Načítavanie údajov ...

Repre muži: Rýchla zhoda pri Gurichovi

Slovenský zväz hádzanej (SZH) sa rozhodol ísť španielskou cestou, pokiaľ ide o obsadenie trénerských pozícií v seniorských reprezentačných tímoch. Ženy vedie od februára 2022 Jorge Dueňas a mužov aktuálne prebral jeho krajan Fernando Gurich Mina. „Pri výbere trénerov sú stále aj iní kandidáti, ale na tejto voľbe sme sa v rámci vedenia zväzu dohodli veľmi rýchlo,“ uviedol viceprezident SZH Ernö Kelecsényi k angažovaniu 40-ročného rodáka z Pamplony.

Po marcovom odvolaní Petra Kukučku z postu kouča hádzanárov SR vedenie SZH deklarovalo, že prioritou bude určenie ďalšej vízie národného tímu a dokončenie generačnej výmeny. „Úlohou nového realizačného tímu bude kvalifikovať sa na vrcholné podujatie, či už ME alebo MS, do štyroch rokov. Generačná výmena sa už začala, niektorí chlapci už boli v kádri pred ME 2022, ale je nevyhnuté zapracovať do reprezentačného tímu naše mladé talenty. Chceme, aby to bola skupina nezlomných odvážnych bojovníkov, ktorí budú ťahať za jeden povraz a pôjdu za spoločným cieľom, ktorému podriadia všetko. Z tohto dôvodu sme nehľadali veľké trénerské mená a nebudeme teraz ani hovoriť o veľkých cieľoch,“ poznamenal pri predstavení nového kouča viceprezident SZH, podľa ktorého slov nový šéf realizačného tímu musí okrem základných kvalifikačných predpokladov spĺňať ďalšie tri aspekty – pracovitosť, komunikatívnosť a informovanosť. „Mal by byť ochotný pracovať 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Mal by priamo a úprimne komunikovať s hráčmi, klubovými i mládežníckymi trénermi. Zároveň je potrebné, aby bol informovaný a mal dokonalý prehľad nielen o súčasnom kádri, ale aj o našich juniorských a kadetských hráčoch. Určite sa vyskytnú aj nejaké problémy, preto musí byť schopný ich riešiť priamo a prípadne už aj v zárodku. Nečaká nás ľahké obdobie, ale verím, že tvrdou prácou, férovým prístupom, komunikáciou, sa dopracujeme k vytúženému ovociu v podobe úspechu aj v týchto náročných podmienkach pre šport na Slovensku. Zmluva s Fernandom je na štyri roky, v ktorých horizonte sa chceme kvalifikovať na nejaký šampionát, teda nie cez voľnú kartu.“

Fernando Gurich ide po stopách Dána Heineho Ernsta Jensena, ktorý na Slovensku tiež začal pri mládežníckej reprezentácii – kadetiek, potom bol technický riaditeľ SZH a následne prebral mužskú reprezentáciu, ale jeho 20-mesačný angažmán v období rokov 2017 – 2019 nedopadol slávne. S národným tímom mužov Slovenska neuspel v dvoch kvalifikáciách – o postup na MS 2019 a ME 2020. „Myslím si, že s Fernandom sa poznáme lepšie vrátane jeho pracovného štýlu. To je garancia toho, ako to bude fungovať. Nikto lepšie nepozná hráčov z kadetskej a juniorskej reprezentácie. Je známy systematickou prácou,“ odvetil na otázku o možnej paralele Kelecsényi.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

08. Aug, 2022

Aj Polák do českej extraligy

Počet slovenských hádzanárov pôsobiacich v Česku sa počas letného prestupového obdobia rozrástol.…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022