Načítavanie údajov ...

Repre ženy: Na svetovom šampionáte s nezlomnou vôľou a tímovým duchom za postupovým cieľom

Slovenská hádzanárska reprezentácia žien má za sebou vystúpenie na medzinárodnom turnaji štyroch krajín v Boadilla del Monte pri Madride. Generálka pred decembrovými majstrovstvami sveta v Španielsku nepriniesla želané výkony, keď zverenky trénera Pavla Streichera trikrát jednoznačne prehrali – so Španielkami 15:35, Nemkami 25:32 i Poľkami 24:35. Ako videl vystúpenia svojich zvereniek kormidelník SR, ktorý odpovedal aj na ďalšie otázky v súvislosti so štartom na MS 2021, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

Čo vám ukázal minulotýždňový prípravný turnaj pred vystúpením na svetovom šampionáte?

– Účasť na tomto turnaji bola pre nás veľmi dôležitou previerkou pred MS. Ukázalo sa, že kvalita súperov bola veľmi veľká. Celkovo si myslím, že bol veľmi dobrým vyvrcholením prípravy pred majstrovstvami sveta. Boli to užitočné previerky, vďaka ktorým sme sa mohli nastaviť na medzinárodný level, pokiaľ ide o intenzitu osobných súbojov a ostatných detailov potrebných k tomu, aby sme mohli na MS dobre fungovať. Som rád, že sme mali možnosť na turnaji štartovať. Poznatky musíme zužitkovať v zostávajúcich pár dňoch pred začiatkom šampionátu, aby sme si upresnili niektoré detaily, niektoré rozhodujúce situácie v útoku a obrane si ešte raz prešli a ja verím tomu, že na prvý zápas na MS nastúpime dobre pripravení.

Ako ste spokojný s vystúpeniami vašich zvereniek?

– Čo sa týka našej hry a výsledkov, tak samozrejme, boli sme sklamaní po prvom zápase s domácimi Španielkami, pretože to bol deň, keď sa nám nepodarilo absolútne nič z toho, čo sme si predsavzali a duel sa skončil našou vysokou prehrou. Pozitívne bolo, že v druhom stretnutí proti Nemecku sme sa už dokázali skoncentrovať a nastaviť na medzinárodnú úroveň, ktorú je potrebné mať v takýchto súbojoch. Do 40. min sme boli nemeckému tímu vyrovnaným súperom a potom sme niekoľkými chybami v útoku umožnili súperkám dávať relatívne ľahké góly z protiútokov, čo v konečnom dôsledku znamenalo prehru o sedem gólov. V posledný hrací deň turnaja sme sa snažili dať príležitosť hráčkam, ktoré v predchádzajúcich dňoch zasiahli menej do hry. Zároveň hráčkam, ktoré mali menšie problémy zdravotného charakteru, sme dali priestor na regeneráciu. Nastúpili sme bez štyroch hráčok základnej zostavy a napokon sa ukázalo, že sila nášho kádra nebola až taká veľká najmä z hľadiska zohratosti, aby sme dokázali konkurovať silnému družstvu Poľska.

S Nemeckom sa stretnete aj v základnej skupine na MS. Čo vám napovedala vzájomná konfrontácia?

– Ukázalo sa, že s Nemeckom sa dá hrať. Získané poznatky z tohto duelu musíme využiť pri súboji na šampionáte.

Na turnaji ste chceli rozložiť záťaž a dať príležitosť všetkým hráčkam. Z 18 nominovaných nezasiahla do hry len Simona Szarková. Ako to vyzerá s jej návratom na palubovku po zranení?

– Všetko ide podľa plánu. Ona i my sme trpezliví. Ak sa nič nestane, tak v utorok by mala začať s hádzanárskym tréningom so spoluhráčkami z družstva.

Aký je zdravotný stav ostatných hráčok?

– Dievčatá majú menšie boľačky, ale verím, že aj s pomocou dvoch fyzioterapeutov bude všetko v poriadku.

V akom stave je družstvo pár dní pred začiatkom šampionátu?

– Nie je to ešte optimálna forma. Sú tam veci na zlepšovanie. Budeme preto pracovať na tom, čo dokážeme v krátkodobom horizonte zlepšiť. Verím, že sa nám do prvého zápasu podarí doladiť niektoré veci.

Máte už predstavu o základnej zostave?

– Ešte sú nejaké otázniky. Najdôležitejší moment v tejto súvislosti bude, ako sa vyvinie situácia so Simonou Szarkovou. Optimálna zostava bude aj otázkou aktuálnej dispozície hráčok. Na šampionáte budeme mať inú stratégiu ako na turnaji v Madride.

Na ktoré opory sa budete najviac spoliehať?

– Myslím si, že máme vyvážený tím. Máme v ňom hráčky, ktoré sú skúsené a roky hrajú v reprezentácii, ako aj strednú generáciu, ktorá v predchádzajúcom období nehrala v národnom tíme významnú úlohu, ale už si aj tieto hráčky vybojovali určité postavenie. Je tam tiež zopár mladých talentovaných dievčat. Je to taký vhodný mix. Myslím si, že by nám to malo pomôcť v priebehu šampionátu.

Vaše zverenky si trúfajú postup zo základnej skupiny vybojovať najmä na úkor Češiek. Čo na to vravíte?

– Nechcel by som túto otázku zúžiť len na zápas proti Česku, lebo to potom vzbudzuje príliš veľa emócií, ktoré sa môžu obrátiť proti nám. My by sme mali ísť s maximálnou koncentráciou do každého stretnutia, snažiť sa podať dobrý výkon a v konečnom dôsledku sa ukáže, na čo to bude stačiť.

Aký je náš cieľ?

– Keďže je postupový kľúč taký, že zo štyroch účastníkov základnej skupiny majú šancu hrať hlavnú fázu MS tri, tak nemôžeme byť alibisti a musíme si dať takéto postupové ciele.

Môže vaše družstvo zaskočiť aj favoritov?

– To sa ukáže počas šampionátu. Po našich posledných dueloch v kvalifikácii dostali určité varovanie, že aj keď sme sa dostali na MS vďaka voľnej karte, tak nás nemôžu podceniť. Naším želaním je, aby sme v každom zápase odovzdali maximum, ukázali nezlomnú túžbu a tímového ducha, ktoré nás zdobili v kvalifikácii.

Aký máte najbližší program?

– Po turnaji sme absolvovali prehliadku Madridu, v pondelok nás čakal presun do Valencie a bude to skôr regeneračný deň. V utorok máme dva tréningy, v stredu máme ešte raz možnosť trénovať.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: RFEBM

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022