Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Marek Hniďák mal nedávno hádzanárskych reprezentantov na kartičkách, teraz môže byť medzi nimi

Marek Hniďák by v národnom tíme SR mohol byť alternatívou na post pravej spojky

Talentovaný slovenský hádzanár Marek Hniďák získaval na jeseň uplynulého roka ostrohy v mužskej hádzanej počas pôsobenia v najvyššej slovenskej súťaži v drese Košice Crows. Od januára 2021 zbiera legionárske skúsenosti v Maďarsku, kde sa snaží presadiť v Ceglédi KKSE. Devätnásťročný ľavák hrajúci na poste pravej spojky sa ocitol v nominácii trénera mužskej reprezentácie SR Petra Kukučku na blížiaci sa júnový zraz národného tímu. Vzápätí zaujal v zápase svojho klubu. Nielen v súvislosti s pozitívnymi záležitosťami uplynulých dní sa Hniďák túžiaci po účasti na ME 2022 podelil o svoje dojmy v rozhovore pre slovakhandball.sk.

S krajanom a spoluhráčom M. Mazákom

Prekvapila vás pozvánka do národného tímu na júnový zraz?
– Určite ma to prekvapilo, keďže v tejto časti sezóny nemám odohraných veľa minút. Je to pre mňa tiež určitá forma motivácie. Dúfam, že sa tam ukážem v dobrom svetle. Účasť na blížiacich sa domácich majstrovstvách Európy je pre každého lákadlom.

Čo to pre vás znamená?
– Približne päť rokov dozadu, keď hrala hádzanárska reprezentácia, som dostal od otca kartičky hráčov.
Keď si teraz predstavím, že som v tomto družstve s niektorými z nich a jeho súčasťou ako hráč, tak je to obrovská pocta.

S akými cieľmi pocestujete na zraz?
– Pôjdem tam s tým, že chcem ukázať, čo viem a čo je vo mne. Predviesť, v čom som sa posunul, zdokonalil od posledného zrazu, na ktorom som sa zúčastnil. Zároveň zistiť, na čom mám ešte popracovať.

Hráte na poste pravej spojky, kde nemáme toľko hráčov na výber. Veríte, že by to mohla byť pre vás šanca aj v súvislosti s domácimi ME?
– Áno, určite nejaká šanca existuje a ja idem zabojovať o tento post.

V zime ste zmenili pôsobisko, ako hodnotíte tento krok po prvých mesiacoch?
– Osobne si myslím, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie. Úroveň i intenzita tréningov je v Maďarsku na inej úrovni. Žiaľ, hneď v úvode môjho pôsobenia som sa zranil, takže o to boli prvé dva mesiace náročnejšie. Teraz sa už postupne dostávam do tempa a dúfam, že to bude už len a len lepšie. V každom prípade môj prestup vnímam ako veľmi dobrý krok.

Bol to pre vás veľký skok, keď ste sa zo slovenského prostredia – trebišovského dorastu a mužského tímu Košice Crows – ocitli v najvyššej maďarskej súťaži v drese Ceglédi KKSE?
– Obrovský, či už ide o individuálne schopnosti hráčov alebo celkovo o systém hry. Pre mňa to bolo spočiatku náročné vinou zranenia i jazykovej bariéry. Sebavedomie však ide postupne hore, keď sa darí na tréningu, ale ešte stále to nie je ideálne.

Vládne na tréningoch konkurenčný boj o miesta v zostave?
– V mojom klube je skôr priateľská až rodinná atmosféra. Nemám pocit nejakej veľkej rivality. Možno, keby som lepšie rozumel, tak by som to vnímal inak. Rozhodne sa nejdeme na tréningoch pozabíjať. Každý sa chce predviesť najlepšie. Kto potom hrá, je už na rozhodnutí trénera.

V zápasoch ste do uplynulého víkendu dostávali príležitosť zatiaľ v kratších časových úsekoch. Myslíte, že ste už pripravený postupom času na väčšie porcie minút v zápasoch?
– Myslím si, že môj najväčší problém spočíva v taktických zámeroch trénera, ktoré sú dosť zložité a nie je jednoduché sa naladiť na rovnakú vlnovú dĺžku. Najmä z hľadiska toho, že som prišiel v polovici sezóny a potom ma pribrzdilo zranenie.

Proti Balatonfüredu ste odohrali takmer dve tretiny duelu a podľa štatistík vám duel vyšiel. Dali ste päť gólov. Myslíte si, že ste si svojím výkonom vypýtali miesto v zostave?
– Minimálne v útoku to bolo z mojej strany solídne. Skóroval som päťkrát zo šiestich striel, čo je na spojku solídna bilancia. V obrane sme hrali v improvizovanom zložení, neboli sme na seba tak zvyknutí, ale myslím si, že celkovo môžem byť spokojný, veď sme hrali proti kvalitnému súperovi. Verím, že som sa chopil príležitosti a aj v ďalších súbojoch bude môcť pomôcť družstvu. Je to na trénerovi, ktorý sa však na margo môjho výkonu vyjadril pozitívne.

Cegléd bojuje o záchranu v najvyššej maďarskej súťaži. Viete, aké scenáre môžu vo vašom prípade nastať po sezóne?
– V prvom rade pevne verím, že sa zomkneme, v posledných dvoch dueloch zabodujeme naplno a zachránime sa. Mne osobne sa maďarská liga pozdáva. Ak by bola možnosť, rád by som v nej zostal.

V tíme Ceglédu pôsobí aj váš krajan Martin Mazák. Ako vnímate jeho osobu?
– ´Mazi´ bol od začiatku pre mňa veľmi dôležitá osoba. Po príchode som u neho dva týždne býval, pomáhal mi vo všetkom. Je to osobnosť a kľúčová postava mužstva. Na svoj vek ide ako stroj. Keď niečo spravím zle, vždy mi to dá vedieť. Som šťastný, že som mal niekoho ako on poruke.

Ako ste na tom s maďarčinou?
– Po príchode som nehovoril po maďarsky, teraz je to o niečo lepšie. Základy komunikácie už zvládam. Pomohli mi online hodiny maďarčiny za posledný mesiac, ktoré ma prinútili pustiť sa do toho viac. Priznám sa, maďarčina nie je jazyk, ktorý by som sa učil sám od seba. Teraz už niečo rozumiem, hoci s rozprávaním je to horšie. V tomto smere som podcenil úvodné mesiace, ale hovorím si, že lepšie neskôr ako nikdy.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Ceglédi Kézilabda Klub SE

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022