Načítavanie údajov ...

Repre muži: Prokop vymenil Maďarsko za Španielsko, posilnil Club Balonmano Nava

Slovenský hádzanársky reprezentant Jakub Prokop má za sebou prvý zahraničný angažmán. Rok strávil v maďarskom prvoligovom družstve Budakalász Kézilabda ZRT, kde prispel k 10. miestu. Teraz má pred sebou ďalšiu výzvu. Bude pôsobiť v krajine úradujúcich majstrov Európy. Jeho novým zamestnávateľom je Club Balonmano Nava, účastník najvyššej španielskej súťaže, s ktorým sa dohodol na dvojročnom kontrakte s ročnou opciou zo strany klubu. Prečo sa dvadsaťdvaročná spojka, ktorá začala s hádzanou v Stupave a na Slovensku si na extraligovej úrovni zahrala v ŠKP Bratislava a HKM Šaľa, odhodlala k zmene pôsobiska, na čo sa najviac teší a prečo túži po väčšej dôvere na svojom poste aj v ofenzíve, prezradí v rozhovore pre slovakhandball.sk

Kedy ste sa rozhodli pre zmenu dresu?
– Ponuka zo Španielska mi prišla týždeň pred júnovým zrazom reprezentácie v maďarskom Egeri, takže rovno som to tam preberal s trénermi národného tímu. Hlavný kouč Kukučka mi odporučil túto voľbu a najmä tamojší štýl hádzanej, ktorý je veľmi taktický a najmä španielski tréneri sú považovaní za najlepších pre mladých hráčov. Úprimne povedané, ani nebolo nad čím rozmýšľať. Osobne si myslím, že takáto ponuka sa ani neodmieta, keď človek dostane možnosť zahrať si v najvyššej španielskej súťaži.

Ako sa zrodila dohoda so španielskym klubom?
– Veľmi mi s tým pomáhal Fernando Gurich, Španiel v službách SZH, kde pôsobí ako technický riaditeľ. Pozná aj trénera Zupa Equisoaina, ktorý ho aj viedol. Je to veľmi dobrý kouč so skúsenosťami aj z Ligy majstrov, napríklad trénoval tiež Miša Kopča v Sportingu Lisabon, ale aj také hviezdy ako Balič či Richardson. Veľmi sa teším na spoluprácu s ním a myslím si, že aj z tejto stránky to bude pre mňa krok vpred v mojej kariére.

Aké sú ambície vášho nového klubu?
– V uplynulej sezóne skončil na 12. priečke. Pred nadchádzajúcim ročníkom idú prebudovať družstvo a chcú sa dostať na vyššie priečky, hoci tento rok bol pre nich len premiérový v Lige ASOBAL.

Čo je pre vás hlavné lákadlo nového angažmánu?
– Nesmierne sa teším na Španielsku hádzanú. Hrať proti tímu ako Barcelona nie je každodenná záležitosť, bude to určite niečo skvelé nastúpiť proti úradujúcemu víťazovi Ligy majstrov a hádzanársky zážitok na celý život. Rovnako aj na španielsky štýl hry. Rozprával som sa s mnohými trénermi a mal by to byť dosť rozdiel oproti maďarskej lige. Španielska súťaž by mi mala viac vyhovovať.

Aké sú vaše očakávania od pôsobenia v tíme Club Balonmano Nava?
– Dúfam, že predovšetkým budem mať väčšiu dôveru trénera najmä v ofenzíve. Úprimne povedané, minutáž v drese Budakalászu som mal celkom vysokú, ale podľa mojich pocitov mi tréner na 80 percent veril do obrany a len na 20 percent do útoku. Veľakrát sa stávalo, že som nastupoval iba v obrane, alebo som zastupoval na pravej spojke, keďže sme mali iba jedného ľaváka v tíme.

Bola aj motivácia väčšieho zápasového vyťaženia dôvodom na zmenu dresu?
– Samozrejme, aj to je dôvod, prečo sa teším do Španielska. Verím, že budem hrávať a budem môcť ukázať to, čo viem predovšetkým na svojom poste a nie iba zaskakovať či chodiť len do obrany. Na jednej strane som aj rád, že to v Maďarsku takto dopadlo, lebo sa mi otvorila táto možnosť.

Zvažovali ste aj iné ponuky?
– Ešte pred záujmom zo strany môjho nového klubu som bol na skúške v nemeckom druholigovom Aue, ale odtiaľ som dostal ponuku až dva dni po podpise zmluvy s Clubom Balonmano Nava. Takže tieto dva tímy boli v mojom prípade v hre pre nadchádzajúcu sezónu.

Aký bol odchod z maďarského Budakalászu?
– Sprevádzali ho isté udalosti, ktoré ma na tejto úrovni prekvapili. Pri rokovaní s vedením o novej zmluve na budúcu sezónu sa udiali také veci, ktoré som nečakal a ďalej by som túto situáciu nerád komentoval. Som nesmierne rád, že vzápätí prišla zo Španielska.

Ako ste na tom so španielčinou?
– Tú zatiaľ vôbec neovládam, ale veľmi sa teším na tento jazyk. Po roku v Maďarsku som trocha pochytil z tamojšej reči, takže teraz sa rád naučím aj španielčinu. Dúfam, že tam zotrvám zo dva či tri roky a budem ju ovládať na veľmi dobrej úrovni. Veľmi to chcem.

Predstavte nám váš nový klub?
– Klub sídli v malom mestečku vzdialenom hodinu či hodinu a pol od Madridu. Som aj rád, že nejdem do veľkomesta, takže všetko bude pokope a nablízku. Dúfam, že tam budem mať väčší pokoj ako vo veľkej a rušnej maďarskej metropole Budapešť.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: https://balonmanonava.com/

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022