Načítavanie údajov ...

Skúsení hráči tu nebudú naveky, aj ich nasledovníci sa potrebujú oťukať v náročných dueloch

Peter Kukučka by neprotestoval, keby sa jeho zverenci predstavili v domácich dueloch v Euro Cupe až na jar a pred plným hľadiskom

Osud jesenných duelov v Euro Cupe hádzanárov ešte nie je jasný, ale širšia nominácia reprezentácie je už na svete. K zloženiu 28-členného kádra, v ktorom chýbajú niektoré známe mená a na druhej strane sú v ňom aj nováčikovia, sa v rozhovore pre slovakhandball.sk vyjadril hlavný tréner Peter Kukučka. Ten objasnil aj ďalšie okolnosti v súvislosti s chystaným novembrovým zrazom reprezentačného tímu mužov Slovenska, na ktorý čakajú stretnutia s Chorvátskom a Španielskom.

Ako to vyzerá s Euro Cupom?
– Prezident SZH Jaroslav Holeša ma pred pár dňami informoval, že situácia je vážna. Momentálne sa s určitosťou nevie, či sa bude dať hrať na Slovensku vzhľadom k sprísneným opatreniam. Pôvodne mal byť duel s Chorvátskom na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Viem, že predstavitelia zväzu skúšajú možnosť vymeniť si s Chorvátmi výhodu domáceho prostredia, v tom prípade by sme v novembri hrali v Chorvátsku a Španielsku.

Čo sú ďalšie neistoty z toho vyplývajúce?
– Zatiaľ ani nevieme, kde sa bude náš zraz konať. Či sa zídeme na Slovensku alebo v inej krajine. Je to otvorené, ale v najbližších dňoch budeme múdrejší.

Aký je váš postoj k variantu?
– Nemal by som s tým problém. Bol by som rád, keby sa sústredenie a zápasy uskutočnili, či už doma, vonku alebo aj na neutrálnej pôde. Chcem, aby sme sa zišli po dlhšom čase v kompletnom zložení. Naposledy to bolo v januári. Pomaly je to už rok, čo je fakt dlhá doba. Teraz však musíme počkať, ako sa to všetko dorieši.

Keby sa hralo v Bratislave, bolo by to s veľkou pravdepodobnosťou bez diváckej kulisy. Čo na to vravíte?
– Bola by to veľká škoda. Súperi takéhoto rangu nezavítajú na Slovensko často. Aj preto by bolo lepšie hrať teraz u súperov a potom na budúci rok, keď sa hádzam dovtedy situácia s koronavírusom výrazne zlepší, nastúpiť doma proti Chorvátom a Španielom pred plnou halou. Robíme to nie iba pre seba, ale aj pre fanúšikov. Vidíme to aj pri futbale, aké sú zápasy bez divákov. Ich podpora mužstvám chýba, priaznivci sú tiež zdrojom motivácie a ich prítomnosť pre atmosféru počas duelu je dôležitá. Jednoznačne chýbajú na tribúnach.

Aj pri zápasoch reprezentácie bude nutnosťou testovanie na koronavírus. Neobávate sa problémov so skladaním kádra?
– Áno, môže to ovplyvniť skladbu tímu, a to aj dosť podstatne. Videli sme to aj pri futbale. Sme však na to pripravení. Niektorí chlapci mali koronavírus. Za 2 – 3 týždne môžu vyskočiť ďalší, preto budem s každým z nich hovoriť, aby som vedel, ako sú na tom pred zrazom.

Reprezentácia, hoci zložená prevažne len z hráčov extraligy, sa mala zísť aj začiatkom októbra na tradičnom krátkom sústredení mimo asociačného termínu. Napokon z toho zišlo. Prečo?
– Všetko už bolo naplánované, hráči mali pozvánky, rezervované boli haly a hotel. Krátko predtým však prišlo k sprísneniu opatrení, a tak sa to zrušilo. Následne sa síce upravili podmienky pre športové podujatia, ale pre krátkosť času a množstvo komplikácií sme po dohode s prezidentom zväzu Holešom i manažérom reprezentácie Zolom Heisterom už upustili od konania zrazu. Pre nás sú aj tieto minizrazy dôležité, môžeme vidieť a dať šancu širšiemu spektru hráčov. Na klasických zrazoch nemôžeme takto experimentovať. Teraz sa máme stretnúť v novembri a ďalšie akcie máme plánované na december a január. Verím, že kluby nám hráčov uvoľnia a dúfam, že všetci budú fit a zdraví. Pod mojím vedením sa to síce nestalo ešte ani raz, ale to k tomu patrí.

