Načítavanie údajov ...

Rozlúčka Slovákov s nevydarenou kvalifikáciou ME 2020 nevyšla podľa predstáv

Slovenská hádzanárska reprezentácia mužov sa s neúspešnou II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy vo Švédsku, Rakúsku a Dánsku (10. – 26. januára. 2020) rozlúčila dvojcifernou prehrou 20:30 (8:17) v Petrohrade s Ruskom. V 7. skupine obsadil slovenský tím bez zisku bodu posledné 4. miesto za Maďarskom, Ruskom a Talianskom.

Slováci – najmä po stredajšom výkone proti Maďarom vzbudzujúcom nádej do budúcnosti – chceli pozitívnejšie uzavrieť svoje účinkovanie. „Samozrejme, všetci sme si tento zápas predstavovali inak. Rusi nás však jednoznačne prevýšili a vyhrali zaslúžene. Nám chýbala agresivita v obrane i útoku,“ poznamenal tréner Peter Kukučka, ktorý sa kormidla v národnom tíme ujal len pred minulotýždňovým dvojzápasom.

„S uplynulým týždňom môžem vysloviť spokojnosť. Aj chalanom som povedal, že sa mi páčilo, ako pracovali, či už na tréningu alebo v zápase proti Maďarom. Aj v dueli s Rusmi som videl nejakú dobrú pätnásťminútovku. Škoda, že to nebolo viac. Ja si myslím, že sme na tomto našom prvom spoločnom zraze odviedli kus práce. Musíme v tom však pokračovať, aby sme hrali tak a dostali sa tam, ako a kde všetci chceme. Aj hráči videli, na čom musia popracovať. Hádzaná na tejto úrovni je rýchlejšia a fyzickejšia. Je dobré, že to mohli okúsiť,“ zhodnotil uplynulé dni nový šéf realizačného tímu hádzanárov SR.

Kukučkovi zverenci prišli v nedeľu o šancu na priaznivejší rezultát už v prvom polčase. „Začiatok bol z našej strany veľmi zlý. V obrane sme nehrali agresívne a dostali sme jednoduché góly a potom sa už veľmi ťažko doháňalo to manko. Potom sme sa síce dotiahli v druhom polčase na rozdiel piatich gólov, ale nedokázali sme vylepšiť výsledok. Z môjho pohľadu bol najväčší problém chýbajúca agresivita a možno aj uspokojenie zo stredajšieho zápasu s Maďarmi,“ uviedol na spojke hrajúci mladík Jakub Prokop, ktorý zaťažil ruské konto tri góly.

Najlepším strelcom slovenského výberu bol so šiestimi presnými zásahmi krídelník Martin Briatka. „Bol to náročný zápas, keďže Rusi boli favoriti. V prvom polčase nám to vôbec nefungovalo v útoku a ani v obrane. Neviem, čím to bolo. Ťažko sa nám presadzovalo proti vysokej obrane, Rusi fantasticky bránili stred a dobre pokryli aj protiútok. Pred druhým polčasom sme si povedali, čo by na domácich mohlo fungovať, Trochu sme to zmenili a začali sme premieňať šance,“ povedal M. Briatka.

Európsky šampionát v roku 2020 bude premiérovo s 24 účastníkmi a prvýkrát bude mať troch organizátorov. Trojicu usporiadateľov Švédsko, Rakúsko, Nórsko a obhajcu prvenstva Španielsko s istotou účasti doplnilo po víkendovom vyvrcholení kvalifikačných bojov ďalších 20 tímov. Účasť si vybojovali prví dvaja z každej z ôsmich skupín: Nemecko, Poľsko, Chorvátsko, Švajčiarsko, Severné Macedónsko, Island, Slovinsko, Lotyšsko, Česko, Bielorusko, Francúzsko, Portugalsko, Maďarsko, Rusko, Dánsko, Čierna Hora, ako aj štyria najlepší z tímov na 3. priečkach, pričom do úvahy sa brali len výsledky proti prvým dvom postupujúcim súperom v skupine: Srbsko, Holandsko, Bosna a Hercegovina, Ukrajina. Holanďanom stačilo na to, aby sa dostali medzi toto kvarteto, získať len dva body proti prvým dvom tímom vo svojej skupine.

Slovensko bolo jedným z troch tímov, ktoré v II. fáze kvalifikácie ani v jednom zo šiestich duelov nezabodovali. Keby SR nebola s Maďarskom organizátorom ME 2022, musela byť hrať v boji účasť na tomto šampionáte už baráž, ktorá čaká tri najhoršie družstvá umiestnené na posledných pozíciách vo svojich skupinách.

Konečné poradie v skupinách II. fázy kvalifikácie o postup na ME mužov 2020 v Rakúsku, Nórsku a Švédsku (na ME postúpili prví dvaja z každej skupiny a najlepšie štyri tímy z 3. priečok):
1. skupina: 1. Nemecko 12 bodov, 2. Poľsko 5, 3. Izrael 4, 4. Kosovo 3
2. skupina: 1. Chorvátsko 11, 2. Švajčiarsko 6, 3. Srbsko 6, 4. Belgicko 1
3. skupina: 1. Severné Macedónsko 9, 2. Island 8, 3. Turecko 4, 4. Grécko 3
4. skupina: 1. Slovinsko 10, 2. Lotyšsko 8, 3. Holandsko 6, 4. Estónsko 0
5. skupina: 1. Česko 8, 2. Bielorusko 8, 3. Bosna a Hercegovina 8, 4. Fínsko 0
6. skupina: 1. Francúzsko 10, 2. Portugalsko 9, 3. Litva 3, 4. Rumunsko 2
7. skupina: 1. Maďarsko 11, 2. Rusko 9, 3. Taliansko 4, 4. Slovensko 0
8. skupina: 1. Dánsko 10, 2. Čierna Hora 7, 3. Ukrajina 6, 4. Faerské ostrovy 1

XIV. ME v hádzanej mužov vo Švédsku, Rakúsku a Nórsku (10. – 26. 1. 2020):
Zoznam účastníkov:
Priama účasť: Španielsko (obhajca), Švédsko, Rakúsko a Nórsko (organizátori)
Postupujúci z II. fázy kvalifikácie: Nemecko, Poľsko, Chorvátsko, Švajčiarsko, Srbsko, Severné Macedónsko, Island, Slovinsko, Lotyšsko, Holandsko, Česko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Francúzsko, Portugalsko, Maďarsko, Rusko, Dánsko, Čierna Hora, Ukrajina

Autor: SITA, Foto: rushandball Facebook

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022