Načítavanie údajov ...

Repre muži: Gurich pred vstupom do kvalifikácie ME: „Získať si rešpekt súperov“

Hádzanárska reprezentácia mužov Slovenska odcestovala v stredu do Nórska, kde začne vo štvrtok 13. októbra svoje účinkovanie v II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy v Nemecku 2024. Slovákov čaká pri vstupe do kvalifikácie jeden zo súper najvyššieho rangu. Od 18.15 h si zmerajú sily v Larviku s dvojnásobnými vicemajstrami sveta Nórmi.

Slovenská reprezentácia prešla po účinkovaní na domácich ME 2022 a nezdare v kvalifikácii MS 2023 zmenami nielen v hráčskom kádri, ale aj v realizačnom tíme, kde po Petrovi Kukučkovi prebral taktovku Fernando Gurich. „Nemáme do štartu kvalifikácie veľa času, ale nechcem na tréningoch hráčov uštvať. Sústredili sme sa na obranu. Snažíme sa vštepiť hráčom náš systém, na ktorý sa musia adaptovať. Chce to čas, ale musíme s tým začať. V útočnej fáze sme si prešli základné signály,“ uviedol španielsky kormidelník, ktorý má v tíme viacero nových tvárí vrátane debutantov. Po utorkovom druhom tréningu zúžil svoj 20-členný káder na 16 mien. Doma zostali brankár Lukáš Ľuba (HC Sporta Hlohovec), krídelník Daniel Polák (HK Agro Topoľčany) a spojky Marián Hajko (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Andrej Sloboda (MŠK Považská Bystrica).

„Naši najbližší súperi sú zo špičky, do ktorej my momentálne nepatríme. To je realita, ale aj tak sa na nich pokúsime pripraviť čo najlepšie. V tejto fáze nie sú našou prioritou body. Chceme zapracovať mladých hráčov, náš cieľ príde o 2 – 3 roky. Bez ohľadu na výsledok musíme bojovať o každú loptu a do poslednej sekundy tak, aby sme si opäť získali rešpekt súperov. Radi by sme naklonili na svoju stranu fanúšikov. To sa nám môže podariť, keď odvedieme maximum a podáme dobrý výkon,“ tvrdí Gurich a k najbližšiemu protivníkovi dodal: „Nóri síce tiež zmenili trénera, ale neočakávam veľké zmeny v ich škandinávskom štýle hádzanej, pôjde skôr o detaily. Videl som všetky duely Nórska na ME. Prezentuje sa kompaktnou obranou 6-0, má silný stred s dobrými zadákmi. V útoku nehrajú nič špeciálne, ale spoliehajú sa na silné individuality. Veľmi dôležité bude vyvarovať sa technickým chybám, keďže nórski hráči sú dobrí v ich trestaní z prvej i druhej vlny.“

Slováci majú s Nórmi tohtoročnú skúsenosť. Práve proti severanom začali v Košiciach svoje účinkovanie na európskom šampionáte. Hoci v prvom polčase držali s favoritom krok, napokon prehrali o desať gólov 25:35. Na vlastnej koži okúsil ich silu aj brankár Marián Žernovič. „Vieme, kde sa výkonnostne nachádzajú naši súperi. My sa musíme pozerať predovšetkým na seba. Hádzaná je o chybách a musíme sa sústrediť na to, aby ich na našej strane bolo menej. Iba tak sa dá odohrať dôstojný duel, po ktorom budeme môcť byť spokojní. Potrebujeme ísť od tréningu k tréningu, od zápasu k zápasu. Keď sa budeme zlepšovať, tak sme na dobrej ceste,“ tvrdí od tejto sezóny brankárska opora švajčiarskeho St. Gallenu.

Na ME sa od 10. do 28. januára 2024 predstaví 24 reprezentácií. Štyri z nich – Nemecko ako organizátor, Švédsko ako obhajca titulu, ďalší medailisti z ME 2022 na Slovensku a Maďarsku – Španielsko a Dánsko majú účasť zabezpečenú automaticky a nebudú účinkovať v kvalifikácii. Namiesto toho sa predstavia na už tradičnom turnaji EHF Euro Cup 2024.
Boj o 20 zostávajúcich miesteniek na kontinentálny šampionát sa začne v stredu 12. marca. O ich zisk sa v II. kvalifikačnej fáze bude usilovať 32 národných tímov, medzi ktorými chýbajú Rusko a Bielorusko, ktoré EHF suspendovala pre vojnový konflikt na Ukrajine. Z ôsmich štvorčlenných skupín postúpia na ME 2024 prví dvaja a okrem nich aj ešte aj štyri najlepšie tímy z umiestnených na 3. priečkach, pričom v ich prípade sa do úvahy budú brať len výsledky proti prvým dvom v skupine. Naopak, maximálne štyri najhoršie družstvá umiestnené na posledných miestach budú musieť hrať pri ME 2026 tzv. relegation round. Kvalifikácia sa bude hrať v troch termínoch – v októbri 2022, v marci a apríli 2023. V každom odohrajú družstvá po dva zápasy, spolu je to šesť kôl, počas ktorých sa tímy stretnú každý s každým doma – vonku.

Zloženie skupín II. fázy kvalifikácie ME mužov 2024:
1. skupina: Portugalsko, Severné Macedónsko, Turecko, Luxembursko
2. skupina: Nórsko, Srbsko, Slovensko, Fínsko
3. skupina: Island, Česko, Izrael, Estónsko
4. skupina: Rakúsko, Ukrajina, Rumunsko, Faerské ostrovy
5. skupina: Chorvátsko, Holandsko, Grécko, Belgicko
6. skupina: Maďarsko, Švajčiarsko, Litva, Gruzínsko
7. skupina: Slovinsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Kosovo
8. skupina: Francúzsko, Poľsko, Lotyšsko, Taliansko

Termíny kvalifikácie ME 2024:
1. kolo: 12./13. októbra 2022
2. kolo: 15./16. októbra
3. kolo: 8./9. marca 2023
4. kolo: 11./12. marca
5. kolo: 26./27. apríla
6. kolo: 30. apríla (jednotný začiatok)

Program zápasov 1. kola 2. kvalifikačnej skupiny:
streda 12. 10.: 18.00 h Srbsko – Fínsko (Nový Sad)
štvrtok 13. 10.: 18.15 h Nórsko – Slovensko (Larvik), rozhodujú: Sv. Jovčev a Zv. Jovčev z Bulharska

Nominácia hádzanárov Slovenska na zápas proti Nórsku (13. 10. v Larviku) v kvalifikácii o postup na mužské ME 2024 v Nemecku:
brankár: Marián Žernovič (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.), Michal Martin Konečný (SC kelag Ferlach/Rak.)
pivoti: Šimon Macháč (Fejér-B.Á.L. Veszprém/Maď.), Matúš Moravčík (HC Dukla Praha/ČR)
krídelníci: Martin Straňovský (HK Košice), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec), Tomáš Dévai (MHC Štart Nové Zámky)
spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol Balonmano Nava/Šp.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Martin Potisk (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Marek Hniďák (HK FCC Město Lovosice/ČR), Marek Hlinka (HC Dukla Praha/ČR), Ľuboš Hlipala (HBC Jičín/ČR), Ľubomír Ďuriš (MŠK Považská Bystrica), Mikuláš Kucsera ml. (MHC Štart Nové Zámky)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022