Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Z kvalitnej súťaže túži po európskom šampionáte v slovenskom drese

Po troch sezónach strávených v MŠK Považská Bystrica, kam prestúpil po šiestich rokoch v HK Agro Topoľčany, bude slovenský reprezentant Ľubomir Ivanicja (Liubomyr Ivanytsia) pôsobiť v Poľsku. Tridsaťjedenročný ukrajinský rodák so slovenským občianstvom získal po krátkej skúške angažmán v prvoligovom tíme Górnik Zabrze, ktorý vedie bývalý poľský reprezentant Marcin Lijewski a pôsobí v ňom aj skúsený český brankár Martin Galia. Ivanicja podpísal zmluvu na dva roky. Pravý krídelník sa s klubom z Považia rozlúčil ziskom vicemajstrovského titulu. Má aj skúsenosti z európskej pohárovej scény. V drese MŠK strelil v Európskom pohári 2020/2021 dovedna 22 gólov.

Prečo ste sa rozhodli pre zmenu klubu?
– Už dávnejšie som chcel zmeniť ligovú súťaž. Na Slovensku som bol už dlho, prišiel som v roku 2012 a už nemám ani 20 rokov, preto ma lákalo skúsiť niečo nové a ísť do inej ligy. Navyše, v januári sa na Slovensku a Maďarsku uskutočnia majstrovstvá Európy, na ktoré by som sa rád dostal ako súčasť kádra slovenskej reprezentácie. Poľská liga je kvalitná a čaká ma v nej dosť náročných zápasov. Verím, že mi to pomôže.

Ako sa zrodil váš angažmán v Górniku?
– Ozval sa mi jeden poľský manažér, či by som to nechcel skúsiť v Zabrze. Privítal som to, keďže som hľadal klub aj v Poľsku. Snažil som sa na tréningoch ukázať všetko, čo viem, aby som dostal ponuku. To sa napokon podarilo. Po dvoch dňoch tréner povedal, že ma chce. Nesmierne ma potešilo, že to vyšlo. Je to pre mňa nová etapa v kariére a zároveň výzva.

Do Poľska vás to zrejme ťahalo aj zo súkromných dôvodov?
– Určite áno. Moja manželka Alexandra Krebs, s ktorou sme sa zobrali 3. júna v Považskej Bystrici, pôsobí ako brankárka v hádzanárskom klube z Koszalinu. Chceli sme byť bližšie k sebe. Hoci naše pôsobiská nie sú až tak blízko, ale sme aspoň v jednej krajine. Aj to je nejaký posun…

Kam siahajú ambície vášho nového klubu v nasledujúcej sezóne?
– Vždy boli čo najvyššie. Vlani mali v Górniku cieľ hrať o medailové pozície, to aj splnili, hoci skončili napokon bez cenného kovu na 4. mieste. Mužstvo sa omladilo, vrátane mňa prišli piati noví hráči, s ktorými bude chcieť Zabrze opäť atakovať čo najvyššie priečky.

Bude Górnik účinkovať aj na európskej scéne?
– Áno, už najbližšiu nedeľu nás čaká prvý zápas proti nórskemu Arendalu v 1. kole kvalifikácie Európskej ligy, čo je po Lige majstrov druhá najvýznamnejšia súťaži. S Považskou Bystricou som účinkoval v Európskom pohári, niekdajšom Vyzývacom pohári, ale aj tam boli kvalitné tímy.

V Považskej Bystrici ste mali prakticky neohrozené miesto v zostave, aká konkurencia vás čaká v poľskom tíme?
– Na post pravého krídla je tu jeden 22-ročný Poliak, je celkom šikovný. Konkurenciu beriem ako normálnu vec, je to dobré aj pre mňa. Tréner nám dáva príležitosť predviesť sa.

Do Poľska nezvyknú odchádzať hráči zo SR, čím ste podľa vás zaujali na skúške a presvedčili trénera Lijewského?
– Ťažko povedať, to sa treba spýtať skôr jeho. On mi len povedal, že ma sledoval na tréningoch a zapáčil som sa mu mojou hrou i zakončením. Ja som sa snažil odviesť maximum a rozhodnutie bolo na predstaviteľoch klubu.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: https://www.facebook.com/GornikZabrze.handball

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022