Načítavanie údajov ...

Repre muži: Slováci bez Potiska, pre karanténu musel zostať v Nemecku

Hádzanárska reprezentácia Slovenska sa zišla v nedeľu večer v Bratislave pred tohtotýždňovými zostávajúcimi troma zápasmi Euro Cupu. Hlavnému koučovi Petrovi Kukučkovi sa káder na dvojzápas v Chorvátsku (28. a 29. 4.) a stretnutie v Španielsku (1. 5.) kompletizoval postupne, keďže viacerí hráči mali ešte aj v nedeľu ligové povinnosti v Maďarsku, Nemecku či Francúzsku. Celé družstvo by mal mať k dispozícii v priebehu pondelka. „Ako poslední dorazia okolo obeda Lukáš Urbana a Dominik Kalafut,“ poznamenal Kukučka, ktorý musel urobiť oproti pôvodnej nominácii jednu zmenu. Namiesto 19 hráčov bude mať 18-členný káder. „Chýbať bude Martin Potisk, ktorý je s celým družstvom Eisenachu v karanténe, keďže asistent trénera mal pozitívny test na koronavírus. Namiesto Potiska už nebudeme nikoho povolávať. Na poste strednej spojky môže okrem Ľubomíra Ďuriša hrať Lukáš Urban a prípadne zaskočiť Tomáš Rečičár,“ vysvetlil tréner slovenských hádzanárov, ktorý priblížil aj najbližší program: „V pondelok sú na programe dva tréningy, v utorok jeden v Bratislave, odkiaľ sa autobusom vydáme na cestu do Varaždína, kde si večer ešte aj zatrénujeme. V pláne máme aj tréning v stredu pred zápasom. Budú to skôr taktické tréningy, potrebujeme sa dať dokopy a pripraviť na obranu Chorvátov, ktorí okrem 0-6 hrajú aj vysunutú.“
Na základe dohody sa oba súboje budú hrať na chorvátskej pôde, prvý v stredu od 19:00 h a na druhý deň vo štvrtok od 18.00 h tiež vo Varaždíne. Po nočnej ceste na Slovensko mali Kukučkovi zverenci vyraziť v piatok popoludní do Španielska, kde zavŕšia svoje účinkovanie v Euro Cupe, v ktorom majú zatiaľ na svojom konte len tri vysoké prehry. Pre zrušený letu však nastala zmena. Skorý ranný piatkový odchod tréner zamietol, a tak odletia do Valencie v deň zápasu – v sobotu predpoludním. Duel má v Llírii začiatok stanovený na 21.00 h.

Po dlhšom čase sa vrátil do reprezentácie kapitán Ľubomír Ďuriš, ktorému v predchádzajúcich účastiach zabránil koronavírus. „Aj som si zaklopal, že už je hádam všetko v poriadku. Euro Cup mi vyšiel na tretí pokus. Sledoval som naše predchádzajúce vystúpenia, nebolo to dobré, hoci svoju úlohu zohrali aj rôzne okolnosti. Teraz sme tu v silnejšej zostave a veríme, že to bude aj na palubovke vyzerať lepšie. Chceme ukázať, že systém, o ktorý sa snažíme, funguje. Musíme to zobrať od podlahy a podať diametrálne odlišné výkony. Čo bolo, už musíme hodiť za hlavu, teraz je nový zraz a ja mám po prvom tréningu momentálne dobrý pocit. Dúfam, že to bude takto aj pokračovať,“ povedal na pondelkovom brífingu s médiami Ľ. Ďuriš, ktorý sa najviac tešil na svojho spolubývajúceho Mariána Žernoviča.

Na marcovom zraze chýbal pre zranenie malíčka Teodor Paul, ktorý teraz utvorí brankársku dvojicu s Mariánom Žernovičom. „Do národného tímu som sa po dlhom čase tešil. Prvý tréning bol fajn, dobre sme sa naladili. Naším cieľom bude, aby sme na palubovke nepôsobili, keď sa aj nebude dariť, ako zlomený tím a bojovali sme ďalej,“ uviedol Paul.

K najskúsenejším hráčom v slovenskom kádri patrí aj pravý krídelník Tomáš Urban, ktorý si uvedomuje, že odborná i fanúšikovská verejnosť očakáva od reprezentácie pozitívnu odpoveď na nevydarené marcové vystúpenia. „S tlakom treba rátať. Čím je európsky šampionát bližšie, tým bude väčší. Musíme sa s tým vyrovnať a už nie je čas hľadať výhovorky. Prichádzajú zápasy, v ktorých musíme odovzdať všetko a pokúsiť sa pobiť o dobré výsledky. Nejdeme si len zahrať a niečo vyskúšať, ale čoraz viac už potrebujeme aj priaznivé výsledky. Predovšetkým sa musíme sústrediť na vlastnú hru a odstrániť nedostatky a až potom riešiť súpera,“ tvrdí Urban, ktorý sa po nedávnej klubovej karanténe cíti fit a pripravený.

Nominácia slovenskej hádzanárskej reprezentácie mužov Slovenska na sústredenie a druhú polovicu Euro Cupu – dva zápasy s Chorvátskom a jeden so Španielskom (25. 4. – 2. 5. 2021):

brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.)

pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)

krídla: Lukáš Péchy (TuS Ferndorf/Nem.), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Tomáš Urban (TV Emsdetten/Nem.), Tomáš Bogár (HKM Šaľa)

spojky: Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Otto Kancel (Orosházi FKSE-LINAMAR/Maď.), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov),  Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Marek Korbel (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Patrik Hruščák (Košice Crows)

Program zápasov SR v Euro Cupe:
28.4.: 19.00 h Slovensko – Chorvátsko (Varaždín)
29. 4.: 18.00 h Chorvátsko – Slovensko (Varaždín)
1. 5.: 21.00 h Španielsko – Slovensko (Llíria)

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022