Načítavanie údajov ...

Repre muži: Nič nepodceniť a urobiť prvý krok k postupu na MS

Hádzanárskej reprezentácii Slovenska sa nečakane otvorila možnosť vybojovať si po 12 rokoch postup na svetový šampionát. Januárový žreb síce rozhodol, že im v ceste mali stáť dvaja súperi, ale Európska hádzanárska federácia (EHF) nedávno vyriekla verdikt, že to bude len Belgicko, s ktorým sa stretnú v 1. kole play-off kvalifikácie MS 2023 vo Švédsku a Poľsku. Víťaz tohto dvojzápasu mal v 2. kole čeliť Rusku, ktoré však EHF suspendovala pre vojnovú inváziu na Ukrajine. Po januárovej účasti na domácich ME majú Slováci šancu prebojovať sa na vrcholné podujatie.

Prvý krok môžu urobiť v stredu 16. marca od 20.00 h v Topoľčanoch, o postupujúcom definitívne rozhodne odveta v sobotu 19. 3. od 20.10 h v belgickom Hasselte. „Vnímam to tak, že sme sa štyri roky tešili na majstrovstvách Európy a teraz v priebehu roka môžeme byť aj na majstrovstvách sveta. Je to naozaj veľká šanca, ale ešte sme od postupu na šampionát ďaleko. Necítim veľký tlak, ale uvedomujem si obrovskú príležitosť. Je mi ľúto, že toto spôsobila vojna, lebo športovci si to nezaslúžia. Tak to však je a treba to akceptovať. My teraz máme veľkú šancu dostať dostať sa na MS, ale ani zápasy s Belgickom nebudú ľahké. Zatiaľ sú šance vyrovnané. Uvidíme, v akej forme sa predvedieme. Hneď v prvom zápase musíme ukázať, čo vieme. Potom budeme mať viac informácií o súperovi a budeme sa môcť ešte lepšie pripraviť na odvetu,“ uviedol kapitán slovenskému tímu Ľubomír Ďuriš.

Pomôcť k vybojovaniu tretej účasti na MS v ére samostatnosti chce pomôcť aj skúsený Tomáš Urban, ktorý si pôvodne plánoval dať pauzu v reprezentácii, ale napokon sa ho vzhľadom na črtajúcu šancu podarilo prehovoriť: „Je to tak. Máme pred sebou veľkú vec. Vieme, čo je v hre a túto príležitosť som si nechcel nechať ujsť. Neukončil som reprezentačnú kariéru, ale len som si chcel zobrať časť na oddych pre seba a rodinu, lebo nielen v posledných rokoch, ale aj vlani som národnému tímu veľa obetoval. Situácia sa zmenila v náš prospech, máme veľkú príležitosť a musíme sa jej chopiť. Dúfam, že sa nám to podarí. Prehodnotil som rozhodnutie aj kvôli tomu, že sa cítim dobre fyzicky. Predchádzala tomu aj dlhšia diskusia s trénerom a rodinou. Som rád, že môžeme zabojovať o MS. Prajem si skvelú atmosféru v Topoľčanoch a verím, že ľudia si nájdu cestu a prídu nás povzbudiť. V dobrej atmosfére sa hrá rozhodne lepšie,“ vysvetlil ľavoruký krídelník Tomáš Urban, ktorý je využiteľný aj na poste pravej spojky.

Slovenskí hádzanári sa na svojich brankárov môžu vždy spoľahnúť. Na ME 2022 tvoril Marián Žernovič dvojičku s Teodorom Paulom, ktorý sa však rozhodol ukončiť reprezentačnú kariéru. Teraz to bude duo s Michalom Martinom Konečným. „V prvom rade mi je ľúto, že Teo skončil. Bude tu chýbať ako človek i hráč. Prajem mu všetko dobré, nech sa mu darí na klubovej úrovni. S Mišom sa poznáme, máme medzi sebou nadštandardné vzťahy,“ poznamenal Marián Žernovič, ktorý sa vyjadril aj k belgickej prekážke:
„Belgičania majú takú istú obrovskú šancu ako my a tiež budú o ňu urputne bojovať. Určite majú svoju kvalitu, hoci nedosiahli nejaké veľké úspechy, ale to môžeme povedať aj o o nás. Videl som jeden ich zápas s Luxemburskom a hoci ich hráči nehrajú v najlepších súťažiach, budú nepríjemní. Musíme sa na nich dobre pripraviť zo všetkých stránok a nič nepodceniť. Ja osobne sa viem s tlakom vyrovnať. Možno pre mladších spoluhráčov to bude náročnejšie, ale verím, že to tiež dokážu, lebo takáto príležitosť sa už možno nikdy v živote nenaskytne. Na jednej strane mi je ľúto, z akého dôvodu prišla, na druhej strane sa jej musíme chopiť a dať do toho všetko.“

Slovenskí reprezentanti budú chcieť nadviazať a preniesť pozitívne veci zo svojej hry, ktoré predviedli na ME 2022. „Očakávam od nás víťazstvo. Samozrejme, chceme vyhrať, lebo potom v Belgicku nás nečaká nič ľahké. Dúfame, že sa hala zaplní. Určite nám podpora z hľadiska pomôže, každý jeden hlas fanúšika je dôležitý,“ dodal k očakávaniam pred stredajším kvalifikačným vystúpením Žernovič.

1. kolo play-off kvalifikácie mužov o postup na MS 2023 – prvý zápas (odveta 19. 3. o 20.10 h v Hasselte):
TOPOĽČANY
streda 16. 3.: 20.00 h Slovensko – Belgicko, rozhodujú: Mihai Marian Pirvu a Radu Mihai Potirniche z Rumunska

Nominácia hádzanárov Slovenska na sústredenie pred dvojzápasom 1. kola play-off kvalifikácie MS 2023 proti Belgicku:
brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (BM Ángel Ximénez Puente Genil/Šp.)
pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)
krídla: Tomáš Urban (TSV GWD Minden/Nem.), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Mikuláš Kucsera ml. (MHC Štart Nové Zámky)
spojky: Tomáš Smetánka (Viveros Herol BM Nava/Šp.), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Marek Hniďák (HC Burgenland/Nem.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Lukáš Urban (Grundfos Tatabánya KC/Maď.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Vladimír Ratkovský (SKKP Handball Brno/ČR), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: TASR

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022