Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa s Fernandom Gurichom: Súčasný stav brať nie ako problém, ale motiváciu

Po uvoľnení protipandemických opatrení začali s prípravou na letné hádzanárske vrcholy slovenské mládežnícke reprezentácie. Tri z nich čakajú v priebehu júla a augusta kontinentálne šampionáty. Technický riaditeľ Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Fernando Gurich v rozhovore pre slovakhandball.sk priblížil situáciu, program i ciele v týchto národných tímoch.

Čo je nové v mládežníckych reprezentáciách SR?
– Najhlavnejšou novinkou je, že sme mohli začať s tréningovým procesom. Všetci – hráči, tréneri, rodičia i fanúšikovia – sme na to túžobne čakali. Verím, že pandemická situácia nám umožní pokračovať v práci.

Má uplynulé obdobie vplyv na víziu práce s tímami mládežníckych vekových kategórií?
– Pokiaľ ide o náš spôsob práce, máme jasné ciele a pokračujeme v štýle hry, ktorý rozvíjame už viac ako jeden rok. Samozrejme, musíme byť realisti a pochopiť, že COVID-19 nás pribrzdil, takže to musíme prehodnotiť a urobiť nejaké kroky dozadu, aby sme opäť mohli vykročiť vpred, nabrať tempo a pokračovať v našom pláne. Ale nechcem to vidieť ako problém, ale radšej to vnímať ako motiváciu.

Aké podujatia čakajú mládežnícke reprezentácie v najbližšom období a aká bude ich príprava na letné šampionáty?
– V nasledujúcich mesiacoch máme pred sebou veľa akcií. Ak to situácia umožní, začneme výcvikovými tábormi od júna do augusta pre všetky vekové kategórie, na ktorých sa bude pracovať na kondícii i hernej stránke.
Predkadetky (r. nar. 2006-2007) začnú v júni, pričom využijeme našu spoluprácu so Španielskou hádzanárskou federáciou. Čaká ich kemp vrátane dvoch zápasov. Predkadetom (2004-2005) zrušili European Open, ale v úvode júla je v pláne turnaj štyroch krajín za účasti Francúzska, Izraela a Španielska. Kadetky (2004-2005) odštartujú v júni prípravu na ME, ktoré ich čakajú v auguste v Čiernej Hore. Spolu s juniorkami budú mať tréningový kemp v Maďarsku, pričom chceme, aby odohrali aj medzištátne zápasy. Súperi budú známi neskôr. Kadetov (2002-2003) čaká šampionát EHF v auguste v Bulharsku, pričom s prípravou začnú v strede júna. Momentálne čakáme na potvrdenie zápasov, počítame minimálne so šiestimi duelmi. Juniorky (2002-2003) sa v júli predstavia na ME v Slovinsku. V príprave absolvujú dve sústredenia a hľadáme pre nich turnajovú konfrontáciu v zahraničí. Väčšina z nich pôsobí v kluboch z MOL ligy či v zahraničí, takže sa uskutočnia až po skončení súťaží.

Niektoré tímy už mali aj zrazy. V akom stave prišli reprezentanti, keďže mládež pre opatrenia nemohla dlhé mesiace trénovať?
– V priebehu apríla a mája absolvovali sústredenia kadetky, juniorky, predkadeti a kadeti. Tímy, ktoré skôr začali s tréningovým procesom, boli kadetky a juniorky. Mužská zložka sa pridala koncom apríla. Všetci mali vytvorenú svoju bublinu pri dodržaní všetkých nariadení na Kaskádach pri Galante.
Bolo to trochu zvláštne pri tých opatreniach, ale zároveň bolo úžasné stretnúť sa s dievčatami a chlapcami a opäť s nimi trénovať. Pandemická situácia nie je v našich rukách, navyše v každej krajine je rozdielna, takže sa jej musíme len prispôsobiť.
Medzi jednotlivými hráčmi sú rozdiely. Niektorí trénujú a hrajú za A-tímy, iní nemôžu ísť ani do haly. Takže musíme prispôsobiť tréningy tomuto stavu. Je to náročné. Na druhej strane, väčšina hráčov pracuje na kondícii i silovej stránke individuálne najlepšie, ako vie. Viac sú zasiahnuté hádzanárske zručnosti, keďže sa nemôžu pripravovať s loptou v takej miere a rozsahu, koľko by mali. Takže sa musíme veľakrát vracať k základom.

Aké sú ciele na vrcholných podujatiach?
– Cieľ je vždy jednoduchý – odviesť maximum. V súčasnosti je situácia ťažšie predvídateľná. V niektorých krajinách sa mohli pripravovať normálne aj počas pandémie, v iných sa stretli len s obmedzeniami, v ďalších ako Slovensko sa nemohlo trénovať, takže uvidíme, ako na tom sme. Vždy by sme mali smerovať k hviezdam. Možno sa k nim nedostaneme, ale budeme bližšie k oblohe.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Archív Fernanda Guricha
 

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022