Repre muži: Slováci prehrali v Belgicku, nepostúpili na MS 2023

Hádzanári Slovenska si nevybojovali účasť na majstrovstvách sveta mužov 2023 v Poľsku a Švédsku. Zverenci trénera Petra Kukučku po stredajšej výhre v Topoľčanoch 28:26 nezvládli sobotňajšiu odvetu 1. kola play-off kvalifikácie, keď v Hasselte podľahli 26:31 (11:14) a ich sen o tretej účasti na svetovom šampionáte v ére samostatnosti sa im rozplynul. V súčte dvojzápasu totiž boli horší o tri góly. Naopak, Belgičania sa premiérovo predstavia na MS.

Výsledok – 1. kolo play-off kvalifikácie mužov o postup na MS 2023 – odveta – sobota:
HASSELT
Belgicko – Slovensko 31:26 (14:11) – prvý zápas 26:28, na MS postúpilo Belgicko
Najviac gólov za Belgicko: Robyns 6
Zostava a góly SR: Žernovič, M. Konečný – D. Kalafut, Slaninka 5, Š. Macháč, T. Urban 5/1, J. Briatka 1, Péchy 4, T. Smetánka 1, Potisk 1, Hniďák, Ľ. Ďuriš 2, J. Mikita, L. Urban 3, Kováčech 3, Birdahič 1
pok. hody: 5/5 – 3/1, vylúčení: 3 – 2, rozhodovali: Álvarez Mata a Bustamante López (obaja Šp.), 1200 divákov

Skóre duelu otvoril v 2. min Slaninka, ale potom už boli vo vedení len Belgičania, ktorí sa opäť mohli spoľahnúť na kvality svojho brankára Lettensa. Domáci v 8. min upravili na 5:3 a potom viackrát mohli ísť do trojgólového vedenia, ale proti bol Žernovič. Podarilo sa im to v 12. min (6:3). Aj v zostávajúcom čase sa dokázali presadzovať cez slovenskú obranu, a tak ich náskok v 28. min narástol na štyri góly (14:10). Vzápätí T. Urban z pokutového hodu znížil a štyri sekundy pred prestávkou mal rovnakú možnosť, ale druhýkrát v odvete zo sedmičky zaváhal (14:11).
Slovákom nevyšiel vstup do druhého dejstva, trikrát za sebou inkasovali a kouč Kukučka si už v 34. min musel zobrať oddychový čas. Následne Van Cosen strelou do prázdnej bránky zvýšil už na hrozivých 18:11. Prvý gól SR v druhom polčase dosiahol až v 37. min Péchy (18:12). Vzápätí slovenskému tímu opäť nevyšla hra bez brankára (12:19) a tréner hostí si vybral už svoj posledný oddychový čas. Belgičania však pokračovali v nastúpenom trende a v 42. min vyhrávali 22:14. Na slovenskej strane nezaberali ani zmeny v zostave. Domáci mali v 51. min k dobru už deväťgólový náskok (27:18). Následná trojgólová šnúra v podaní hráčov v modrých dresoch na 21:27 ešte na chvíľu vykresala nádej na obrat, ale Belgičania potom zvýšili na 30:22 a štyri minúty pred koncom bolo o osude duelu i postupujúcom už rozhodnuté. Slováci v závere troma gólmi už len skorigovali prehru na 26:31.

Hlasy:

Peter Kukučka (tréner SR): „Zaslúžene postúpilo mužstvo, ktoré bolo lepšie a oveľa viac chcelo ísť na majstrovstvá sveta. Dnes by sme možno potrebovali 34 hráčov na lavičke, dá sa povedať, že bolo jedno, kto je na ihrisku. Veľmi veľa chýb, žiadne nasadenie, veľa zahodených gólových príležitostí. Všetky predsavzatia a veľké reči zostali v hoteli. Nezvládli sme to. Mňa to veľmi mrzí, lebo som chcel postúpiť na svetový šampionát.“

Tomáš Urban (najlepší strelec SR): „Tento zápas nám nevyšiel, nezvládli sme ho. Urobili sme veľmi veľa chýb. Ja som takisto veľmi nepotiahol družstvo. Ich brankár mal neuveriteľný deň, odrazené lopty končili v rukách Belgičanov a to sú tie momenty, ktoré zabijú aj posledný klinec do rakvy. Napriek tomu sme mali odvetu jednoznačne zvládnuť.  Mali sme hrateľného súpera, nevyužili sme šancu od začiatku. Začali sme hrať až v závere, keď už bolo rozhodnuté. Takto malo vyzerať od úvodu.“

Ľubomír Ďuriš (kapitán SR): „Belgičania boli dnes lepší vo všetkom. My sme nezopakovali výkon z druhého polčasu domáceho stretnutia, takže žiaľ… Je to smutné, ale môžeme si za to sami.