Načítavanie údajov ...

REPRE MUŽI: Slováci v boji o ME 2024 v skupine s Nórmi, Srbmi a Fínmi

Hádzanári Slovenska budú o postup na majstrovstvá Európy mužov 2024 v Nemecku bojovať s tímami Nórska, Srbska a Fínska. O zaradení Slovákov do 2. skupiny rozhodol o tom štvrtkový večerný berlínsky žreb II. fázy kvalifikácie.

Slovenskí reprezentanti, ktorí sú po ukončení spolupráce s Petrom Kukučkom bez trénera, figurovali pri žrebe na základe nasadenia podľa poradia v rebríčku mužských národných tímov v treťom zo štyroch košov. Z najsilnejšieho sa im ušli dvojnásobní vicemajstri sveta Nóri, s ktorými sa stretli v základnej skupine na januárových ME 2022 v Košiciach (25:35), z druhého koša vyžrebovali do 2. skupiny Srbov. S nimi si slovenskí hráči naposledy zmerali sily vlani v novembri v prípravnom dueli v Šali (21:32). Z najslabšieho štvrtého sa tam dostalo Fínsko, na ktoré majú dobré spomienky z I. fázy kvalifikácie ME 2019 (27:22, 24:16) a kvalifikácie ME 2010 (32:17 a 34:21).

„Podľa môjho názoru sme sa ocitli možno v najťažšej skupine, z prvého a druhého koša sa nám ušla najťažšia kombinácia. To je fakt. Súperi sú to atraktívni a zároveň silní. V našej súčasnej situácii sa musíme sústrediť na seba, nepozerať sa na súperov. S Nórmi i Srbmi máme nedávne skúsenosti a poznáme ich silu. Budeme potrebovať maximálny výkon, aby sme vedeli s nimi odohrať vyrovnané zápasy, hoci naša priorita je teraz niekde inde. V domácich dueloch urobíme pred našimi fanúšikmi všetko pre úspech. Reálne sú však na tom súperi v súčasnosti lepšie ako my. Fínsko je z inej kategórie, ale tiež ho poznáme. V predchádzajúcich dueloch sme ho zdolali jasne a je reálne to zopakovať. Na čo to bude stačiť celkovo, to sa uvidí. V každom prípade sa u nás predstavia veľké hádzanárske tímy s top hráčmi. Pre nás je priorita naša budúcnosť, aby sme dokázali s našimi talentovanými hráčmi utvoriť dobrý a perspektívny tím, ktorý bude dostatočne silný, aby mohol konkurovať ostatným. K tomu potrebujeme dať dokopy aj nový realizačný tím,“ uviedol viceprezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) zodpovedný za reprezentáciu Ernö Kelecsényi.

O 20 zostávajúcich miesteniek na kontinentálny šampionát sa bude usilovať 32 národných tímov, medzi ktorými chýbajú Rusko a Bielorusko, ktoré EHF suspendovala pre vojnový konflikt na Ukrajine. Z ôsmich štvorčlenných skupín postúpia na ME 2024 prví dvaja a okrem nich aj ešte aj štyri najlepšie tímy z umiestnených na 3. priečkach, pričom v ich prípade sa do úvahy budú brať len výsledky proti prvým dvom v skupine. Naopak, maximálne štyri najhoršie družstvá umiestnené na posledných miestach budú musieť hrať pri ME 2026 tzv. relegation round.

Kvalifikácia sa bude hrať v troch termínoch – v októbri 2022, v marci a apríli 2023. V každom odohrajú družstvá po dva zápasy, spolu je to šesť kôl, počas ktorých sa tímy stretnú každý s každým doma – vonku.

Na ME sa od 10. do 28. januára 2024 predstaví 24 reprezentácií. Štyri z nich – Nemecko ako organizátor, Švédsko ako obhajca titulu, medailisti z ME 2022 na Slovensku a Maďarsku – Španielsko a Dánsko majú účasť zabezpečenú automaticky a nebudú účinkovať v kvalifikácii. Namiesto toho sa predstavia na už tradičnom turnaji EHF Euro Cup 2024.

Vyžrebované zloženie skupín II. fázy kvalifikácie ME mužov 2024:
1. skupina: Portugalsko, Severné Macedónsko, Turecko, Luxembursko
2. skupina: Nórsko, Srbsko, Slovensko, Fínsko
3. skupina: Island, Česko, Izrael, Estónsko
4. skupina: Rakúsko, Ukrajina, Rumunsko, Faerské ostrovy
5. skupina: Chorvátsko, Holandsko, Grécko, Belgicko
6. skupina: Maďarsko, Švajčiarsko, Litva, Gruzínsko
7. skupina: Slovinsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Kosovo
8. skupina: Francúzsko, Poľsko, Lotyšsko, Taliansko

Nasadenie tímov do košov pred štvrtkovým žrebom kvalifikácie ME mužov 2024:
1. kôš: Nórsko, Francúzsko, Chorvátsko, Slovinsko, Maďarsko, Portugalsko, Island, Rakúsko
2. kôš: Česko, Poľsko, Holandsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko, Švajčiarsko, Ukrajina
3. kôš: Bosna a Hercegovina, Litva, Lotyšsko, Izrael, Slovensko, Turecko, Rumunsko, Grécko
4. kôš: Kosovo, Belgicko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Taliansko, Gruzínsko, Luxembursko

Termíny kvalifikácie ME 2024:
1. kolo: 12./13. októbra 2022
2. kolo: 15./16. októbra
3. kolo: 8./9. marca 2023
4. kolo: 11./12. marca
5. kolo: 26./27. apríla
6. kolo: 30. apríla (jednotný začiatok)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: EHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny autopartner SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022