Načítavanie údajov ...

Repre muži: Odraziť sa od výkonu z druhého polčasu v Topoľčanoch

Hádzanári Slovenska ukázali v stredajšom prvom stretnutí kvalifikačného dvojzápasu o postup na MS 2023 proti Belgicku dve tváre. V prvom polčase tú horšiu a v druhom tú lepšiu, ale v súčte sa mohli radovať z obratu vývoja a víťazstva 28:26 (10:14). „Belgičania trestali naše zbytočné technické chyby. Nám neklapala najmä hra v útoku, chýbal tomu potrebný drajv. Počas prestávky sme si povedali, že ideme vyhrať a postupne skresať manko. Derviš Birdahič dal vzápätí góly z diaľky, čo nám v prvom dejstve chýbalo, a Mišo Konečný nám pomohol svojim zákrokmi v bránke. V sobotu to bude ťažké. Belgičania ukázali, že majú dobré družstvo. Na ich strane bude výhoda domáceho prostredia, my však máme dvojgólový náskok. Všetko je ešte otvorené. Pozrieme si video a lepšie sa na ich hru pripravíme. Predovšetkým musíme ísť do toho s väčším nasadením,“ povedal kapitán tímu SR Ľubomír Ďuriš.

Jedným zo hlavných postáv obratu v Topoľčanoch bol brankár Michal Martin Konečný, ktorého tréner Peter Kukučka poslal do bránky na druhý polčas namiesto Mariána Žernoviča. „Som rád za každú jednu šancu. Pre mňa je česť byť v reprezentácii. Snažím sa užívať každú jednu chvíľu v národnom tíme a dávať do zápasov všetko,“ priznal Konečný, ktorý išiel medzi tri žrde za štvorgólového manka. „Snažil som sa nevnímať tlak, veľmi mi pomohla obrana. Človeku sa inak chytá, keď je v zápasovej pohode a verí si. Potom sa mi podarilo pochytať aj čisté šance a už to išlo. Vyhrali sme a chvíľu sa môžeme potešiť, ale následne sa už musíme koncentrovať na odvetu. To bude ešte dôležitejšie stretnutie, posledný krok býva totiž najťažší. Do odvety musíme ísť naplno. Nemôžeme ísť s tým, že ideme len udržiavať vedenie. Pre nás je to nový zápas, ktorý sa začína od stavu 0:0. Potrebujeme znovu predviesť bojovný výkon a s víťazným koncom.“

Najlepším strelcom slovenského tímu bol Tomáš Urban, ktorého tréner využíval na postoch pravej spojky i pravého krídla. Najmä v prvom polčase to však Slovákom v ofenzíve príliš nevychádzalo a kopili chyby. Práve Urban v úvode zahodil dva pokutové hody, ale potom dokázal zaťažiť belgické konto ôsmimi gólmi. „V prvom polčase sme sa veľmi tlačili blízko obrany a zbytočne hľadali pivota, pričom táto spolupráca nefungovala. Namiesto toho sme mali viac zapájať spojky a využívať streľbu z diaľky. Robili sme však zbytočné chyby a Belgičania nám veľmi jednoducho brali lopty. V kabíne sme si povedali, že chceme hrať rýchlejšie. V druhom dejstve sme aj streľbou z diaľky otvorili belgickú obranu a bolo jednoduchšie sa presadzovať. Slová cez prestávku padli na úrodnú pôdu a zomkli sme sa. Nevieme, čo nás v Belgicku čaká, preto je dôležité ísť tam s dobrým výsledkom,“ zhodnotil stredajšie vystúpenie T. Urban.

Odveta sa bude hrať v sobotu 19. marca od 20.10 h v Hasselte, kde je už teraz vypredané hľadisko. „Netrúfam si povedať, či nám bude dvojgólový náskok stačiť. Bude to veľmi ťažké. My sa musíme odraziť od druhého polčasu a ten prvý hodiť za hlavu. Potrebujeme využívať to, čo nás zdobilo po zmene strán. Potrebujeme mať kompaktnú obranu, ktorá pomôže brankárom. Oni nás potom odmenia ako v stredu výkonom v druhom polčase. Vraveli nám, že chalani nezbláznite sa, ale ja hovorím pravý opak, lebo ide o veľa. Dajme do toho všetko. Potrebujeme hrať našu hru a nie sa sústrediť na súpera. Keď to dokážeme, tak aj naša hra vyzerá inak,“ tvrdí skúsený reprezentant.

Vo vynovenej topoľčianskej športovej hale sa výbornú atmosféru postarali členovia viacerých fanklubov slovenských hádzanárskych tímov. „Sme vďační, že nás povzbudzovali, a to aj vo fázach, keď sa nám nedarilo a prehrávali sme aj štvorgólovým rozdielom. Myslím si, že v druhom polčase sme sa im odvďačili lepším výkonom,“ dodal Tomáš Urban.

Slovenské družstvo potiahol šiestimi gólmi po zmene strán Derviš Birdahič, pre ktorého to bola premiéra v súťažnom stretnutí v drese SR. „Bolo tam dosť nervozity z mojej strany, lebo to bol môj prvý vážny zápas za Slovensko. Za takého nepriaznivého stavu som nečakal, že dostanem príležitosť už od začiatku druhého polčasu. Tlak opadol po mojej druhej strele. Potom som mal už z toho dobrý pocit, lebo aj v obrane sa nám začalo dariť, navyše nás podržal brankár. Myslím si, že po zmene strán sme sa upokojili a začali hrať to, čo sme si povedali v šatni. Odvetné stretnutie bude náročné, ale myslím si, že máme kvalitu na to, aby sme to zvládli, keď sa dokážeme poučiť z vlastných chýb,“ povedal pre slovakhandball.sk rodák z Bosny a Hercegoviny Birdahič.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022