Načítavanie údajov ...

Repre muži: Proti Belgicku napokon aj s Tomášom Urbanom

Hádzanári Slovenska sa zídu v nedeľu 13. marca v Topoľčanoch, kde začnú prípravu na dvojzápas 1. kola play-off v kvalifikácii MS 2023 proti Belgicku. Hlavný kouč SR Peter Kukučka v uplynulých dňoch zúžil širšiu 22-člennú nomináciu na 18 mien (medzi nimi už nie sú Čupryna, Ivanicja, M. Briatka, Mišových, Bogár a M. Mikita), pričom do tímu ešte pribudol Mikuláš Kucsera a napokon aj kľúčový hráč Tomáš Urban. Dôležitosť dvojzápasu s Belgičanmi zvyšuje skutočnosť, že hoci je to prvé kolo kvalifikácie, už v ňom sa rozhodne o účastníkovi budúcoročného svetového šampionátu vo Švédsku a Poľsku. O situácii v mužskej reprezentácii SR pred duelmi v Topoľčanoch (16. 3.) a Hasselte (19. 3.) sme sa pozhovárali s kormidelníkom Slovákov Petrom Kukučkom.

Ako sa rodila prvá nominácia po januárových ME?
– Najskôr bol určený širší tridsaťpäťčlenný káder, z ktorého sme potom urobili širšiu 22-člennú nomináciu. Čakali sme, v akej forme a zdravotnom stave budú hráči. Teraz sme nominovali 17 hráčov. Chceli sme, nech nás je osemnásť, ale Tomáš Bogár zo Šale nie je k dispozícii, keďže sa nemôže uvoľniť pre pracovné povinnosti. Nechcel som robiť extrémne veľa zmien. Vracia sa Lukáš Urban, ktorý v Tatabányi hráva na strednej spojke, chodí aj do obrany. V 22-člennom výbere figurovali aj ukrajinskí rodáci Čupryna s Ivanicjom, ale po vzájomnej komunikácii sme sa rozhodli, že nie je ideálna situácia na ich povolanie. Síce by som bol rád, keby boli v nominácii, ale teraz je dôležitejšie, keď budú so svojimi rodinami. Nebolo by to jednoduché, preto sme sa rozhodli, že tentoraz s nami nepôjdu na zraz. Na ľavom krídle sme sa namiesto Martina Briatku teraz rozhodli uprednostniť jeho menovca Juraja Briatku, ktorý hráva v AEK Atény. Šancu dostávajú ďalší hráči, ktorí už s nami v minulosti boli. Ratkovský hráva pravidelne v Brne a má slušnú formu, Birdahič už dostal povolenie od IHF, aby nás mohol reprezentovať. Kucsera sa vrátil po zranení. Uvidíme, ako sa budú javiť.

V porovnaní s ME 2022 absentujú aj niekoľkí skúsení hráči, ktorí sa rozhodli už nereprezentovať. Čo môžete povedať k nim?
– Brankár Teodor Paul už verejne avizoval ukončenie svojho pôsobenia v reprezentácii. Podobný prípad je Oliver Rábek, ktorý mi ešte počas šampionátu oznámil, že zápas s Ruskom bol jeho posledným v národnom tíme a chce sa venovať hádzanej už len na klubovej úrovni.

Jakub Prokop chýba pre zranenie. Pôvodne vo výbere nefigurovala ani ďalšia veľká opora Tomáš Urban. Napokon však mužstvu pomôže. Odľahlo vám, že sila mužstva jeho príchodom vzrastie?
– Samozrejme, áno. Tomáš je jeden z našich najskúsenejších hráčov. Má svoju nespornú kvalitu, čo už mnohokrát dokázal. Aj v ostatných vystúpeniach bol našou oporou, dával góly. Svoju dobrú fazónu ukazuje aj v klubovom drese Mindenu a som presvedčený, že si ju prenesie aj do reprezentácie. Máme pred sebou dôležitý dvojzápas, ktorý chceme zvládnuť. Vieme, o čo sa hrá a som veľmi rád, že do duelov proti Belgičanom pôjdeme aj s ním.  Je použiteľný na dvoch postoch – pravom krídle i spojke, čo nám dáva viac možností.

Bude sila súčasného kádra dostatočná na zvládnutie belgickej prekážky?
– Som o tom presvedčený. Nie sme veľkým favoritom, ale máme určite kvalitu, aby sme to dokázali. Teraz je dôležité, aby to nezostalo len na papieri a ukázali sme to v najbližších dvoch zápasoch. Musíme byť čo najlepšie pripravení, nielen takticky, ale aj mentálne.

Od konca uplynulého týždňa je známe, že Rusko nebude môcť odohrať 2. kolo play-off kvalifikácie. EHF rozhodla, že na MS postúpi lepší z dvojice Slovensko – Belgicko. Čo na to vravíte?
– Už keď nám vyžrebovali Rusov, tak som mal stále v sebe pocit, že vieme proti nim lepšie zahrať ako na ME, hoci majú veľkú kvalitu. Teraz rozhodne o postupujúcom len dvojzápas s Belgickom. Nechcem, aby to vyznelo, že sa vytešujeme, že vďaka rozhodnutiu EHF je naša cesta uľahčená. Sledoval som zápasy Belgicka, nebude to jednoduchý súper. Treba ho brať s maximálnou vážnosťou. Najmä jeho základná šestka je zohratá. My sa musíme maximálne koncentrovať, najskôr na prvý v Topoľčanoch.

Bude teraz väčší tlak na slovenskom družstve?
– Určite áno, hoci ten by bol aj v opačnom prípade, keby v 1. kole ešte nešlo priamo o postup. Teraz už len tým, že tento dvojzápas rozhodne, je tlak ešte väčší. To si bude každý uvedomovať. Na nedávnom kontinentálnom šampionáte sme načerpali veľa skúseností, vďaka čomu budeme ešte silnejší a urobíme všetko pre postup. Nechcem povedať, že na sto percent postúpime, lebo stať sa môže všeličo.

Nominácia hádzanárov Slovenska na sústredenie pred dvojzápasom 1. kola play-off kvalifikácie MS 2023 proti Belgicku:
brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (BM Ángel Ximénez Puente Genil/Šp.)
pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)
krídla: Tomáš Urban (TSV GWD Minden/Nem.), Juraj Briatka (AEK Atény/Gréc.), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Mikuláš Kucsera ml. (MHC Štart Nové Zámky)
spojky: Tomáš Smetánka (Viveros Herol BM Nava/Šp.), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Marek Hniďák (HC Burgenland/Nem.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Lukáš Urban (Grundfos Tatabánya KC/Maď.), Vladimír Ratkovský (SKKP Handball Brno/ČR), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava)

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: TASR

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022