Autor: slovakhandball.sk

FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022