Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Dominik Kalafut najlepší zápas v reprezentácii odohral proti majstrom Európy, darí sa mu aj v Nemecku

Jedným z troch Slovákov v najvyššej nemeckej súťaži hádzanárov, ktorá sa považuje za najkvalitnejšiu ligovú súťaž na svete, je v aktuálnej edícii Dominik Kalafut. Dvadsaťpäťročný pivot pôsobí v I. bundeslige od sezóny 2014/2015, keď na štyri roky zamieril do TSV Hannover-Burgdorf. S krátkou prestávkou vo Francúzsku sa do nej vrátil v ročníku 2019/2020, od ktorého si oblieka dres HSG Nordhorn-Lingen. Ako vníma svoje pôsobenie v Nemecku i v slovenskej reprezentácii prezradil Kalafut v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Na vašu adresu idú z Nemecka slová chvály. Prežívate najvydarenejšiu sezónu v kariére?
– Áno, dá sa to tak povedať. Je to prvá sezóna, počas ktorej nastupujem nielen v útoku aj v defenzíve, hoci bránim len na ´päťke´.

V Nordhorne vás vedie bývalý dlhoročný bundesligový hráč, český reprezentant, neskôr kouč národného tímu Daniel Kubeš, ktorého doménou bola práve obrana. Je to prínos aj pre váš výkonnostný rast?
– Samozrejme, odovzdáva nám svoje skúsenosti. Aj so mnou veľmi veľa pracoval. Mám jeho dôveru, čo pre hráča znamená veľmi veľa.

V I. bundeslige 2020/2021 ste zatiaľ odohrali 26 duelov a skórovali ste 61-krát, vďaka čomu ste piaty najlepší strelec vášho tímu. Ste spokojný so svojou gólovou produktivitou?
– Dá sa povedať, že áno, hoci mi chýba väčšia stabilita. Príde zápas, keď dám napríklad sedem gólov a vzápätí ďalší, v ktorom sa presadím len raz. Samozrejme, som rád, že sa mi strelecky darí a vďačný za tých šesť desiatok gólov. Mohlo by ich byť však aj viac, takže nemôžem byť úplne spokojný.

Nordhorn figuruje v 20-člennej tabuľke na 18. mieste, pričom zostupujú tímy od 17. priečky nižšie. Veríte ešte v záchranu?
– Do konca sezóny zostáva ešte desať duelov a aktuálne zaostávame na pozíciu zaručujúcu udržanie sa medzi elitou štyri body. Bude to ťažké, ale máme ešte dosť stretnutí v domácom prostredí. Všetci sme odhodlaní urobiť maximum a chceme zachrániť pre Nordhorn I. bundesligu.

Vy ste nedávno predĺžili zmluvu. Ako vidíte vašu budúcnosť?
– Áno, v HSG Nordhorn-Lingen mám kontrakt platný do roku 2023 a spájam s týmto klubom svoju budúcnosť. Cítim sa tu dobre, preto som aj predĺžil a chcem platnosť zmluvy dodržať. Ak by sa nám nepodarilo udržať, tak je plán sa čo najrýchlejšie vrátiť späť do I. ligy. Uvidíme však, čo bude.

Ročník 2018/2019 ste strávili vo Francúzsku, kde si obliekali dres tímu Cesson Rennes Métropole Handball. Ako si spomínate na tento angažmán?
– Bolo to pre mňa náročné. Mal som za sebou štyri roky v Hannoveri, kde som však v poslednej sezóne nehrával už toľko a nebolo jednoduché nájsť pre mňa nový klub. V Nemecku sa to vtedy nepodarilo, a tak som prijal túto ponuku. Francúzska liga má dobrú úroveň, hoci tam bolo vtedy len 16 tímov a nebolo až toľko zápasov. Rennes je pekné mesto, ale ja som tam išiel hrať hádzanú. Nesadli sme si s trénerom, takže o to to bolo ťažšie. Dospel som však k záveru, že mne je dobre v Nemecku a po roku som tam vrátil.

Neláka vás ešte nejaká iná krajina?
– Prakticky celý život žijem v Nemecku, cítim sa tu dobre. Vo Francúzsku to nebolo ono. Nechcem však povedať, že už nikdy nepôjdem pôsobiť do inej krajiny. Ak bude možnosť zotrvať, nebránil by som sa ani tomu.

Čo pre vás znamená hrať I. bundesligu považovanú za najlepšiu súťaž na svete?
– S tým musím len súhlasiť. Tu mám každý týždeň možnosť hrať zápas na najvyššej úrovni proti špičkovým hráčom. V každom jednom súboji sa môžem veľa naučiť a je to doslova sviatok.

Ako sa cítite v slovenskej reprezentácii?
– Veľmi dobre, chalani sú v pohode a tréneri si dobre robia svoju prácu. V marci som nemohol ísť na zraz, lebo po návrate mi hrozila 14-dňová karanténa a ja si nemôžem dovoliť vynechať stretnutia môjho klubu. Myslím si, že sme sa teraz zlepšili a ukázali v lepšom svetle proti Chorvátsku i Španielsku. Aj úradujúci majstri Európy Španieli, ktorí sa pripravujú na OH a bojujú o nomináciu, sa s nami natrápili.

Na záver nedávnej reprezentačnej akcie ste nastúpili proti Španielom, s ktorými sme uhrali solídny výsledok (21:27). Vy ste boli dokonca so 7 gólmi najlepší strelec tímu SR. Bol to váš doteraz najvydarenejší duel v drese reprezentácie?
– Určite áno, zápas mi vyšiel. Španieli vytiahli na nás ofenzívnu obranu, čím vzniklo pre nás pivotov veľa priestoru a snažili sme sa to využiť.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Real Federación Espaňola de Balonmano

 

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022