Načítavanie údajov ...

Repre muži: Najbližší spolupracovníci budú Slováci, Gurich chce osloviť všetkých hráčov

Fernando Gurich Mina prišiel na Slovensko pred vyše piatimi rokmi. Najskôr prevzal kadetskú reprezentáciu chlapcov do 18 rokov a od júna 2018 sa stal aj technickým riaditeľom Slovenského zväzu hádzanej. Oficiálne od utorka 12. júla 2022 mu pribudla nová úloha, stal sa po Petrovi Kukučkovi novým trénerom národného tímu mužov SR.

„Budem pokračovať vo funkcii technického riaditeľa a zároveň budem reprezentačným koučom,“ odvetil Gurich na otázku, či bude mať zdvojenú funkciu. Jeho realizačný tím zatiaľ nie je známy, ale svojich najbližších spolupracovníkov si neplánuje hľadať v zahraničí. „Teraz budeme pracovať na jeho zostavení. Určite však chcem spolupracovať predovšetkým so slovenskými trénermi, ktorých som už za tie roky tunajšieho pôsobenia spoznal. Som tu päť rokov, a tak mám prehľad, s kým by som mohol spolupracovať. V realizačnom tíme však určite budú Slováci. Momentálne sme začali s nimi rokovať. Keď sa dohodneme, tak zverejníme mená členov realizačného tímu,“ poznamenal 40-ročný Španiel.

Otázkou zostáva zloženie kádra, s ktorým by mal pokračovať v prestavbe družstva. „Nevidím dopredu a neviem, ako to bude vyzerať v budúcnosti. Rozhodne však nemôžeme teraz vymeniť všetkých, to je fakt. Generačná výmena je dlhodobejší proces. Moja výhoda je, že poznám mladých hráčov,“ poznamenal len druhý cudzinec na poste kormidelníka hádzanárov SR, ktorý podľa zmluvy dostal dôveru na štyri roky.

Niektorí skúsení hráči po domácich ME 2022 avizovali ukončenie reprezentačnej kariéry. „Všetci, ktorí pokračujú v hráčskej kariére, sú zdravotne fit a nechýba im motivácia, majú šancu dostať sa do nominácie. Čakajú ma rozhovory s hráčmi. Bez výnimky oslovíme všetkých, teda aj takých, čo sa vyjadrili, že v národnom tíme skončili. Po konzultácii s nimi zostavíme káder. Určite sa v ňom objavia aj nejakí noví hráči.“

Gurich si v najbližšom čase bude plniť reprezentačné povinnosti na lavičke kadetov, s ktorými sa v prvej polovici augusta predstaví v Rumunsku na turnaji majstrovstiev EHF. Potom sa už môže venovať mužskému tímu, ktorý na jeseň čaká vstup do kvalifikácie o postup na ME 2024. V októbri nastúpia Slováci proti favoritom skupiny – Nórsku (13. 10. v Larviku) a Srbsku (16. 10. v Prešove).

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

08. Aug, 2022

Aj Polák do českej extraligy

Počet slovenských hádzanárov pôsobiacich v Česku sa počas letného prestupového obdobia rozrástol.…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022