Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Po jedenapolročnom trápení opäť svitá nádej, Csaba Szücs chce pomôcť aj reprezentácii

Nevedel sa zohnúť, ale Csaba Szücs znova vie, aké je to byť viac ako dva dni bez bolesti slabín

Hádzanárska kariéra Csabu Szücsa je spätá s Nemeckom. Od svojich mládežníckych čias prešiel v tejto krajne viacerými klubmi. Od roku 2017 si oblieka dres Bergischer HC, s ktorým účinkuje v I. bundeslige a v aktuálnej sezóne je v nej jedným z troch slovenských zástupcov po Milošovi Puterovi a Dominikovi Kalafutovi. V minulosti neodmysliteľne patril do kádra reprezentácie SR. Jeho skúsenosti by sa zišli aj súčasnému národnému tímu pripravujúcemu sa na budúcoročné majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia na Slovensku a Maďarsku. Ako to vyzerá z pohľadu 33-ročnej spojky, to sa dozviete v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Dlhé roky pôsobíte v najvyššej nemeckej súťaži, ktorá je povestná nielen svojou kvalitou, ale aj náročnosťou. Máte v sebe ešte motiváciu podstupovať túto drinu?
– Stále som dostatočne motivovaný a mám veľkú chuť hrať. Ešte sa necítim opotrebovaný a chcem pokračovať v hádzanárskej kariére. Momentálne sa cítim dobre, keďže ma prestali bolieť slabiny.

Opäť ste sa po pauze objavili v zostave BHC, ako ste na tom zdravotne?
– Teraz celkom dobre. V januári som bol u špecialistu v Berlíne, ktorý mi naordinoval špeciálne cvičenia, dostal som injekciu, ktorá by mala pôsobiť niekoľko týždňov. Prinieslo mi to úľavu a na 90 percent som sa zbavil bolesti, čo vnímam veľmi pozitívne, keďže nedávno som mal stavy, keď som sa nevedel ani zohnúť či obliecť si nohavice.

Ešte vás limitujú tieto problémy?
– Našťastie, momentálne môžem hrať aj trénovať bez akýchkoľvek obmedzení. Denne chodím na rehabilitáciu, cvičím. Mám z toho celkom dobrý pocit, že mi to spolu s tou injekciou pomáha a zaberá. Nedá sa povedať, ako sa to vyvinie, ale teraz nad operáciou či dlhším výpadkom neuvažujem. Verím, že mi to pomôže udržať sa v stave, aby som sa vyhol operácii.

V zápasoch chodíte prevažne do obrany?
– Vo väčšine prípadov áno, nastupujem v obrane. Mojou úlohou je koordinovať defenzívu, držať ju pokope, prípadne potiahnuť druhú vlnu či rýchly stred. Boli zápasy, keď som sa ocitol aj v útoku, ale je to zriedka.

Bergischer figuruje v tabuľke vysoko – na 6. mieste. Vládne spokojnosť s doterajším účinkovaním a kde sa vidíte na konci sezóny?
– Zatiaľ určite prevláda spokojnosť. Nedávame si konkrétne ciele. Ide nám o to, aby sme získali čo najviac bodov a čo z toho napokon bude, to sa ukáže na konci. Ťažko povedať, na aké umiestnenie to bude stačiť, lebo súťaž je vyrovnaná s minimálnymi odstupmi, takže ľahko prichádza k posunom hore i dole. Kvalitou kádra a podľa našich výkonov si myslím, že skončiť do 8. – 10. miesta je realistický cieľ.

Pôsobili ste v Erlangene, Nordhorne, Grosswallstadte a Hannoveri. Ako sa cítite v Bergischer HC?
– Veľmi dobre. Máme parádne mužstvo, ktoré je motivované trénovať, pracovať na sebe a zlepšovať sa zo dňa na deň. Vychádzam s trénerom Sebastianom Hinzem, ktorý sa svedomito pripravuje na každý tréning. Je otvorený, komunikatívny a dá si aj povedať. V našom kádri sú kvalitní hráči ako napríklad švédsky vicemajster sveta Max Darj, Islanďan Arnór Gunnarsson i ďalší dobrí hráči, čo sa odzrkadľuje počas tréningov i zápasov. Vyhovuje mi to tu nielen zo športovej, ale aj zo súkromnej stránky. Je tu parádne prostredie. Nie je dôvod rozmýšľať nad zmenou.

Dokedy máte zmluvu a chcete hrať na najvyššej úrovni?
– Kontrakt mám do 30. júna 2022. Ohľadom pokračovania sa zatiaľ nič nedeje. Ak mi to zdravie dovolí, klub bude spokojný a ponúkne mi predĺženie pôsobenia, nebránil by som sa tomu. Ešte je však čas a je to ďaleko.

Tréner reprezentácie Peter Kukučka sa viackrát vyjadril, že by vás ako skúseného hráča rád mal v kádri. Čo na to vravíte?
– Sme v neustálom kontakte. Hovorili sme spolu pred jednotlivými zrazmi, bavili sme o tom, ako to so mnou vyzerá. Ak by som bol na sto percent fit, tak prídem do reprezentácie. Jeden a pol roka ma však trápili zdravotné problémy, teraz po tej injekcii som okúsil, aké je to byť viac ako dva dni bez bolesti slabín. Nechcel som chodiť na zrazy s tým, že by som tri dni nič nerobil, odohral zápas a odišiel.

Existuje šanca, že si tento rok ešte oblečiete dres národného tímu?
– Áno, zatiaľ neuzatváram reprezentačnú kapitolu. Teraz som sa ospravedlnil z marcovej akcie a ďalej uvidíme. Chcem počkať, ako sa to vyvinie s cvičením, rehabilitáciou… Priznám sa, že mám ešte strach. Ak by sa mi to nedajbože obnovilo, ako by som to v klube vysvetľoval. Preto to v tejto chvíli ešte na reprezentáciu nevidím, ale v dlhšom horizonte je to otvorené. V bundeslige ma čaká ešte porcia 20 zápasov, posledný hráme 27. júna. Uvidíme, ako to bude vyzerať po letnej príprave. Nerád by som skončil ako športový invalid. V decembri po dueli v Melsungene som si nevedel obuť tenisky a vystúpiť z autobusu…

Sú aj pre vás domáce ME 2022 lákadlom?
– Určite. Keď všetko do seba zapadne a zdravie mi bude slúžiť, tak by som sa na šampionáte rád predstavil. Nestáva sa často, aby sa hráč mohol zúčastniť na vrcholnom podujatí v domácom prostredí. Pre mňa je to posledná šanca. Keď budem zdravý a tréner ma bude chcieť, bolo by fajn, ak by to vyšlo. Momentálne je to však ďaleko.

 

Autor: slovakhandball.sk, Foto: https://www.facebook.com/BHC06/

 

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022