Načítavanie údajov ...

Reprezentanti SR na úvod na pôde favorita skupiny, Maďarom nechcú odovzdať dva body

Slovenská reprezentácia hádzanárov začne v stredu svoje účinkovanie v II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy mužov vo Švédsku, Rakúsku a Dánsku (10. – 26. 1. 2020). Slováci na európskom šampionáte naposledy štartovali pred šiestimi rokmi, odvtedy sa márne snažia prebojovať na vrcholné podujatie. Ani tentoraz ich nečaká jednoduchá púť za postupom, hoci ich nádeje zvyšuje skutočnosť, že po rozšírení počtu účastníkov ME na 24 sa kvalifikujú okrem prvých dvoch z jednotlivých skupín aj štyri najlepšie z ôsmich tímov na 3. priečkach v skupinách.

Zverencom trénera Heineho Ernsta Jensena stoja v ceste družstvá Maďarska, Ruska a Talianska. Hneď na úvod bojov v 7. skupine ich čaká to najnáročnejšie. V stredu 24. októbra sa od 18.30 h predstavia v Érde na palubovke najväčšieho favorita skupiny. Proti Maďarom a potom aj v sobotu 27. 10. v Prešove proti Rusom sa pokúsia zabodovať.

„Myslím si, že máme šancu, ale zároveň si uvedomujeme, že potrebujeme podať top výkony. To je teraz našou úlohou, aby sme pripravili tím a našli spôsob dostať sa na našu vrcholnú úroveň výkonov v týchto zápasoch. Musíme hrať maximálne disciplinovane, bojovať so srdcom, aby každému bolo jasné, že odovzdávame na ihrisku maximum. Pred nami je šanca zmerať si sily s renkingovo vyššie postavenými tímami, čo môže byť dobrou skúsenosťou a motiváciou do budúcnosti. Vieme, čo nás čaká. Hráči sa navzájom poznajú, teraz už len tieto poznatky využiť v dueli a premeniť ich na pozitíva,“ tvrdí Jensen, ktorého métou pri lanskom jesennom príchode na slovenskú lavičku bol postup na ME 2020. „Nepociťujem väčší tlak. Ten je tu vždy. Je súčasťou mojej práce a mne neprekáža. Keby od nás nikto nič neočakával, nebolo by to dobré. Máme dobrých hráčov a ja som tu na to, aby som im pomohol k čo najlepším výkonom.“

Úspech slovenských hádzanárov v tejto kvalifikácii bude závisieť predovšetkým od výsledkov v konfrontáciách s Maďarmi a Rusmi. Aj preto je vstup do kvalifikačných bojov nesmierne dôležitý. „Chcel by som štyri body, ale či ich môžeme dosiahnuť, je iná otázka. V stredu urobíme všetko pre víťazstvo a takisto aj potom v sobotu. Keby sme z úvodu kvalifikácie vyšli s bodom, bolo by to pozitívne. Je to náročná úloha, ale zároveň náš cieľ. Necestujeme do Érdu s tým, aby sme domácim odovzdali dva body. Proti Maďarom chceme zabodovať. Rád by som bol, keby sme po dvoch dueloch mali na konte štyri body, ale vieme, že nie sme favoritmi. Sme realisti, chalani však už ukázali, že keď predvádzajú výkon na svojej vrcholnej úrovni, tak dokážeme byť vyrovnaným súperom aj kvalitným tímom,“ povedal dánsky kormidelník v slovenských službách.

V stredu sa okrem zápasu Maďarsko – Slovensko bude hrať v rámci 7. skupiny v rovnakom čase aj stretnutie v Moskve Rusko – Taliansko.

Európsky šampionát v roku 2020 bude premiérovo s 24 účastníkmi a prvýkrát bude mať troch organizátorov – Švédsko, Rakúsko a Nórsko. V druhej kvalifikačnej fáze sa bude bojovať o zostávajúcich 20 miesteniek na ME. Istú účasť už majú Španieli ako úradujúci šampióni, ako aj trio usporiadateľov Švédsko, Rakúsko a Nórsko.

Kvalifikácia sa začne v októbri 2018 a vyvrcholí v júni 2019. V ôsmich štvorčlenných kvalifikačných skupinách sa stretne každý s každým doma – vonku. Na ME 2020 si zahrajú takmer dve tretiny jej účastníkov, keďže na šampionát (10. – 26. 1. 2020) postúpia po odohraní šiestich duelov v jednotlivých skupinách II. fázy prví dvaja z každej z ôsmich skupín, ako aj štyria najlepší z tímov na 3. priečkach, pričom do úvahy sa berú len výsledky proti prvým dvom postupujúcim súperom v skupine. Naopak, tri najhoršie družstvá umiestnené na posledných pozíciách vo svojich skupinách budú musieť v boji o ME 2022 na Slovensku a Maďarsku hrať baráž s dvojicou víťazov skupín I. fázy kvalifikácie a ešte aj víťazom zo šampionátu „rozvojových“ krajín v roku 2019.

XIV. ME v hádzanej mužov vo Švédsku, Rakúsku a Nórsku (10. – 26. 1. 2020):
Priama účasť: Španielsko (obhajca), Švédsko, Rakúsko a Nórsko (organizátori)

Zloženie skupín v II. fáze kvalifikácie (na ME postúpia prví dvaja z každej skupiny a najlepšie štyri tímy z 3. priečok):
1. skupina: Nemecko, Poľsko, Izrael, Kosovo
2. skupina: Chorvátsko, Srbsko, Švajčiarsko, Belgicko
3. skupina: Macedónsko, Island, Turecko, Grécko
4. skupina: Slovinsko, Holandsko, Lotyšsko, Estónsko
5. skupina: Bielorusko, Česko, Bosna a Hercegovina, Fínsko
6. skupina: Francúzsko, Portugalsko, Litva, Rumunsko
7. skupina: Maďarsko, Rusko, Slovensko, Taliansko
8. skupina: Dánsko, Čierna Hora, Ukrajina, Faerské ostrovy

Hracie termíny kvalifikácie ME 2020:
1. kolo: 24. – 25. 10. 2018
2. kolo: 27. – 28. 10. 2018
3. kolo: 10. – 11. 4. 2019
4. kolo: 13. – 14. 4. 2019
5. kolo: 12. – 13. 9. 2019
6. kolo: 15. – 16. 6. 2019

Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápasy kvalifikácie ME 2020 proti Maďarsku a Rusku (24. a 27. 10. 2018):
brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC KN KFT Budapešť/Ma.), Michal Shejbal (bez angažmánu)
pivoti: Dominik Kalafut (Cesson Rennes Métropole Handball/Fr.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Andrej Petro (HKM Šaľa)
krídla: Miroslav Volentics (bez angažmánu), Tomáš Urban (TV Grosswallstadt/Nem.), Martin Straňovský (Tatran Prešov), Juraj Briatka (HK Agro Topoľčany)
spojky: Matej Mikita (Chartres Métropole Handball/Fr.), Patrik Hruščák (TSV Fortitudo Gossau/Švaj.), Ľubomír Ďuriš (B.Braun Gyöngyös/Maď.), Otto Kancel (Balatonfüredi KSE/Maď.), Maroš Baláž (AEK Atény/Gréc.), Oliver Rábek (Tatran Prešov), Marek Hlinka (HK Agro Topoľčany)

Program 1. kola 7. skupiny:
streda 24. októbra:
ÉRD
18.30 h Maďarsko – Slovensko, rozhodujú: Mindaugas Gatelis a Vaidas Mažeika z Litvy
MOSKVA
18.30 h SELČ Rusko – Taliansko

Autor, Foto: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022