Načítavanie údajov ...

Repre muži: Pred štartom kvalifikácie ME 2024 nový realizačný tím i nové dresy

Hádzanárska reprezentácia mužov Slovenska začína éru pod vedením nového zahraničného hlavného trénera Fernanda Guricha. Pred vstupom do kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku predstúpil pred zástupcov médií nielen španielsky kouč, ale aj členovia jeho reprezentačného tímu a predstavitelia vedenia Slovenského zväzu hádzanej (SZH).
„Odvtedy, čo sme 12. júla 2022 predstavili Fernanda Guricha ako nového kouča, sme už netrpezlivo čakali na deň, keď sa už začne príprava. Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu. Čaká nás náročný týždeň so zaujímavými zápasmi. Sme radi, že môžeme hrať proti súperom patriacim medzi špičku. Nórsko i Srbsko majú tímy, ktoré patria medzi najlepších,“ uviedol viceprezident SZH Ernö Kelecsényi, ktorý na utorkovej tlačovej konferencii prezentoval aj nové reprezentačné dresy. „Uzavreli sme trojročnú spoluprácu s talianskou spoločnosťou Macron, ktorá patrí medzi firmy napredujúce v tomto segmente v ostatnom čase. Ponuka Macronu bola na najvyššej úrovni, takú sme nikdy predtým nemali. Zatiaľ máme dresy z katalógu, ale pracujeme na vlastnej podobe dresov vytvorených špeciálne pre nás. Spolu s firmou Demi šport, s ktorou spolupracujeme dlhodobo, máme v pláne vytvoriť aj fanshop so suvenírmi pre fanúšikov.“

Fernando Gurich prvýkrát oficiálne predstavil svoj realizačný tím. Za najbližších spolupracovníkov si vybral Pavla Polakoviča s Rastislavom Jedinákom ako asistentov, Ladislava Kovačina ako trénera brankárov, vedúcim tímu a zároveň videoanalytikom bude Lukáš Klačanský, fyzioterapeutmi budú Mikuláš Jakab, Josetxo Retegi a Jorge Suárez. V pozícii kondičného kouča bude pôsobiť Ján Čerňan.

„Pre mňa je dôležité mať dobrý realizačný tím, bez neho to totiž nepôjde. S Pavlom Polakovičom som tri roky spolupracoval pri kadetoch. Poznáme sa veľmi dobre, navyše jeho španielčina je lepšia ako moja slovenčina, takže mi pomáha aj pri komunikácii s hráčmi. Rasťo Jedinák pôsobí v Nemecku a jeho myšlienky nám tiež môžu pomôcť. Laco Kovačin stále chytá za Považskú Bystricu, ale pri mládežníckych reprezentáciách odvádzal dobrú robotu. Verím, že v tom bude pokračovať aj tu. Lukáš Klačanský ako videoanalytik s nami tiež spolupracoval pri kadetoch. Mikuláš Jakab bol členom realizačného tímu predchádzajúceho trénera Petra Kukučku, s ním bude spolupracovať dvojica španielskych fyzioterapeutov. Rovnako výbornú robotu odvádza už dlhšie kondičný tréner Ján Čerňan, takže nevidím dôvod nepokračovať aj s ním. Ešte hľadáme manažéra tímu. Už sme oslovili viacerých, na ďalšom zraze by tu mal byť už s nami,“ poznamenal k realizačnému tímu Gurich, ktorý má za sebou prvé tréningy v nove funkcii: „Najväčší problém je, že nie je veľa času. Zatiaľ je však všetko v poriadku. Som spokojní s prístupom a prácou chalanov. Komunikácia je na dobrej úrovni. Snažím sa vštepiť chalanom svoje myšlienky. Myslím si, že aj odozva je dobrá.“

Jeho zverenci stihnú pred stredajším odchodom do dejiska úvodného kvalifikačného zápasu absolvovať päť tréningov. Po druhom utorkovom tréningu určí kouč šestnástku hráčov z 20-členného kádra, ktorá odcestuje do Nórska, kde v Larviku vo štvrtok 13. 10. o 18.15 h nastúpi proti Nórsku. V nominácii určite nebude chýbať dvojica opôr Marián Žernovič a Jakub Prokop. „O očakávaniach je teraz náročné hovoriť. Dávame sa dokopy po zmenách v hráčskom kádri i realizačnom tíme. Čaká nás nielen náročný týždeň, ale aj celkovo obdobie. Vieme, kde je svetová hádzaná a kde my. Nám nezostáva nič iné, iba tvrdo trénovať a potom odovzdať na ihrisku maximum. Uvidíme, či to bude stačiť na súperov,“ poznamenala brankárska jednotka Marián Žernovič.
Slováci sa budú spoliehať na góly spojky Jakuba Prokopa. „Osobne mám o niečo náročnejšiu pozíciu, lebo sme s klubom vypadli z najvyššej súťaže. Budem sa však snažiť to najlepšie preniesť aj do reprezentácie a odviesť čo najlepšie výkony. Nóri a potom aj Srbi nie sú momentálne súperi pre nás, ale do každého duelu musíme ísť s cieľom vyhrať a urobiť všetko pre čo najlepší výsledok,“ tvrdí kanonier španielskej Navy.

Nominácia hádzanárov Slovenska na sústredenie a prvá dva zápasy kvalifikácie o postup na mužské ME 2024 (9. – 16. 10. 2022):
brankár: Marián Žernovič (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.), Michal Martin Konečný (SC kelag Ferlach/Rak.), Lukáš Ľuba (HC Sporta Hlohovec)
pivoti: Šimon Macháč (Fejér-B.Á.L. Veszprém/Maď.), Matúš Moravčík (HC Dukla Praha/ČR)
krídelníci: Martin Straňovský (HK Košice), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec), Tomáš Dévai (MHC Štart Nové Zámky), Daniel Polák (HK Agro Topoľčany)
spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol Balonmano Nava/Šp.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Martin Potisk (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Marek Hniďák (HK FCC Město Lovosice/ČR), Marek Hlinka (HC Dukla Praha/ČR), Ľuboš Hlipala (HBC Jičín/ČR), Marián Hajko (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Ľubomír Ďuriš, Andrej Sloboda (obaja MŠK Považská Bystrica), Mikuláš Kucsera ml. (MHC Štart Nové Zámky)

Realizačný tím:
hlavný tréner: Fernando Gurich
asistenti: Pavol Polakovič, Rastislav Jedinák
tréner brankárov: Ladislav Kovačin
kondičný tréner: Ján Čerňan
vedúci tímu a videoanalytik: Lukáš Klačanský
fyzioterapeuti: Josetxo Retegi, Jorge Suárez, Mikuláš Jakab

Program zápasov 1. a 2. kola 2. kvalifikačnej skupiny:
streda 12. 10.: 18.00 h Srbsko – Fínsko (Nový Sad)
štvrtok 13. 10.: 18.15 h Nórsko – Slovensko (Larvik)
nedeľa 16. 10.: 15.00 h Fínsko – Nórsko (Vantaa), 18.00 h Slovensko – Srbsko (Prešov)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

28. Nov, 2022

Zomrel Jozef Hlinický

V pondelok 28. novembra 2022 zomrel vo veku 77 rokov Jozef Hlinický, bývalý ligový rozhodca a člen…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022