Načítavanie údajov ...

Slováci chcú aj v nekompletnom zložení bodovať proti Talianom naplno

V II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy v hádzanej mužov vo Švédsku, Rakúsku a Dánsku (10. – 26. 1. 2020) prichádzajú tento týždeň na rad súboje v dvoch jarných kolách. Slováci majú za sebou výsledkovo neúspešný jesenný vstup, keď najskôr prehrali v Maďarsku 22:30 a potom aj doma s Ruskom 21:22, hoci v Prešove siahali proti favoritovi minimálne na bod. Prvú polovicu bojov v 7. kvalifikačnej skupine zavŕšia v stredu 10. apríla v Taliansku. Duel s outsiderom skupiny, ktorý má zatiaľ tiež na konte nulu, sa vo Faenze začne o 18.45 h (rozhodujú Švédi Rickard Canbro a Jasmin Kliko).

„Myslím si, že Taliansko má svoju silu. Majú niekoľkých hráčov pôsobiacich vo Francúzsku a Španielsku. Disponujú kvalitným brankárom, silnými pivotmi a funguje im spolupráca medzi spojkami a pivotmi. Majú tam viacerých hádzanárov, ktorí majú kvalitnú strelu a môžu byť nebezpeční, ak im dáme veľa priestoru. Ich kvalitu potvrdzuje aj to, že len minimum hádzanárov pôsobí v domácej súťaži,“ uviedol tréner hádzanárov SR Heine Ernst Jensen a pokračoval: „Pripravovali sme sa tradične ako na každého súpera. Videli sme zápasy, ktoré hralo Taliansko v januári a analyzovali sme ich. Snažili sme sa nájsť recept, ktorý by mohol na súpera platiť a myslím si, že sme dobre pripravení. Verím, že chlapci predvedú dobrý výkon a na konci zápasu sa budú tešiť z víťazstva.“

Dánskemu kormidelníkovi v slovenských službách skomplikoval situáciu pred zápasmi 3. a 4. kola kvalifikačnej skupiny stav v hráčskom kádri. Absencie zo zdravotných dôvodov nie sú neobvyklé, ale tentoraz sa k nim pridali aj neočakávané udalosti. Pätica hráčov Tatrana Prešov sa pod nátlakom vyvolaným rozhodnutím majiteľa klubu rozhodla nateraz vzdať reprezentačného dresu. Jensenovi zostalo z 28-člennej súpisky pre túto časť kvalifikácie len torzo a do Talianska odcestoval 15-členný káder.

Z tradičných opôr je k dispozícii Ľubomír Ďuriš, ktorý si proti Taliansku zahral aj pred vyše piatimi rokmi. V I. fáze kvalifikácie MS 2015 bol pri víťazstvách 34:26 v Chieti a 28:21 v Hlohovci. „Určite to bude nepríjemný protivník. S Talianmi už mám kvalifikačnú skúsenosť. Ani vtedy to neboli ľahké zápasy a jednoduché duely neočakávam ani teraz. Musíme sa dobre pripraviť a vyhrať. Iná cesta ako víťazstvo neexistuje, keď chceme v tejto kvalifikácii niečo uhrať. Ak uspejeme v tomto dvojzápase, potom môžeme v ďalších vystúpeniach zabojovať s favoritmi o nejaký bodík,“ povedal 31-ročný tvorca hry Ľ. Ďuriš.

Stredajší a potom aj nedeľňajší odvetný duel v Považskej Bystrici (14. 4. o 17.00 h) sú dôležité aj z hľadiska toho, aby Slováci splnili základný predpoklad k postupovým nádejam, teda neskončili v 7. skupine na poslednom 4. mieste. Okrem prvých dvoch tímov totiž postúpia na európsky šampionát aj štyria najlepší z 3. priečok v jednotlivých skupinách.

Druhé stretnutie 3. kola 7. skupiny sa bude hrať o deň neskôr, dejiskom šlágra Rusko – Maďarsko bude vo štvrtok 11. 4. od 17.30 h SELČ Astrachán.

Nominácia hádzanárskej reprezentácie Slovenska na zápas kvalifikácie ME 2020 vo Faenze proti Taliansku (10. 4.):
brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Shejbal (Moser Medical UHK Krems/Rak.)
pivoti: Dominik Kalafut (Cesson Rennes Métropole Handball/Fr.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (MŠK Považská Bystrica), Andrej Petro (HKM Šaľa)
krídla: Tomáš Urban (TV Grosswallstadt/Nem.), Juraj Briatka (HK Agro Topoľčany)
spojky: Matej Mikita (Chartres Métropole Handball 28/Fr.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (Ceglédi KKSE/Maď.), Marek Kováčech (1. VfL Postupim/Nem.), Marek Korbel (HC Robe Zubří/ČR), Tomáš Vallo (MŠK Považská Bystrica), Jakub Prokop (ŠKP Bratislava)

Program 3. kola 7. skupiny:

streda 10. apríla:
FAENZA
18.45 h Taliansko – Slovensko, rozhodujú Rickard Canbro a Jasmin Kliko (obaja Švéd.)

štvrtok 11. apríla:
ASTRACHÁN
17.30 h SELČ Rusko – Maďarsko

Tabuľka:
1. Maďarsko 2 2 0 0 60:44 4
2. Rusko 2 2 0 0 56:41 4
3. Slovensko 2 0 0 2 43:52 0
4. Taliansko 2 0 0 2 42:64 0

 

Autor: SITA, Foto: TASR – Martin Baumann

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022