Načítavanie údajov ...

Slováci sa už tešia na ME mužov 2020. Ešte však nevedia, kde budú rozhodovať

Slovenskí hádzanári majú v januári povinnosti v I. fáze kvalifikácie o postup na svetový šampionát 2021, ale ani vrcholné podujatie – majstrovstvá Európy mužov 2020 v Švédsku, Rakúsku a Nórsku – nebude bez zástupcov SR. Na kontinentálnom šampionáte sa predstaví rozhodcovské duo Michal Baďura a Jaroslav Ondogrecula. Európska hádzanárska federácia (EHF) ich zaradila medzi celkovo 23 nominovaných dvojíc. Slováci sa o svojej nominácii dozvedeli ešte v auguste.

„Tešili sme sa už vtedy a na tom sa nič nemení ani s blížiacim sa turnajom. Dokonca nepociťujeme ani nervozitu, veď už nie sme najmladší,“ zareagoval na otázku agentúry SITA o prípadnej tréme Baďura. Spolu so svojím kolegom Ondogreculom si v medzisviatočnom období otestovali „formu“ v sobotňajšom medzištátnom prípravnom dueli Slovensko – Česko (24:21) v Považskej Bystrici. „Bol to náš posledný prípravný zápas pred ME, ďalšie už nebudeme rozhodovať. Piateho januára sa stretávame vo Viedni, kde nás čaká míting, testovanie pravidiel a fyzickej kondície,“ prezradil Baďura.

Slováci a ani ich rozhodcovskí kolegovia zatiaľ netušia, kde budú počas šampionátu pôsobiť. „To sa dozvieme až na spomenutom stretnutí,“ poznamenal Baďura, ktorý s úsmevom prezradil, že nemôžu zaháľať ani počas sviatkov. „Koláčom teraz nemôžem holdovať, takže mám v tomto smere také smutné Vianoce. Po septembrových testoch dostal každý jeden z nás dlhodobý individuálny tréningový plán. Ja chodím trikrát týždenne cvičiť s vlastným telom a okrem toho trikrát týždenne behám. Je toho dosť.“

Arbitri nezabúdajú ani na teoretickú prípravu. „Prebieha prostredníctvom učenia cez internet, mesačne dostávame rôzne nové klipy. Na samotnom seminári pred ME sa vždy ešte objaví nejaká téma, ktorá sa bude rozoberať. Takže uvidíme, čo nám pripravia,“ pokračoval slovenský rozhodca, ktorý si pred premiérou na ME zaželal, aby sa im vyhýbali zranenia a potom aj bezproblémový priebeh stretnutí.

Rozšírenie kontinentálneho šampionátu zo 16 na 24 účastníkov ako aj skutočnosť, že sa bude hrať až v šiestich základných skupinách a v troch rôznych krajinách, si vyžiadalo aj väčší počet delegovaných osôb. Na 36 stretnutí základnej fázy vo Švédsku, Rakúsku a Nórsku je nominovaných 18 párov arbitrov, po jej skončení opustí šampionát 11 dvojíc, medzi ktoré patria aj Slováci Baďura – Ondogrecula.

„Vieme, že budeme rozhodovať dva zápasy. Pre nás je to lepšie, vyhovuje nám, že vieme, čo nás tam presne čaká. V minulosti išiel človek na šampionát a nevedel, dokedy dostane dôveru tam účinkovať. Takto človek nemá prehnané očakávania a aj z hľadiska pracovného a súkromného života je to výhodnejšie. Rozhodovanie nie je naša hlavná pracovná činnosť. Je to hobby, hoci na vysokej úrovni,“ dodal Michal Baďura, ktorý sa s Jaroslavom Ondogreculom po MS 2011 a 2013 predstaví na treťom vrcholnom turnaji.

V hlavnej fáze ME vo Švédsku a Rakúsku bude pôsobiť 12 rozhodcovských dvojíc (7 zo základnej časti a 5 nových), na finálový víkend v Štokholme zostane už len päť párov. Medzi vybranými arbitrami, ktorí budú môcť rozhodovať zápasy základnej aj hlavnej fázy je tiež české duo Václav Horáček – Jiří Novotný.

Autor: SITA, Foto: Barbora Martikánová

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022