Načítavanie údajov ...

Repre muži: Slováci v sobotu spoznajú súpera v prvej časti II. fáze kvalifikácie

Záver 15. majstrovstiev Európy hádzanárov v Maďarsku a na Slovensku bude počas víkendu patriť v Budapešti nielen bojom o medaily, ale aj žrebu kvalifikácie na svetový šampionát mužov v roku 2023. Na sobotu 29. januára je v maďarskej metropole plánovaný žreb prvej i druhej časti II. fázy európskej kvalifikácie budúcoročných MS, ktoré sa uskutočnia od 12. do 29. januára 2023 v Poľsku a Švédsku. Žrebovanie bude zaujímavé aj pre slovenských reprezentantov, ktorí spoznajú svojho súpera. Budú musieť účinkovať už v prvej časti II. fázy, ktorej prvé zápasy sú na programe 16. – 17., resp. 19. – 20. marca 2022. Zverencov trénera Petra Kukučku bude čakať jeden z deviatky tímov, ktorú tvoria postupujúci z I. fázy (Belgicko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko, Izrael, Taliansko, Rumunsko) a priamo nasadené Švajčiarsko (podľa renkingu reprezentácií).

„Vnímam to ako skutočnosť, že musíme hrať už v prvej časti tejto kvalifikácie. Na ME sa nám nepodarilo dostať ďalej zo základnej skupiny, neboli sme dosť dobrí, aby sme sa jej vyhli. Nechcem dopredu hovoriť o súperoch, ktorých by som si želal, alebo na druhej strane nechcel. Nechám to na osud. My však nie sme extra favorit len pre to, že sme teraz hrali na šampionáte. Už v prvej časti to môže byť veľmi náročné,“ obozretne sa vyjadril kormidelník SR Peter Kukučka.

Istú účasť na MS 2023 majú okrem organizátorských krajín Poľska a Švédska, obhajca prvenstva Dánsko a tri najlepšie umiestnené družstvá z ME 2022 (Francúzsko, Španielsko, jeden z dvojice Island – Nórsko). O zvyšných 9 miestenkách pre tímy z Európy sa rozhodne v kvalifikácii. V II. fáze (play-off) sa v oboch častiach bude hrať systémom doma – vonku. Deväť postupujúcich z prvej časti sa v druhej, ktorá je plánovaná na 13. – 14. a 16. – 17. apríla, stretne s niekým z 9 účastníkov ME 2022 (Island alebo Nórsko, Nemecko, Chorvátsko, Rusko, Holandsko, Čierna Hora, Česko, Srbsko, Maďarsko). Lepší z dvojzápasov postúpia na budúcoročný svetový šampionát. Pre Slovákov to znamená úlohu zvládnuť štyri stretnutia.

Majstrovstvá sveta mužov 2023 – európska kvalifikácia:

28. majstrovstvá sveta mužov v Poľsku a Švédsku (12. – 29. januára 2023)

Počet účastníkov na MS: 32
Počet miest pre Európu na MS: 12 (s výnimkou Dánska ako obhajcu a Poľska so Švédskom ako organizátorov)
Istá účasť: Dánsko (majster sveta 2021), Poľsko, Švédsko (organizátori), Francúzsko, Španielsko, Nórsko alebo Island (zdolaný zo súboja o 5. miesto na ME 2022)

II. fáza kvalifikácie

Účastníci prvej časti: Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Bielorusko, Litva, Severné Macedónsko, Portugalsko, Ukrajina, Slovinsko, Slovensko (zostávajúci 9 účastníci ME 2022), Švajčiarsko (nasadené do tejto časti kvalifikácie podľa rebríčka národných tímov), Belgicko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko, Izrael, Taliansko, Rumunsko (8 postupujúcich z I. fázy kvalifikácie)

Účastníci druhej časti: Island alebo Nórsko (zdolaný zo súboja o 5. miesto na ME 2022), Nemecko, Chorvátsko, Rusko, Holandsko, Čierna Hora, Česko, Srbsko, Maďarsko (9 najlepšie umiestnených tímov na ME 2022 s výnimkou tých, ktoré sa kvalifikovali priamo)

Termíny:
prvé zápasy prvej časti II. fázy kvalifikácie: 16. – 17. 3. 2022
odvety: 19. – 20. 3. 2022
prvé zápasy druhej časti II. fázy kvalifikácie: 13. – 14. 4. 2022
odvety: 16. – 17. 4. 2022

Autor: slovakhandall.sk
FOTO: IHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022