Načítavanie údajov ...

Repre muži: Gurich: Body si musíme zaslúžiť našimi výkonmi

Hádzanári Slovenska v prvých dvoch vystúpeniach kvalifikácie ME 2024 neobrali favorizované tímy o body. Ich vystúpenia v Larviku proti Nórsku (26:38) a v Prešove so Srbskom (21:27) sa spájali s očakávaniami novej éry po nástupe trénera Fernanda Guricha, ktorý sa odhodlal vydať na cestu so snahou posunúť mužskú reprezentáciu SR na vyššie pozície v hierarchii hádzanárskych krajín na starom kontinente. Pomôcť k tomu má aj zmena herného štýlu. Ako ho prijali jeho zverenci a ako sa stihli naň za krátky čas adaptovať, prezradí španielsky kormidelník v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Ako hodnotíte prvé dva kvalifikačné zápasy pod vaším vedením?
– Vedeli sme o náročnosti oboch duelov. V prvom stretnutí proti Nórom sme mohli začať pracovať s ideami, ktoré chceme uplatňovať v našej hre. Posledných 5 – 7 minút bolo pre nás krutých vinou vlastných chýb, ktoré prispeli ku konečnému výsledku. V opačnom prípade bol rozdiel menší. Musíme sa však z toho poučiť. V druhom zápase sme pokračovali v zdokonaľovaní nášho herného systému. Toto je pre nás zásadné, výsledky teraz nie sú až také dôležité. Proti Srbsku nám lepšie fungovala obrana, ale zahodili sme veľa čistých šancí, no na druhej strane nám pomohol aj výkon brankára Konečného. Takže výsledok považujem za spravodlivý. Videl som v našej hre dobré veci, urobili sme správne kroky vpred, ale máme pred sebou ešte veľa práce.

Najvýraznejšia zmena v systéme hry je v obrane. Koľko času bude potrebovať družstvo, kým ju zvládne k vašej spokojnosti?
– Páčia sa mi ofenzívno-proaktívne obranné systémy. Na adaptáciu potrebujú hráči viac času ako pri pasívnej obrane, ale konkrétnejšie neviem na túto otázku odpovedať. Podľa mňa hráči tento spôsob defenzívy prijali a chopili sa ho, ale ako tréner nie ste nikdy spokojný a vždy chcete viac. Dúfam, že od zápasu k zápasu budeme napredovať.

Nie je tento štýl veľkým rizikom v zápasoch proti špičkovým tímom? Nie je to príliš závislé od výkonu brankára, keďže súperi sa často dostanú k strele na vzdialenosť 6 m?
– Každý obranný systém má slabé a silné stránky. Problém pri otvorenej obranou je, že často prichádza k zakončeniu zo šiestich metrov a ľahšie vidíte chybu, či toho kto ju spravil. Ja sa na to pozerám inak. Podľa mňa sa hráči a tréneri musia naučiť zvládať tieto situácie. Tento systém nám ponúka veľa možností na získanie lôpt a rýchlu hry, a to je to, čo chceme. Chceme, aby súperi boli v strese v každom útoku, a to nám vyšlo v oboch zápasoch. Pravdepodobne, v našich vystúpeniach padne viac gólov, ale to je dôsledok modernej hádzanej. Aj pri spätnom pohľade na kvalifikačné stretnutia či duely Ligy majstrov nájdete rovnaké príklady so snahou o rýchlu hádzanú pri vyššom skóre.

Pred začiatkom kvalifikácie ste chceli, aby si mužstvo získalo rešpekt u súperov. Urobili sme v tomto smere krok vpred v dueloch s Nórskom a Srbskom?
– Naozaj si myslím, že áno. O prístupe tímu niet pochýb. Bojovalo sa o každú loptu. Čelili každému útoku a do každého súboja išli tak, ako by to bol ten posledný. Srbský tím sme v posledných minútach prinútili zobrať o oddychový čas, pretože jeho hráči sa necítili komfortne a nenachádzali riešenia proti našej obrane. Bojovnosť je prvý signál, ktorý chceme dať fanúšikom. Hráči bojovali až do konca o každú loptu. Chcem, aby naši priaznivci boli hrdí na svoj tím nielen pri víťazstvách, ale aj pri prehrách.

Povedali ste, že teraz nie sú najdôležitejšie body. Predsa len, postúpiť sa dá aj z 3. miesta. Ako vidíte naše nádeje?
– Zostávam pri tejto myšlienke. Chcem bojovať o body, ale tie budú dôsledkom toho, že hráme dobre. A teraz musíme investovať do toho, aby sme hrali dobre, do vývoja systému a nastavenia základov pre budúcnosť. To neznamená, že nebudeme bojovať o body, ale chceme, aby si sme ich zaslúžili vďaka našej dobrej práci. Tvrdou robotou a dobrou hrou k nim budeme bližšie.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH / Viktor Zamborský

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022