Načítavanie údajov ...

Repre muži: Slováci v boji o MS 2023 najskôr proti Belgičanom, v prípade postupu opäť proti Rusom

Hádzanári SR spoznali v predposledný deň 15. majstrovstiev Európy mužov v Maďarsku a na Slovensku svojich súperov v kvalifikácii na svetový šampionát 2023. Najskôr im žreb prial a potom im postavil do cesty dobre známeho protivníka, na ktorého nemajú najlepšie spomienky z práve januárového domáceho kontinentálneho šampionátu.

Sobotňajší budapeštiansky žreb im za súpera v prvej časti II. fázy európskej kvalifikácie budúcoročných MS, ktoré sa uskutočnia od 12. do 29. januára 2023 v Poľsku a Švédsku, prisúdil Belgičanov. Slováci začnú doma 16. – 17. marca, odveta sa bude hrať 19. – 20. 3. 2022.

Súperom zverencov Petra Kukučku mohol byť jeden z ôsmich postupujúcich z I. fázy (Belgicko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko, Izrael, Taliansko, Rumunsko) alebo Švajčiarsko (priamo nasadené podľa renkingu). Vyžrebovali ich prvých v predposlednej dvojici, pričom vtedy boli okrem Belgičanov ako potenciálni súperi v hre už len Faerčania.

Belgičania postúpili z I. fázy, keď v 1. skupine skončili druhí za Grékmi s bilanciou 2 – 1 – 3. So Slovákmi sa stretli pred vyše dvoma desaťročiami v kvalifikácii ME 2022, keď v Michalovciach zvíťazili 26:17 a v Neerpelte 31:21.

Reprezentanti SR už poznajú aj meno protivníka, ktorý by ich v prípade úspechu čakal v druhej (rozhodujúcej) časti II. fázy kvalifikácie. Napätie opadlo rýchlo, keďže sa ocitli hneď v prvej vyžrebovanej dvojici. V termínoch 13. – 14. a 16. – 17. apríla 2022 sa stretnú s Ruskom, čo je ich najčastejší kvalifikačný súper v ostatných rokoch (čelili mu v boji o postup na ME 2018, MS 2019 a ME 2020.), navyše proti nemu hrali aj nedávno v Košiciach v rozhodujúcom súboji o postup zo základnej F-skupiny na ME 2022 (27:36).

„Prvá časť žrebu je pre nás dobrá, v druhej si už nebolo veľmi čo vyberať. S Belgičanmi nemáme v ostatných rokoch skúsenosť, ale videl som ich pred pár rokmi hrať v kvalifikácii s Francúzmi a neboli to jednoznačné zápasy. Určite to nebude ľahký protivník. Musíme k tomu pristúpiť s plnou vážnosťou, zvládnuť 1. kolo a potom sa môžeme sústrediť na ďalšie. V druhej časti tam už nebol súper, o ktorom by som mohol povedať, že tohto áno alebo nie. Jedine, možno by som bral Čiernu Horu, ale tá je takisto silná. Stačí sa pozrieť, ako účinkovala na týchto ME. Rusov veľmi dobre poznáme, čo je možno aj dobré, ale kvalita je na ich strane. My však môžeme prekvapiť. Našou výhodou môže byť, že začíname vonku. Som presvedčený, že taký zlý zápas ako na majstrovstvách Európy 2022 proti nim nedohráme. Stále tvrdím, že keby sme bránili proti nim ako s Nórmi v úvodnej dvadsaťminútovke, tak by ten duel dopadol úplne odlišne. Rusi majú veľkú kvalitu. Oni sú v úlohe favorita, ale stále tvrdím, že musíme ísť krok po kroku a najskôr zvládnuť dvojzápas proti Belgicku,“ uviedol hlavný kouč slovenského národného tímu Peter Kukučka.

Istú účasť na MS 2023 majú okrem organizátorských krajín Poľska a Švédska, obhajca prvenstva Dánsko a tri najlepšie umiestnené družstvá z ME 2022 (Francúzsko, Španielsko, Nórsko). O zvyšných 9 miestenkách pre tímy z Európy sa rozhodne v kvalifikácii. V II. fáze (play-off) sa v oboch častiach bude hrať systémom doma – vonku. Deväť postupujúcich z 1. kola sa v 2. kole stretne s niekým z 9 účastníkov ME 2022 (Island, Nemecko, Chorvátsko, Rusko, Holandsko, Čierna Hora, Česko, Srbsko, Maďarsko). Lepší z dvojzápasov postúpia na budúcoročný svetový šampionát.

Majstrovstvá sveta mužov 2023 – európska kvalifikácia:

28. majstrovstvá sveta mužov v Poľsku a Švédsku (12. – 29. januára 2023)

Počet účastníkov na MS: 32
Počet miest pre Európu na MS: 12 (s výnimkou Dánska ako obhajcu a Poľska so Švédskom ako organizátorov)
Istá účasť: Dánsko (majster sveta 2021), Poľsko, Švédsko (organizátori), Francúzsko, Španielsko, Nórsko (kvalifikované vďaka umiestneniu na ME 2022)

II. fáza kvalifikácie

Žreb 1. kola play-off (prvé zápasy 16. – 17. 3. 2022 / odvety 19. – 20. 3.):
Ukrajina – Fínsko
Taliansko – Slovinsko
Portugalsko – Švajčiarsko
Rakúsko – Estónsko
Grécko – Bosna a Hercegovina
Severné Macedónsko – Rumunsko
Izrael – Litva
Slovensko – Belgicko
Faerské ostrovy – Bielorusko

Žreb 2. kola play-off (prvé zápasy 13. – 14. 4. 2022 / odvety 16. – 17. 4.):
Rusko – postupujúci z dvojice Slovensko/Belgicko
postupujúci z dvojice Ukrajina/Fínsko – Chorvátsko
postupujúci z dvojice Grécko/Bosna a Hercegovina – Čierna Hora
postupujúci z dvojice Portugalsko/Švajčiarsko – Holandsko
postupujúci z dvojice Taliansko/Slovinsko – Srbsko
Nemecko – postupujúci z dvojice Faerské ostrovy/Bielorusko
Česko – postupujúci z dvojice Severné Macedónsko/Rumunsko
postupujúci z dvojice Rakúsko/Estónsko – Island
postupujúci z dvojice Izrael/Litva – Maďarsko

Autor: slovakhandall.sk
FOTO: Jure Erzen / kolektiff

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022