Načítavanie údajov ...

Slaninka spláca dôveru trénera, v reprezentácii chýba zo zdravotných dôvodov

Martin Slaninka už päť rokov odvádza dobré služby vo švajčiarskom HSC Suhr Aarau, ktorého oporou je aj v aktuálnej sezóne. Napriek kvalitným výkonom a početnej gólovej porcii však 33-ročný pivot, ktorý doteraz patril medzi stabilných hráčov mužskej reprezentácie, chýba v nominácii Slovenska na blížiace sa kvalifikačné stretnutia o postup na ME 2024 proti Nórsku a Srbsku. Nielen dôvody svojej absencie vysvetlil v rozhovore pre slovakhandball.sk. Prezradil aj to, prečo sa mu to dobre ide v klubovom drese, čo musel absolvovať pred sezónou i ako sa mu darí rozvíjať trénerskú kariéru.

Ako ste spokojný so svojou formou v úvode sezóny, v ktorej ste pri streleckej chuti?
– Áno, môžem povedať, že s formou som zatiaľ spokojný, ale som perfekcionista a stále to môže byť ešte lepšie. To, že dávam góly, nie je len moja zásluha, ale práca celého tímu. Na ihrisku trávim veľa času, mám dostatok voľnosti a čo je pre mňa najdôležitejšie, tak aj trénerovu dôveru. Svojimi výkonmi a nasadením sa to všetko snažím vrátiť jemu, spoluhráčom aj klubu.

Vášmu klubu zatiaľ patrí pozícia v strede tabuľky, aké sú ambície HSC Suhr Aarau v tejto sezóne?
– Liga je tento rok nesmierne vyrovnaná. Pred zápasom je veľmi ťažké odhadnúť, kto je favoritom a v zápasoch rozhodujú maličkosti. Pozícia v strede tabuľky je zaslúžená. Prvé dva zápasy sme vysoko vyhrali, no s Kriensom sme doma nezvládli koncovku a tesne sme prehrali. V St. Gallene sme boli celý čas horším tímom, ale dôležité body sme získali v Bazileji a doma s Bernom. Ambície sú rovnaké ako minulý rok. V základnej časti do 4. miesta a následne druhé kolo play-off.

Jediným tímom bez prehry je HC Kriens-Luzern, ktorý vedie bývalý kouč reprezentácie Peter Kukučka. Vy ste už tomuto tímu čelili, môžu si jeho zverenci trúfať aj na najvyššie priečky?
– Stretli sme sa v lige i počas prípravy. „Kuko“ tam odvádza skvelú robotu. V porovnaní s minulou sezónou sa posilnili na spojkách i na poste pivota. Prišli hráči so skúsenosťami z Bundesligy či Ligy majstrov. Jedným z nich je Andy Schmid, ktorého podľa mňa netreba extra predstavovať.

O pár dní sa zíde slovenská reprezentácia pred kvalifikáciou ME 2024. Vaše meno chýba vo výbere kouč Fernanda Guricha. Aké sú vaše plány v súvislosti s národným tímom?
– Áno, v kádri tentokrát nie som. Odmietol som pre zdravotné problémy. Od minulého leta a reprezentačných zrazov v Egeri sa so mnou celú sezónu vliekol zápal šľachy v kolene. Majstrovstvá Európy, kvalifikáciu aj ligové zápasy som hral s bolesťami alebo na tabletkách. Hneď po konci minulej sezóny som nastúpil na rehabilitáciu. Tri mesiace, prakticky až do začiatku letnej prípravy som nehral hádzanú, mal som zakázané skoky, rýchle zmeny pohybu aj šprint. Hodiny som strávil na vyšetreniach u špecialistov, fyzioterapii, mal som program v posilňovni a na bicykli. Od začiatku sezóny je na tom koleno lepšie, ale vysokú záťaž musím kompenzovať. Začiatkom týždňa zvyknem mávať individuálny program a všetko robím pre to, aby som bol na zápasy fit. Program v reprezentácii počas kvalifikácie by pre mňa bol momentálne príliš náročný. Stále chcem Slovensko reprezentovať. S novým trénerom Fernandom Gurichom som telefonoval, všetko som mu vysvetlil a on rešpektoval moje rozhodnutie. V kontakte som aj s chlapcami a určite budem zápasy národného tímu sledovať.

Ako pokračuje vaša trénerská kariéra. Komu sa teraz venujete a ako sa vám zatiaľ darí?
– Už tretiu sezónu som pri starších dorastencoch v našom klube. Minulú sezónu sa nám podarilo získať strieborné medaily, no tento rok zatiaľ bojujeme na opačnom konci tabuľky. Celý spojkový rad i pivot zo základnej zostavy od začiatku sezóny nemohli pre zranenia nastúpiť a z prvých štyroch zápasov sme nezískali ani bod. Sezóna je však dlhá, chlapci na sebe tvrdo pracujú a verím, že sa čím skôr dostaneme opäť na víťaznú vlnu.

Ako pokračujete v trénerskom vzdelávaní?
– V júni som v rámci štúdia trénerskej A-licencie bol súčasťou trénerského seminára v Dánsku. Navštívili sme juniorské akadémie v Silkeborgu a Skandeborgu. Kurz viedol dánsky tréner Martin Albertsen, ktorý mal vybrať dvoch z nás, ktorí budú viesť modelovaný tréning juniorov priamo v akadémii. Už vopred oslovil mňa a Andyho Schmida. Andy si pripravil 45 minút spolupráce spojok s pivotom a ja pravidlá a taktické varianty ofenzívnej obrany 5-1. Dokopy som v rámci kurzu absolvoval už päť modulov a v decembri ma čakajú prvé skúšky. Tak držte palce.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: archív M. S. a Adrian Ehrbar Photography

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022