Čo vás čaká v najbližších dňoch?
– Počkáme, ako sa to všetko vyvinie, od toho sa bude všetko odvíjať. Budúci týždeň by som chcel už aj konkrétne riešiť chalanov, vybrať si zo širšieho 28-členného kádra 16 – 18 hráčov, ktorí prídu na zraz. Pevne verím a dúfam, že sa zídeme, či už u nás, na neutrálnej pôde alebo niekde inde.

Prejdime k nominácii. Pri brankárskom poste ste nemali veľa otáznikov?
– Dá sa povedať, že brankársky post je jasný s trojicou Paul, Žernovič, Konečný. Pre prípad sú v zálohe Koller a Vasiľ. Čupryna po zmene občianstva musí stáť tri roky od svojho posledného štartu za Ukrajinu. Začiatkom budúceho roka – v januári/februári by mohol byť k dispozícii.

Jasná bola zrejme aj nominácia pivotov…
– Podobne ako pri brankároch, trojica Kalafut, Slaninka a Macháč odvádza stabilné výkony. Je tu ešte Rešovský. Myslím si, že máme dobré zastúpený tento post.

Pri ľavých krídlach absentujú J. Briatka a najmä M. Straňovský. Aké sú dôvody?
– S celým trénerským štábom sme sa pre najbližšie dva zápasy rozhodli pre štvoricu Péchy, Michalka, M. Briatka a Polák. K Martinovi Straňovskému na vysvetlenie ešte poviem, že si nesplnil určité reprezentačné povinnosti a nie je všetko len otázka hádzanej. Na pravom krídle som pri T. Urbanovi, Ivanicjovi a Mišovýchovi nemusel váhať, navyše zaskočiť tam môže aj Cigáň.

Ako to vyzerá s Lukášom Urbanom, ktorý pred sezónou prestúpil do Chartres, ale vo Francúzsku doteraz čakal na svoju premiéru?
– Pred dvoma týždňami sa pripojil k mužstvu, doteraz ešte nebol v zostave, ale malo by sa tak stať v najbližšom čase. Ak by do zrazu nehral za klub, určite ho nepovoláme. V Chartres doteraz čakali a spoliehajú sa naňho, nechceme, aby sa nedajbože zranil.

Čo post pravej spojky, ktorý v minulosti zastával Patrik Hruščák, ľavák a stále jednej z najlepších strelcov Slovnaft handball extraligy?
– Chceme vidieť na pravej strane Korbela, ktorý prestúpil zo Zubří do rumunského Fagarasu a po problémoch s kolenom hráva, ako aj Cigáňa. Popri nich dvoch je tu aj alternatíva s Rečičárom, prípadne s Kubom Mikitom, ktorý vyniká najmä v obrane, ale má tiež skúsenosti s týmto postom.

V širšom výbere sú aj viacerí hráči z extraligových tímov: Tschur, Rakús, Birdahič…
– Tschur odohral v ostatnom čase veľmi dobré zápasy. Je to skúsený hráč, hoci nie na medzinárodnej úrovni. Ak predvedie to, čo vie, mohlo by to fungovať. Závisí od neho, ako využije šancu. Na rozohrávku máme aj Ľ. Ďuriša, Potiska, prípadne L. Urbana, s ktorým však viac počítam na ľavú spojku.
Rakúsa sledujem už dlhší čas, páčia sa mi jeho odvážne výkony v drese Hlohovca. Keď sme hrali proti Sporte s ligovým výberom, vždy nám nahádzal dosť gólov. Bol to tiež adept, ktorého som chcel vidieť na októbrovom sústredení. Birdahič má občianstvo i dobré parametre, od neho dosť očakávam. Hoci máva v lige výkyvy, keď si zadefinujeme určité veci a jemu to bude sedieť, tak má potenciál.

Na ľavej spojke chýba prešovský kapitán a obávaný strelec Oliver Rábek. Prečo ste sa tak rozhodli?
– V ostatnom čase mal viacero drobných zranení, nebol úplne fit. Aj on už má niečo odohrané, čo sa už prejavuje na zdravotnom stave, teraz tu bol aj faktor koronavírus. Na druhej strane sa treba pozerať už aj do budúcnosti, Hruščák a Rábek nebudú k dispozícii naveky a aj ostatní potrebujú získavať skúsenosti v náročných dueloch s ťažkými súpermi. Na pozíciu ľavej spojky máme Prokopa, L. Urbana, Birdahiča, takže je tam dosť možností.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: https://www.facebook.com/rushandball.ru

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022