Načítavanie údajov ...

Slováci do Luxemburgu po postup do II. fázy

V Rakúsku, Nórsku a Švédsku sa vo štvrtok začínajú majstrovstvá Európy mužov 2020, na ktorých sa slovenskí hádzanári nepredstavia, ale aj oni majú pred sebou januárový vrchol. Po necelých dvoch týždňoch prípravy na prelome rokov ich čaká vstup do kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2021 v Egypte. Slováci začnú svoje snaženie o účasť na budúcoročnom šampionáte už v I. fáze európskej časti kvalifikácie. Tá sa bude hrať v 1. skupine za účasti Slovenska, Litvy, Faerských ostrovov a Luxemburska turnajovým spôsobom. Jeho dejiskom bude od piatka 10. do nedele 12. januára Luxemburg. Postup do II. fázy si vybojuje len víťaz.

„Chceme postúpiť, celá príprava k tomu smeruje,“ uviedol kouč SR Peter Kukučka a pokračoval: „Turnaj bude pre všetkých účastníkov náročný, najmä mentálne, ale aj z fyzickej stránky. Je potrebné správne rozložiť záťaž, keďže za tri dni odohráme tri náročné kvalifikačné duely. Z môjho pohľadu je škoda, že sa nehrá kvalifikácia systémom doma – vonku.“

Kukučkovi zverenci vstúpia do kvalifikácie v piatok od 19.30 h s domácim Luxemburskom. Na ostatné vystúpenie proti tomuto tímu nemajú dobré spomienky, keď pod vedením Kukučkovho predchodcu Heineho Ernsta Jensena podľahli 14. januára 2018 v Luxembursku 27:28 (11:12). Touto prehrou zavŕšili neúspešné účinkovanie v I. fáze kvalifikácie MS 2019.

„Luxembursko nemôžeme podceniť. Jeho hráči porazili Lotyšov aj s Krištopansom v zostave. Navyše, ani naša posledná konfrontácia s nimi nedopadla v kvalifikácii dobre, preto musíme ísť do zápasu s plnou vážnosťou. Našou výhodou by mohlo byť, že Luxemburčania nemajú až taký široký káder,“ povedal Kukučka na adresu najbližšieho zápasu.

V sobotu od 15.00 h príde na rad konfrontácia s Faerskými ostrovmi. „Tie pokojne môžeme dať na úroveň Litvy. Je to kvalitný súper s hráčmi pôsobiacimi v dánskej lige i v akadémiách tamojších klubov. Pre nás to bude konfrontácia s typickým štýlom škandinávskej hádzanej,“ tvrdí reprezentačný kouč.

Vyvrcholením turnaja pre slovenské družstvo bude nedeľňajší duel s Litvou od 15.00 h. Podľa papierových predpokladov by to mal byť priamy súboj o postup. „Litva má veľa skúsených hráčov s množstvom štartov za národný tím. Myslím si, že je dobré pre nás hrať s nimi na konci, keďže zrejme to bude najdôležitejší zápas,“ dodal Kukučka.

Hoci ide zatiaľ len o prvú fázu kvalifikácie, jeden z najskúsenejších hráčov Kukučkovho výberu upozorňuje, že súperov neradno podceniť. „Do každého kvalifikačného stretnutia musíme ísť naplno, aj keď nás nečakajú súperi so zvučným menom. Napriek tomu si musíme dať pozor a byť obozretní. S Luxemburčanmi sme naposledy prehrali, Faerčania sú akoby dánske ´béčko´ a aj Litovčania budú ťažkými protivníkmi,“ skonštatoval krídelník Martin Straňovský.

Slovenskí hádzanári odcestovali do dejiska turnaja vo štvrtok. V kádri je 18 hráčov, z pôvodnej nominácie necestovali zranený Lukáš Urban a mladý Dávid Mišových.

S rozšírením počtu účastníkov svetového šampionátu na 32 tímov sa v kvalifikácii otvára cesta pre viacero reprezentácií. V I. fáze sa predstaví 15 mužstiev. Do II. fázy, ktorá bude mať dva kolá, sa kvalifikujú víťazi jednotlivých skupín. K tomuto kvartetu sa pridajú účastníci ME 2020, dvojice sa stretnú systémom play-off doma – vonku v apríli 2020. V druhej časti II. fázy pribudnú aj účastníci turnajov olympijskej kvalifikácie. Úspešní z júnových dvojzápasov postúpia na MS 2021.

Konečná nominácia hádzanárskej reprezentácie Slovenska na I. fázu kvalifikácie o postup na MS 2021 (Luxemburg, 10. – 12. 1. 2020):
Brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (HKM Šaľa)
Pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (Talent M.A.T. Plzeň/ČR)
Krídla: Juraj Briatka (HTV Hemer/Nem.), Marek Kováčech (Union JURI Leoben/Rak.), Martin Straňovský (Tatran Prešov), Tomáš Urban (Košice Crows)
Spojky: Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Otto Kancel (Orosházi FKSE-LINAMAR/Maď.), Marek Hlinka (HC Zubří/ČR), Oliver Rábek, Tomáš Rečičár (obaja Tatran Prešov), Jakub Prokop (HKM Šaľa), Patrik Hruščák (Košice Crows)

Zloženie skupín I. fázy kvalifikácie mužov o postup na MS 2021 v Egypte:
1. skupina: Litva, Slovensko, Faerské ostrovy, Luxembursko
2. skupina: Izrael, Grécko, Fínsko, Cyprus
3. skupina: Taliansko, Rumunsko, Kosovo, Gruzínsko
4. skupina (konečné poradie): 1. Turecko 4 body, 2. Belgicko 2, 3. Estónsko 0

Program zápasov v 1. skupine (Luxemburg/Lux.):
piatok 10. 1.: 17.00 h Litva – Faerské ostrovy, 19.30 h Slovensko – Luxembursko
sobota 11. 1.: 15.00 h Faerské ostrovy – Slovensko, 17.30 h Luxembursko – Litva
nedeľa 12. 1.: 15.00 h Litva – Slovensko, 17.30 h Faerské ostrovy – Luxembursko

Autor: SITA, Foto: Barbora Martikánová

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022