Repre muži: V Larviku víťazstvo Nórov

Slovenskí hádzanári vstúpili do II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy mužov 2024 v Nemecku prehrou. Zverenci trénera Fernanda Guricha vo štvrtkovom stretnutí 2. skupiny podľahli v Larviku favorizovaným Nórom vysoko 26:38 (11:19), hoci štyri minúte pre koncom bol rozdiel len sedemgólový. Severania sa dostali na čelo tabuľky pred Srbov, ktorí v stredu vyhrali v Novom Sade nad Fínmi 34:24. Slovákom patrí 4. pozícia o skóre za Fínmi. Kvalifikačné boje budú pokračovať v nedeľu 16. októbra, keď sa vo Vantaa bude od 15.00 h hrať zápas Fínsko – Nórsko a v Prešove je od 18.00 h na programe stretnutie Slovensko – Srbsko.

Výsledok – štvrtok – II. fáza kvalifikácie mužov o postup na ME 2024 – 2. skupina – 1. kolo:
LARVIK
Nórsko – Slovensko 38:26 (19:11)
Najviac gólov za Nórsko: Barthold 9, Johannessen 5
Zostava a góly SR: Žernovič, Konečný – Š. Macháč 4, Moravčík, M. Straňovský 2, Péchy 1, Dévai 2, M. Kucsera ml. 1, Prokop 3, T. Smetánka 4, J. Mikita 1, Potisk 3, Hniďák 4, Hlinka 1, Hlipala, Ľ. Ďuriš
pok. hody: 4/4 – 0, vylúčení: 2 – 2, rozhodovali Sv. Jovčev a Zv. Jovčev (obaja Bulh.)

Nóri sa hneď v úvode ujali vedenia ujali vedenia 3:0. Až v 8. min prerušil čakanie na prvý slovenský gól Martin Straňovský. Potom Prokop znížil na 2:3 a Hniďák na 4:5, ale domáci obrat vo vývoji skóre nepripustili. Naopak, okamžite odskočili na 9:4 a ich náskok narastal aj v ďalšom priebehu I. polčasu. V jeho závere vyhrávali už 19:10, pred prestávkou však ešte raz inkasovali (19:11). Dvojciferného vedenia sa favorit dočkal krátko po zmene strán (21:11). Najvyššie vyhrávali 24:13, ale potom začali hráči SR sťahovať rozdiel, znížili na 20:27. Rovnaké manko mali Gurichovi zverejnci aj v 56. min po góle Smetánku (26:33), ale následne päťkrát za sebou inkasovali, a tak utrpeli dvojcifernú prehru.

Hlasy:
Pavol Polakovič (asistent trénera SR): „Škoda konečného výsledku. Prehrali sme o 12 gólov, ale boli ta veľmi dobré pasáže. Mali sme aj horšie fázy s trochu naivnými chybami a tie nás môžu veľmi mrzieť, lebo tie spôsobili konečný rozdiel.“

Martin Straňovský (krídelník SR): „Priebeh zápasu ukázal, kto je favorit. Prehra týmto rozdielom je pre nás krutá, lebo v záverečnej desaťminútovke sme prehrávali len o sedem gólov. Najmä v druhom polčase sme mali vydarené fázy hry, keď sme hrali to, čo sme si povedali. Nóri nás však prevýšili vo všetkých aspektoch, bol to náročný súper.“

Martin Potisk (spojka a najlepší hráč tímu SR): „Mrzí nás, že sa to skončilo až o dvanásť gólov. V zápase boli pasáže, keď sme sa doťahovali. Potom prišlo pár zbytočných chýb, nedisciplinovanosť, čo tím ako Nórsko dokáže využiť na strelenie ľahkých gólov.“