Načítavanie údajov ...

Školková nechcela ohroziť rodinu, zostala v Nice

Slovenská spojka pôsobiaca vo francúzskom Nice o situácii v súvislosti s koronavírusom: „Verím, že tieto opatrenia majú zmysel a dokážeme ich dodržiavať, aby sme sa už čoskoro vrátili do ´starého´ života“

 

Slovenská hádzanárka Martina Školková je vo Francúzsku doma. Tamojšie ligové palubovky ´derie´ už jedenástu sezónu. Po deviatich rokoch Cercle Dijon Bourgogne zamierila v roku 2018 do OGC Nice Côte d’Azur Handball. Či si dres tohto klubu bude môcť ešte obliecť v nejakom zápase svojho druhého ročníka pôsobenia na Azúrovom pobreží, je v tejto chvíli neisté. Pandémia koronavírusu zasiahla aj krajinu galského kohúta, v ktorej čaká 35-ročná spojka na zlepšenie situácie. Viac o tom prezradila v rozhovore pre slovakhandball.sk.

 

Na celom svete sa zastavilo športové dianie, aký je tvoj pohľad na súčasné dianie?

– Môj pohľad na momentálnu situáciu je taký, že to rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Verím, že všetky opatrenia sa dejú z jediného dôvodu, a to čo najviac ochrániť nás ľudí, veď zdravie máme len jedno. Situácia nie je jednoduchá. Aj keď sa tomu človek neubráni. Každý deň prichádzajú nové informácie o stave a počte ochorení, valia sa na nás zo všetkých strán. Verím, že tieto opatrenia majú zmysel a dokážeme ich dodržiavať, aby sme sa už čoskoro vrátili do ´starého´ života a k povinnostiam tak, ako sme naučení.

 

Ako to vyzerá v Nice? Na Slovensku sa prijali pomerne prísne opatrenia, ľudia nosia rúška… Berú to aj ľudia vo Francúzsku podobne vážne?

– Stále si myslím, že Francúzi to naďalej celkovo berú na ľahkú váhu. Veľa sa debatuje o tom, či sa chrániť alebo nie. Chýba im disciplína na plnenie nariadení aj napriek tomu, že sme v 14-dňovej karanténe, momentálne máme možnosť vychádzať z domu len na jednu hodinu denne, pohyb je obmedzený na jeden km, navyše musíme mať pri sebe atestáciu, ktorá nám dovoľuje opustiť byt len v nevyhnutných prípadoch, ktoré sú tam uvedené. Večer po 22. hodine do 5. hodiny ráno je zákaz vychádzania. Skutočne je to zvláštna situácia aj pre mňa osobne. Človek vyjde von len v prípade, že si ide zabehať, do lekárne alebo na nevyhnutný nákup a aj to musíme byť osamote.

 

Aké máte pokyny z klubu?

– V klube sme sa pred týždňom videli na poslednom tréningu. Minulý piatok nám tam oznámili, že haly sa zatvárajú. Prebrali sme všetky možné otázky a možnosti ohľadom situácie. Dostali sme tréningový plán a už je na nás, aby sme sa udržovali vo forme. Tréner je s nami v kontakte, zaujíma sa, či sme všetky v poriadku a zdravé. Čakáme na ďalšie opatrenia od štátu ohľadom nariadenej karantény a od federácie, či nám predčasne ukončia ligu alebo nie. Zatiaľ ukončili všetky amatérske súťaže a my z profesionálnych líg čakáme na verdikt.

 

Ako trávite teraz jednotlivé dni, čomu sa venujete a ako sa udržiavate v kondícii? Neuvažovali ste o návrate na Slovensko?

– Ja som zostala v Nice. Myslím si, že to bolo správne rozhodnutie, aj keď nie ľahké. Samozrejme, každý chce byť momentálne doma s rodinou, ale ja som tú moju nechcela vystavovať riziku a ohrozovať ju. Nariadili nám karanténu 14 dní a tým pádom som to už nechcela riskovať. Stále čakáme na ďalšie kroky od kompetentných. Moje dni sú viac-menej rovnaké – nejako sa premotať, niečo si navariť, Netflix. Samozrejme, tiež sa trochu hýbať, cvičiť a robiť niečo pre seba. A to sa stále opakuje.

 

V najvyššej francúzskej súťaži ste naposledy prišli o víťaznú šnúru prehrou v Dijone. Aké sú pre vás návraty do bývalého pôsobiska?

– V lige sme ťahali celkom dobrú šnúru víťazných zápasov, aj keď mám teraz pocit, že už je to večnosť. Posledný duel bol pre mňa špecifický, v Dijone som totiž pôsobila dosť rokov a je to pre mňa stále ako návrat domov. Veľmi som sa tešila, že som opäť mohla vidieť všetkých kamarátov, známych a fanúšikov.

 

Zatiaľ ste v tabuľke na 6. mieste, vládne s umiestnením spokojnosť?

– Máme zaistené miesto v play-off, čo bol náš cieľ. Teraz len čakáme, čo sa bude diať ďalej a či sa vôbec nejaká vyraďovacia časť odohrá. V odvetnej časti nám zostávajú ešte tri stretnutia. Už je to v rukách Francúzskej hádzanárskej federácie, aby správne rozhodla, či má zmysel dohrať súťaž.

 

Aký predpokladáte ďalší vývoj?

– Netrúfam si povedať, ako to celé dopadne a či vôbec ešte bude možnosť ligu dokončiť. Všetko závisí od vývoja situácie. Nemyslím si však, že by federácia riskovala naše zdravie a silila to. Veľa krajín už svoje súťaže ukončilo. Či sa k nim pridá aj francúzska, ukážu najbližšie dni.

 

Autor: slovakhandball.sk, Foto: M. Slávik

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022