Načítavanie údajov ...

Repre ženy: Sen o ME 2022 ukončili Portugalčanky, príčinou prehier trápenie v útoku

Nádejný úvod kvalifikácie ME 2022 v podobe solídnych výkonov i výsledkov s favoritmi 5. skupiny Španielskom a Maďarskom vystriedalo v podaní hádzanárok Slovenska sklamanie, keďže po dvojzápase s Portugalskom prišli už aj o teoretickú nádej na vybojovanie si jedného z dvoch postupových miest.

Kým prvé dva kvalifikačné duely odohrali na jeseň minulého roka ešte pod vedením Pavla Streichera, portugalskú konfrontáciu absolvovali už pod taktovkou nového kouča Jorgeho Dueňasa. Španielsky kormidelník ešte nemal veľa času na spoločnú prípravu so svojimi zverenkami, ale prehry 21:24 v meste Paredes a 21:23 v Topoľčanoch s Portugalčankami sú menej ako očakávania spájané s týmto dvojzápasom. „V odvete s Portugalskom sme v prvom polčase podali lepší výkon ako vo štvrtok. Po zmene strán sme však mali v útoku veľké problémy. Skúšali sme meniť zostavu, ale nenašli sme jej ideálne zloženie, ktoré by sa dokázalo gólovo presadiť a pomohlo nám k úspechu,“ uviedol po domácej prehre Dueňas a pokračoval: „Máme mix skúsených a mladých hráčok. Pre mladé hráčky sú takéto zápasy veľmi dôležité, aby v nich mohli získať skúsenosti. Potrebujeme sa zlepšiť vo všetkých aspektoch hry i taktiky. Bol to iba náš druhý spoločný zápas a naďalej sa budeme snažiť s mojím realizačným tímom pracovať, aby sme sa krok za krokom zlepšovali.“

Góly v slovenskom tíme mala mať na starosti aj ľavá spojka Simona Szarková, ktorú však súperky z Portugalska pozorne bránili, aby sa nedostávala do zakončenia. Vo štvrtok skórovala dvakrát, v nedeľu už nie. „V oboch súbojoch s Portugalskom sme pohoreli v útoku. Snažíme sa hrať nový systém, na ktorý si treba zvyknúť a zžiť sa s ním. Rozhodne máme čo zlepšovať. Dať Portugalsku dvakrát okolo dvadsať gólov nie je náš dobrý strelecký výkon. Predtým sme hrali vyrovnane s Maďarkami i Španielkami a dali sme viac gólov. Nemyslím si, že Portugalčanky majú až takú kvalitu v defenzíve. Musíme si to rozanalyzovať a prísť na príčiny, prečo to nefungovalo,“ uviedla Szarková, ktorú v novembri vyradilo z hry zranenie kolena, ale napokon si zahrala na decembrovom svetovom šampionáte v Španielsku. „Rekonvalescencia nešla tak rýchlo, ako som si myslela. Nebolo to podľa predstáv. Na MS som do diania skoro nemohla zasiahnuť. Koleno totiž ešte nebolo v takom stave. Jednoducho, keď nie ste fit a hráte pod tabletkami, tak to sa odzrkadlí na výkone. Ťažšie sa mi vracalo naspäť do hry, ale teraz som už zdravotne v poriadku,“ poznamenala spojka maďarského Siófoku.

Oba tímy pred začiatkom nedeľňajšieho kvalifikačného duelu v Topoľčanoch vyjadrili transparentmi „Mier pre všetkých“ a „Stop vojne“ jednoznačné posolstvo na ukončenie vojnového konfliktu na Ukrajine.

Slovenky sú po štyroch vystúpeniach v 5. skupine so štyrmi prehrami a nulou na konte na 4. mieste. V zostávajúcich dvoch kvalifikačných dueloch v apríli proti Španielsku (20. 4. v Michalovciach) a s Maďarskom (24. 4. v Érde) pôjde o prestíž a vylepšenie celkového dojmu, lebo už nemôžu myslieť ani na 3. priečku.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022