Načítavanie údajov ...

Repre muži: Na slovenskej strane chýbala kvalita, tvrdí T. Urban

Slovenskí hádzanári nevyužili jedinečnú príležitosť prebojovať sa na majstrovstvá sveta. Po suspendovaní Ruska sa im otvárala šanca na zisk miestenky cez dvojzápas s Belgickom. Zverenci trénera Petra Kukučku síce urobili v Topoľčanoch vďaka obratu prvý krok, keď vyhrali 28:26, ale prehra 26:31 v Hasselte priniesla trpké vytriezvenie. Dvojgólový náskok z prvej konfrontácie premrhali v sobotňajšej odvete v Hasselte už v úvodnej desaťminútovke a v ďalšom priebehu boli Belgičania pod vplyvom narastajúceho náskoku už na koni.

„Belgičania boli dnes lepší vo všetkom. My sme zopakovali výkon z prvého polčasu domáceho stretnutia, takže žiaľ… Je to smutné, ale môžeme si za to sami. Naši brankári nás podržali aj dnes. My sme si v prvom polčase aj vypracovali šance, ale nepremieňali sme ich. V druhom to bolo už len naháňanie výsledku a veľký risk. Belgičania si to už postrážili. Je to hrozný pocit. Ospravedlňujem sa fanúšikom. Veľmi ma to mrzí,“ ťažko hľadal slová kapitán slovenského tímu Ľubomír Ďuriš a dodal: „Naozaj to bola najväčšia šanca za posledné roky. Keď sme teraz nepostúpili, tak už neviem kedy… Ani neviem, čo mám na to povedať. Bolo to trápne.“

Tomáš Urban opäť ako v stredu nepremenil dva pokutové hody, ale opäť bol najlepším strelcom – tentoraz s piatimi gólmi. Napriek tomu sebakriticky priznal, že aj od seba čakal lepší výkon. „Tento zápas nám nevyšiel, nezvládli sme ho. Urobili sme veľmi veľa chýb. Ja som takisto veľmi nepotiahol družstvo. Hádzaná je krásny a jednoduchý šport a my si ju komplikujeme neuveriteľným spôsobom. Skomplikovali sme si množstvo situácií a aj celý zápas. Ich brankár mal neuveriteľný deň, odrazené lopty končili v rukách Belgičanov a to sú tie momenty, ktoré zabijú aj posledný klinec do rakvy. Napriek tomu sme mali odvetu jednoznačne zvládnuť. Nielenže šťastie nebolo na našej strane, ale chýbala aj kvalita. Nechopili sme sa šance, ktorá sa objaví raz za život. Mali sme hrateľného súpera, nevyužili sme ju od začiatku. Začali sme hrať až v závere, keď už bolo rozhodnuté. Takto malo vyzerať od úvodu,“ poznamenal T. Urban.

Ťažko sa nevydarené vystúpenie hodnotilo aj trénerovi Petrovi Kukučkovi, podľa ktorého slov postúpilo Belgicko zaslúžene. „Bolo lepšie a oveľa viac chcelo ísť na majstrovstvá sveta. Dnes by sme možno potrebovali 34 hráčov na lavičke, dá sa povedať, že bolo jedno, kto je na ihrisku. V našom podaní bolo veľmi veľa chýb, žiadne nasadenie, veľa zahodených gólových príležitostí. Všetky predsavzatia a veľké reči zostali v hoteli. Nezvládli sme to. Mňa to veľmi mrzí, lebo som chcel postúpiť na svetový šampionát. Najmä ma mrzí, že veľa hráčov si neuvedomuje, čo je mať reprezentačný dres. Niektoré veci nie sú o trénerovi alebo systéme, ale toto je veľká škoda,“ skonštatoval Kukučka, ktorý nechcel hodnotiť individuálne výkony svojich zverencov. „Nerád menujem bez ohľadu na to, či hrá niekto dobre alebo zle, preto nebudem verejne hodnotiť jednotlivcov. Mám rád všetkých hráčov, ale mrzí ma to, ako pristúpili k svojim povinnostiam. Je to veľká škoda, že sme museli odohrať takýto zápas. Len vďaka obom brankárom sme nedostali ešte väčší prídel. Problémy sme mali nielen v tomto stretnutí, ale v každom sme mali hluché fázy. Niekedy boli herného rázu a niekedy išlo o problém s vyrovnaním sa s tlakom, s ktorým nedokážu hráči pracovať. Belgičania boli suverénni, rýchlejší, dravejší a zohratejší, čo bolo vidieť. My sme už v prvom dueli mali veľa šťastia, keď nás podržali brankári a gólmi nám pomohol Birdahič. Škoda, už doma sme si mohli vypracovať výraznejší náskok. Dnes od začiatku bolo vidieť, že chalani to nezvládli. Mali sme problém so súperom nielen z hernej stránky. Na tejto úrovni nie je čas riešiť otázky, či to hráč psychicky zvláda. Tu musia byť pripravení. Nechcem povedať, že tu nemajú čo robiť, ale musia popracovať na svojich hlavách.“

Slováci si po januárových domácich ME mohli druhý rok za sebou zahrať na vrcholnom seniorskom podujatí. Premrhaná šanca tretíkrát v ére samostatnosti postúpiť na MS po rokoch 2009 a 2011 je tvrdou ranou pre mužskú hádzanú. „Vieme, v akom stave sa, žiaľ, nachádza. Kým sa kadetské a juniorské výbery nevymotajú zo šampionátov nižšej kategórie a nebudú hrať náročné zápasy proti najlepším tímom, nemôžeme očakávať, že hráči, ktorí dopĺňajú mužskú reprezentáciu, budú schopní konkurovať. Vidíme, že európska špička sa vyrovnáva. Aj teraz to ukázali Belgičania. Celá táto belgická partia je z jednej akadémie a bolo to aj vidieť. Boli lepšie zohratí, herne lepší, lepšie vybavení v hre jeden na jedného i agresívnejší v streľbe, a to hovoríme len o Belgičanoch. Skutočne je to vážna situácia,“ dodal Kukučka.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny autopartner SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022