Načítavanie údajov ...

Repre muži: Vo štvrtok žreb ďalšej šance pre Slovákov

Slovenskí hádzanárski reprezentanti síce nevyužili nedávno šancu vybojovať si účasť na majstrovstvách sveta 2023 vo Švédsku a Poľsku, ale onedlho sa im otvorí ďalšia príležitosť získať miestenku na vrcholné mužské podujatie. Vo štvrtok 31. marca o 18.00 h vyžrebujú v Berlíne kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku. O 20 zostávajúcich miesteniek na kontinentálny šampionát sa bude usilovať 32 národných tímov vrátane slovenského. Chýbajú však Rusko a Bielorusko, ktoré EHF suspendovala pre vojnový konflikt na Ukrajine.
Na základe poradia v rebríčku mužských národných tímov EHF rozdelili zúčastnené krajiny do štyroch výkonnostných košov. Slováci, ktorí sú po ukončení spolupráce s Petrom Kukučkom bez trénera, figurujú v treťom spolu so sedmičkou Bosna a Hercegovina, Litva, Lotyšsko, Izrael, Turecko, Rumunsko, Grécko. Súperov do jednej z ôsmich štvorčlenných skupín im vyžrebujú z ďalších troch košov. Na ME 2024 postúpia zo všetkých skupín prví dvaja a okrem nich aj ešte aj štyri najlepšie tímy z umiestnených na 3. priečkach, pričom v ich prípade sa do úvahy budú brať len výsledky proti prvým dvom v skupine. Naopak, maximálne štyri najhoršie družstvá umiestnené na posledných miestach budú musieť hrať pri ME 2026 tzv. relegation round.
Pri štvrtkovom žrebe najskôr spozná svoje zaradenie osmička zo 4. koša, potom príde nad tretí aj so Slovenskom, následne druhý na úvod so Srbskom a na záver elitný. Kvalifikácia sa bude hrať v troch termínoch – v októbri 2022, v marci a apríli 2023. V každom odohrajú družstvá po dva zápasy, spolu je to šesť kôl, počas ktorých sa tímy stretnú každý s každým doma – vonku.
Na ME sa od 10. do 28. januára 2024 predstaví 24 reprezentácií. Štyri z nich – Nemecko ako organizátor, Švédsko ako obhajca titulu, medailisti z ME 2022 na Slovensku a Maďarsku – Španielsko a Dánsko majú účasť zabezpečenú automaticky a nebudú účinkovať v kvalifikácii. Namiesto toho sa predstavia na už tradičnom turnaji EHF Euro Cup 2024.

Nasadenie tímov do košov pred štvrtkovým žrebom kvalifikácie ME mužov 2024:
1. kôš: Nórsko, Francúzsko, Chorvátsko, Slovinsko, Maďarsko, Portugalsko, Island, Rakúsko
2. kôš: Česko, Poľsko, Holandsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko, Švajčiarsko, Ukrajina
3. kôš: Bosna a Hercegovina, Litva, Lotyšsko, Izrael, Slovensko, Turecko, Rumunsko, Grécko
4. kôš: Kosovo, Belgicko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Taliansko, Gruzínsko, Luxembursko

Termíny kvalifikácie ME 2024:
1. kolo: 12./13. októbra 2022
2. kolo: 15./16. októbra
3. kolo: 8./9. marca 2023
4. kolo: 11./12. marca
5. kolo: 26./27. apríla
6. kolo: 30. apríla (jednotný začiatok)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: EHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022