Načítavanie údajov ...

Slováci už dvakrát v kvalifikácii ME uspeli na maďarskej pôde, v Érde majú šancu aj do tretice

Až desať hráčov súčasného 17-členného kádra mužskej reprezentácie Slovenska, ktorú čaká v stredu 24. 10. v Érde proti Maďarom úvodné vystúpenie v II. fáze kvalifikácie ME 2020, má osobnú skúsenosť s pôsobením v maďarskej hádzanej. Patria medzi ich aj stredná spojka Ľubomír Ďuriš a brankár Teodor Paul. Obaja boli priamymi účastníkmi zatiaľ poslednej vzájomnej konfrontácie oboch krajín na kvalifikačnej úrovni. Pred vyše piatimi rokmi sa v Szegede pod vedením trénera Petra Dávida zrodilo slovenské víťazstvo 31:30, ktoré však už nemalo vplyv na postupujúcich zo 4. skupiny v kvalifikácii ME 2014.

„Bolo to už dávno, ale každá výhra sa počíta. Pre nás by bol každý bod z vonku dobrý. Pokúsime sa zabodovať hneď v prvom zápase, hoci to bude ťažké,“ vrátil sa Ďuriš v spomienkach do júna 2013 a potom prešiel k najbližšiemu vystúpeniu: „Maďari majú nového trénera Istvána Csoknyaia, ktorý sa špecializuje na obranu, takže v tomto smere budú zrejme dominovať. Uvidíme, v akom svetle sa predstavia pod jeho vedením. Rozhodne však disponujú hráčskou kvalitou. Hoci sa momentálne Veszprému nedarí, majú aj veľa iných veľmi dobrých hráčov. Dôležitá bude obrana, brankárov máme výborných, tak im musíme pomôcť. Potrebujeme dávať ľahké góly a nevybíjať sa proti vysokej defenzíve súpera. Vzájomne sa dobre poznáme. Myslím si však, že oni nás podceňujú. Sú sebavedomejší. Mohli by sme to využiť.“

Ľ. Ďuriš si už zahral na kontinentálnom šampionáte pred šiestimi rokmi v Srbsku. Vzhľadom k rozšíreniu počtu tímov na ME na 24 by sa mohli byť slovenské ambície dostať sa na vrcholné podujatie reálnejšie. „Pre nás je dôležitá každá jedna kvalifikácia, už sme totiž dlho neboli na šampionáte a všetci by sme si chceli zahrať na vrcholnom podujatí. Počet účastníkov sa zvýšil, tým sa zvýšili aj naše šance, ale aj tak to bude závisieť od našich výkonov. Tešíme sa na kvalifikačné boje o ME 2020, bolo by fajn, keby sa nám to podarilo,“ zaželala si opora maďarského tímu HE-DO B.Braun Gyöngyös.

Vzájomná bilancia Slovenska s Maďarskom v súťažných zápasoch (kvalifikácie a vrcholné podujatia) vyznieva v prospech súpera. Z deviatich meraní síl zvíťazil päťkrát, dve stretnutia sa skončili zmierilo a dvakrát sa tešili reprezentanti SR. Zhodou okolností, obe slovenské výhry sú z maďarskej palubovky. Okrem spomenutého triumfu v Szegede vyhrali pod taktovkou Zoltána Heistera Slováci aj v Szombathelyi v júni 2009 v kvalifikácii ME 2010 taktiež o gól (30:29).

„Do Érdu ideme podať čo najlepší výkon a veríme, že sa nám podarí získať aspoň bod. Bude to náročné, hneď na začiatok nás čaká to najťažšie. O to lepšie by bolo, keby sa nám podarilo odohrať dobrý zápas, ktorý by bol pozitívnym odrazovým mostíkom do nasledujúceho stretnutia proti Rusom,“ povedal na stretnutí s médiami Paul, ktorý má bohaté skúsenosti s maďarskou hádzanou. „Odvtedy, čo sme u nich vyhrali, aj oni obmenili káder. Už v ňom nemajú tie najväčšie hviezdy, ale mladých hráčov, ktorí sú tiež na kvalitnej úrovni. Myslím si, že keď nám vyjde perfektný deň, môže sa zopakovať aj ten výsledok zo Szegedu. Obzvlášť, keď situácia v maďarskom národnom tíme nie je optimálna. To by nám mohlo hrať do karát. Zápasy proti Čechom alebo Maďarom som vždy špecifické. Sme predsa susedia a je tam určitá rivalita. Ja sám som v Maďarsku pôsobil desať rokov,“ uviedol v súčasnosti brankár francúzskeho USAM Nimes Gard.

Z 32 družstiev štartujúcich v II. fáze kvalifikácie ME 2020 si tentoraz až 20 vybojuje miestenku, čo vzbudzuje optimizmus aj v slovenskom národnom tíme. „Šampionát je teraz dostupnejší a je väčšia šanca sa kvalifikovať. Predpokladom je však dostať prijateľnejších súperov, my sa už v tretej kvalifikácii za sebou stretneme s Rusmi… Napriek tomu sa pobijeme o každý bod a pokúsime sa postúpiť. Vrcholné podujatia sa nám v ostatných rokoch vyhýbajú. Bolo by pekné postúpiť ešte predtým, ako budú ME na Slovensku,“ nahlas vyslovil Teodor Paul želanie, ktoré by so spoluhráčmi radi splnili pre všetkých fanúšikov slovenskej hádzanej.

Autor: SITA, Foto: keziszovetseg.hu

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022