Načítavanie údajov ...

Sander Sagosen: „Trondheim bol pre mňa neopísateľný zážitok.“

Po nezabudnuteľnom týždni v Trondheime začiatkom januára, Sander Sagosen určite neočakával, že sa tak skoro vráti do svojho rodného mesta.

Ale kvôli pandémii koronavírusu, ktorá pozastavila nielen hádzanársku sezónu ale aj bežný život, sa hviezda Nórska a Parížu Saint-Germain ocitla späť doma a snaží sa z toho vyťažiť maximum.

„Mám v suterénne vlastnú posilňovňu, vonku si môžem hádzať loptu alebo hrať futbalový tenis, takže je mi dobre, ale stále treba liečiť aj svoju myseľ. Naozaj rád varím a teraz mám čas, aby som to robil so svojou rodinou a trávil s nimi čas, čo v tomto období zvyčajne robiť nemôžem.“

Hodený do hlbokej vody

Na veľkonočný pondelok robil komentátor ehfTV.com Chris O’Reilly naživo rozhovor s 24-ročným Sanderom Sagosenom, ktorý sa obzrel späť za svojimi štyrmi štartmi na EHF EURO, čo je vzhľadom na jeho mladý vek samo o sebe pozoruhodné.

Po svojej premiére v národnom mužstve v novembri 2013, vo veku 18 rokov, Sagosen nemusel dlho čakať a bol nominovaný do tímu na EHF EURO 2014 v Dánsku.

„Bolo to neuveriteľné hrať v jednom tíme s mužmi, ku ktorým som vzhliadal. Som smutný, že sme neprešli ďalej, ale veľa som sa toho naučil,“ povedal Sagosen o konci v postupovom kole, čo už odvtedy nezažil.

„Nórska mentalita je niečo šialené“

Netrvalo dlho, kým sa silný back stal lídrom v tíme a zohral dôležitú úlohu, keď Nórsko postúpilo prvýkrát do semifinále v roku 2016.

„Christian Berge mi veľmi dôveroval, keď prevzal tím a ja som sa v Dánsku dostal na ďalšiu úroveň.“

Mnohí si pamätajú posledný deň hlavného kola a nórske víťazstvo nad Francúzskom 29:24 ako deň, kedy sa stali skutočnými súpermi, ale hráč PSG sa vracia v spomienkach ešte ďalej.

„Zápas v skupine proti Chorvátsku, prehra v prvom zápase s Islandom, to bolo pre mňa veľké. Na začiatku turnaja som mal veľké očakávania, potom sme prvý zápas prehrali, čo znamenalo, že ďalší buď vyhráme s Chorvátskom alebo ideme domov. Víťazstvo bolo malým zlomom.“

„Potom sme v hlavnom kole porazili Poľsko pred 16 000-17 000 poľských fanúšikov a potom Francúzsko, to bol pre nás zlom.“

Po srdcervúcom semifinálovom zápase proti prípadným majstrom, Nemcom, nasledovala prehra proti Chorvátsku v zápase o bronzovú medailu. Tieto majstrovstvá však znamenali pre tím novú kapitolu. Toto mladé nórske mužstvo bolo zrazu skutočným súperom a čoskoro prišli i medaily.

„Bola to generačná zmena. Prišli noví hráči a okamžite prevzali zodpovednosť. S nórskym tímom a mentalitou je to niečo šialené, Chcieť stále viac vyhrávať a byť úspešnejší. Tento postoj mali od začiatku, „hovorí Sagosen, ktorý si nechce pripustiť, že zohral veľkú úlohu pri rozvoji tejto kultúry v tíme.

„Bol to tvrdý úder“

Tohto januárové EHF EURO 2020 sa začali v rodnom meste Sagosena, v úplne novom Trondheim Spektrum.

Pred dennodenne vypredanými arénami nórska hviezda dosiahla novú úroveň. Svojimi pôsobivými a jedinečnými výkonmi počas majstrovstiev strelil rekordných 65 gólov a pomohol svojmu tímu získať prvú európsku medailu.

„Je úžasné o tom hovoriť, pretože to bolo pre mňa neskutočné. Jedna z najväčších vecí, ktoré môžete v športe urobiť je reprezentovať svoju krajinu a reprezentovať ju doma počas EURO bolo neopísateľné.“

„Cítil som každú jednu osobu v aréne. Bol to pre mňa jednoducho nezabudnuteľný zážitok, užíval som si každú sekundu, cítil som každý výkrik. Nemal som strach, pretože som rád hral pred nórskym davom. Bolo to niečo magické.“

Napriek tomu, že v januári vyhral bronz, semifinálová prehra s Chorvátmi, 29:28 po predĺžení ho stále hnevá. Spolu s Nórskom boli na dosah Európskeho aj svetového vrcholu a tieto nepresné strely sú bolestivými lekciami.

„Sú to dva centimetre, jedna chytená penalta alebo strelená mimo brány. To je to, čo rozhodne, kto vyhrá zápas. Malé, malé detaily. Teraz je ťažké o tom hovoriť, bol to tvrdý úder.“

 

Zdroj: eurohandball.com, Foto: ehf-euro.com

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022