Načítavanie údajov ...

Repre muži: Slováci chcú počas júlovej prípravy v Egeri nadviazať na júnové sústredenie, v novembri dvojzápas proti Srbom

Hádzanárov Slovenska čaká od nedele druhý blok letnej prípravy. Prvý absolvovali v júni v Egeri a toto maďarské mesto bude dejiskom aj ich júlového sústredenia od 4. do 13. 7., na ktorom by sa mal zúčastniť 21-členný káder pripravujúci sa na januárové domáce majstrovstvá Európy. O najbližšej reprezentačnej akcii sme ešte pred nedeľňajším podvečerným zrazom pozhovárali s reprezentačným koučom SR Petrom Kukučkom.

Museli ste robiť zmeny v nominácii oproti pôvodným zámerom?
– Zatiaľ jednu. Otto Kancel nebude k dispozícii, keďže ide na operáciu s nosovou priehradkou. Namiesto neho sme povolali Mateja Mikitu. Dana Poláka pre problémy s bedrom čakajú v týchto dňoch vyšetrenia CT a magnetická rezonancia.

V závere ročník I. bundesligy absentoval v zostave HSG Nordhorn-Lingen pivot Dominik Kalafut pre svalové zranenie. Bude môcť absolvovať sústredenie?
– Dominik príde. Uvidíme, ako na tom bude. Verím, že jeho zdravotný stav mu umožní zapojiť sa do tréningového procesu.

Čo všetko ste si naplánovali na týchto desať dní?
– Predovšetkým chceme, aby sa do toho, čo sme minule robili, dostali hráči z Nemecka a Lukáš Urban, ktorí v júni nemohli byť s nami. Na predchádzajúcom zraze sme si neprešli štandardné situácie, takže sa zameriame na presilovky, oslabenia, deväťmetrové hody, pokúsime sa vylepšiť hru 7 na 6, ktorá nám v ostatných vystúpeniach fungovala. Prejdeme si obrany: 0-6 i vysunutú. Je toho dosť, ale myslím si, že máme dostatok priestoru, aby sme to zvládli a na najbližšom zraze hráči už vedeli, čo treba robiť.

Pristúpili ste po skúsenostiach z júnového zrazu v Egeri k nejakým úpravám programu?
– Nie, nebolo to potrebné. Myslím, že jednotlivé tréningy boli dobre dávkované. Program bude podobný ako v júni. Mali sme tam vtedy aj iné – mimohádzanárske – aktivity. Tie máme pripravené aj tentoraz, ale zatiaľ nebudem konkrétne prezrádzať. Chalani sa určite na zraz tešia.

Čo vám ukázala júnová časť prípravy. Kde nás tlačí najviac topánka?
– Predovšetkým sa zameriavame na útočnú hru, s ktorou sme mali v zápasoch problémy. Najmä na tom sme pracovali a v tom budeme aj pokračovať. Tréningom útoku sa však zároveň cvičí aj obrana. V prvom rade nám išlo o útok, keďže sme sa ťažko presadzovali proti kompaktnej a pohyblivej obrane. Ukázal som hráčom rôzne možnosti, aby o nich vedeli, uložili si ich a takpovediac nestrácali hlavu pod tlakom.
Najdôležitejšie je, aby sa vytvorili malé skupiny a v rámci nich fungovala spolupráca dvojíc a trojíc. Útok sa väčšinou nedá rozhodnúť po troch prihrávkach, buď ide o individuálnu činnosť alebo spoluprácu práve týchto menších skupín. Všimol som si, že sa hráči čoraz lepšie navzájom na palubovke vidia. Čím viac sa odtrénuje, tak sa to takto prejavuje. Samozrejme, keby sme celý rok spolu trénovali bolo by to ešte lepšie.

Ako zvládali hráči tréningové dávky?
– Mal som rešpekt, keďže je po sezóne a niektorí mali za sebou aj náročné play-off. Chalani však išli na 120 percent, ´rezali´ sa a nič si nedarovali. Aj kondičný tréner Ján Čerňan bol spokojný s ich prístupom. Páčilo sa mi to. Každý chcel dať do toho všetko. Presne toto aj očakávam. Bol by som rád, keby na to v júli nadviazali.

Vzhľadom k posezónnemu obdobiu prispôsobuje dávkovanie záťaže podľa stavu a pocitov jednotlivých hráčov?
– Samozrejme, zaujímala ma spätná väzba z ich strany. Keď som videl na nich, že majú toho už dosť, tak sme to prispôsobili. Aj po zraze sme sa na túto tému rozprávali.

Kedy odohráte najbližší medzištátny zápas?
– V septembri a októbri máme kratšie zrazy pre ligové výbery a kompletnom zložení budeme v novembri. Práve v tomto asociačnom termíne by sme na 99 percent mali odohrať doma dve stretnutia so Srbskom. Aktuálne sa doťahujú detaily vrátane dejiska duelov. Som veľmi rád, že náš preverí silný súper.

Nominácia hádzanárov Slovenska na júlové sústredenie v maďarskom Egeri (4. – 13. 7. 2021):

brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.)

pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)

krídla: Tomáš Urban (TV Emsdetten/Nem.), Lukáš Péchy (TuS Ferndorf/Nem.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Tomáš Bogár, Daniel Polák (obaja HKM Šaľa)

spojky: Lukáš Urban, Matej Mikita (obaja C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Hniďák (Ceglédi KKSE/Maď.), Marek Korbel (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov), Patrik Hruščák (Košice Crows)

Pozn.: hráči majú uvedenú klubovú príslušnosť v sezóne 2020/2021.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022