Načítavanie údajov ...

Repre muži: Prioritou zlepšenie herného prejavu, Slováci v stredu a vo štvrtok proti vicemajstrom Európy

Hádzanárov Slovenska pripravujúcich sa na januárový domáci európsky šampionát čakajú tento týždeň ďalšie tri zápasové previerky so súpermi najvyššieho rangu. Zverenci trénera Petra Kukučku odohrajú zostávajúce tri stretnutia Euro Cupu 2022, v ktorom účinkujú tímy nehrajúce kvalifikáciu o postup na ME 2022. Najbližšie si zmerajú sily s Chorvátskom, a to hneď dvakrát za sebou. Na základe dohody oboch krajín sa oba súboje uskutočnia na chorvátskej pôde vo Varaždíne, kde sa v stredu 28. apríla začne od 19.00 h a vo štvrtok 29. 4. od 18.00 h. V prvom budú v zápise ako domáci uvedení Slováci. Tí majú po polovici Euro Cupu na konte nula bodov. Úradujúci vicemajster Európy je zatiaľ stopercentný, keď nezaváhal v dvoch doterajších stretnutiach proti Maďarom (31:27) a Španielom (31:28).

Ani Chorváti nemajú za sebou ideálne predchádzajúce obdobie. Na januárových MS 2021 v Egypte skončili až na 15. mieste a následne neuspeli na turnaji olympijskej kvalifikácie. Medzitým aj vymenili trénera a už ich vedie Hrvoje Horvat a jeho asistentom je hádzanársky Mozart Ivano Balič.

„Chorváti nepostúpili na OH a v tíme nastalo viacero zmien. Nenazval by som to, že nominovali céčko alebo déčko. Stále je tam päť – šesť hráčov základného kádra. Sami Chorváti zloženie družstva charakterizovali ako mix skúsenosti s mladosťou a dravosťou. V nominácii sú hráči pravidelne účinkujúci v Lige majstrov, takže tam sú určité skúsenosti. V každom prípade to s Chorvátskom budú náročné zápasy. Chceme sa na nich čo najlepšie pripraviť. Mali sme veci nachystané na kompletný káder súpera, teraz sme to museli prerábať. Hoci tam budú iní hráči, dúfam, že herný systém sa nezmení. V tejto zostave však Chorváti nikdy nehrali,“ uviedol na adresu najbližšieho súpera Peter Kukučka, ktorý verí, že jeho zverenci sa ukážu v lepšom svetle ako naposledy: „Predovšetkým očakávam zlepšený herný prejav. Na predchádzajúcom zraze to v našom podaní rozhodne nebolo optimálne, čo sme si uvedomovali všetci, teda každý hráč i člen realizačného tímu. Na našich výkonoch bolo vidieť, že sme neboli v kompletnom zložení. Škrípalo to najmä v útoku. Musíme sa prezentovať agresívnejšie, ťahať druhú vlnu, pokúšať sa o rýchly stred… Ja si vytváram tlak aj sám na seba. Určite to nebolo vydarené sústredenie, ale sú aj takéto zápasy. Je len na nás, aby sme zmenili to, čo nebolo dobré.“

Pri troch vysokých marcových prehrách so Španielskom (18:30) a Maďarskom (15:30 a 26:36) nebol brankár Teodor Paul, ktorý sa vrátil do národného tímu po zranení ruky. „Hráme proti najlepším tímom na svete, ktorým sa dá ťažko konkurovať. Osobne si myslím, že v marcových dueloch bol najväčší problém to, ako sme poňali duely, keď nám súperi odskočili. Zlomili sme sa v hlavách, zápasy sa v tom okamihu akoby pre nás skončili už po prvých 15 – 20 minútach a každý už len čakal, aby bol koniec. Nemôžeme to ani za nepriaznivého vývoja zabaliť. Musíme ukázať, že dávame do toho všetko, aby sme mali dobrý pocit sami zo seba a aj fanúšikovia videli, že bojujeme až do konca,“ tvrdí skúsený gólman.

Hoci sa Chorváti nepredstavia s Dream Teamom, na zápasy sa teší aj Ľubomír Ďuriš. „Ťažko však povedať, či nám do dáva väčšiu šancu uspieť, keďže aj títo hráči sa budú chcieť ukázať aj pred novým mladým trénerom, ktorý vie pracovať s nádejnými hráčmi. Určite to nebude ľahké. Chorváti majú vždy kvalitu bez ohľadu na to, s akým družstvom nastúpia. Sú to olympijskí víťazi, majstri sveta a vicešampióni Európy. Osobne sa teším na tohto súpera. Rád hrá proti tímom praktizujúcim behavú hádzanú. Hádam im dokážeme konkurovať,“ zaželal si kapitán reprezentácie SR.

Nominácia slovenskej hádzanárskej reprezentácie mužov Slovenska na dvojzápas Euro Cupu proti Chorvátsku (28. – 29. 4. 2021):

brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.)

pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)

krídla: Lukáš Péchy (TuS Ferndorf/Nem.), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Tomáš Urban (TV Emsdetten/Nem.), Tomáš Bogár (HKM Šaľa)

spojky: Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Otto Kancel (Orosházi FKSE-LINAMAR/Maď.), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov),  Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Marek Korbel (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Patrik Hruščák (Košice Crows)

Euro Cup 2022 v hádzanej mužov – streda 28. 4.:
dohrávka 1. kola:
19.00 h Slovensko – Chorvátsko, hrá sa vo Varaždíne (Chor.)
5. kolo:
20.30 h Španielsko – Maďarsko, Antequera

Tabuľka:
1. Maďarsko 4 3 0 1 125:101 6
2. Chorvátsko 2 2 0 0 62:55 4
3. Španielsko 3 1 0 2 87:81 2
4. Slovensko 3 0 0 3 59:96 0

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022