Načítavanie údajov ...

Slováci v zahraničí: Holešová sa po víťaznej premiére v Lige majstrov už teší na súboj s obhajcom

Mária Holešová (reprezentačná krídelníčka SR pôsobiaca v Podravke Koprivnica): „Myslím si, že pre môj hádzanársky rast je to správna voľba. Liga majstrov mi ukáže každý jeden môj nedostatok“

Hneď úvodné kolo základnej fázy Ligy majstrov žien 2018/2019 ponúklo súboj tímov dvoch slovenských hádzanárok. Kým Lýdia Jakubisová má v drese Thüringeru skúseností z Ligy majstrov na rozdávanie, pre Máriu Holešovú z RK Vegeta Koprivnica to bolo prvé vystúpenie v najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži ženských klubov. Reprezentačná krídelníčka zažila víťaznú premiéru, keď sa na palubovke nemeckého šampióna tešila so spoluhráčkami z triumfu 28:26 (12:11). Nielen o vydarenom vstupe do LM či súbojoch s krajankou Jakubisovou porozprávala 25-ročná žilinská rodáčka v rozhovore pre slovakhandball.sk.

Aké sú vaše dojmy z prvého zápasu v elitnej súťaži?
Vyhrali sme zápas na pôde súpera, s čím málokto rátal, takže iné dojmy ako radosť a šťastie u mňa nemôžu prevládať.

Cítili ste rozdiel, že toto je už najvyššia hádzanárska úroveň na klubovej úrovni, s ktorou ste predtým nemali osobnú skúsenosť?
– Rozdiel oproti MOL lige či najvyššej chorvátskej súťaži je určite obrovský. Myslím si však, že tu ozajstnú kvalitu európskej ženskej klubovej hádzanej ešte len pocítim teraz v nedeľu, keď budeme hrať doma s Györom. Je to minuloročný víťaz Ligy majstrov a tam sa uvidí, ako sme na tom v skutočnosti. Každopádne na tento duel sa veľmi teším.

Pozitíva po premiére určite umocňuje skutočnosť, že ste zvíťazili na pôde nemeckého šampióna. Bol to zo strany vášho družstva vydarený zápas?
– V každom prípade nám zápas vyšiel. Boli sme v pozícii outsidera a väčšina ľudí nás odpísala ešte pred začiatkom duelu a čakala našu prehru. My sme si povedali, že všetkým ukážeme, že to nebola len náhoda, keď sme postúpili do Ligy majstrov, a nad Thüringerom vyhráme. Naše predsavzatie sa nám podarilo splniť. Aj toto víťazstvo len potvrdzuje, že sme tam zaslúžene. Jedine ma mrzí nezvládnutý koniec zápasu, keď sme pustili sedemgólový náskok.

Ako v klube vnímali toto víťazstvo, brali ho ako prekvapenie?
– To určite nie. V celom klube panuje skvela atmosféra a či sú to majitelia, sponzori, vedenie alebo tréneri, tak všetci za nami stoja a veria nám. Nikto nevytvára tlak a dusno, že musíte vyhrať. O to sa nám potom lepšie hrá. My sme vedeli, že môžeme Thüringer zdolať aj na jeho palubovke, ale uvedomovali sme si, že to nebude jednoduché. Napokon to všetko klaplo tak, ako sme chceli a zaslúžene sme vyhrali.

Dosiahli ste jeden gól, ako sa vám hralo a koľko ste dostali priestoru?
– Začala som v základnej zostave a odohrala som prvý polčas, v ktorom som dosiahla jeden gól z brejku. Mala som ešte jeden pokus, ale ten som zakončila lobom, keď som videla, že brankárka ide na mňa von. Stihla mi ho však vyraziť. A potom som ešte hrala ku koncu zápasu, keď moja dvojička dostala dvojminútový trest. Vtedy som pridala nejakých 10 – 12 minút, to bolo už bez streľby. Každopádne sa mi hralo fajn, ale chýba mi zatiaľ ešte stále tá moja vnútorná pohoda, akú som mala. Ešte som si celkom nezvykla na všetko a neviem sa stále uvoľniť pri hre, ale azda to časom príde a budem to opäť ´stará´ja.

V Nordhausene ste nastúpili aj proti krajanke a opore domáceho tímu Thüringer HC. Stretli ste sa s Lýdiou Jakubisovou, autorkou štyroch gólov, aj v súbojoch na palubovke? Aj ste stihli prehodiť pár slov?
– Keďže som bránila práve ´Nema´ (prezývka Lýdie Jakubisovej, pozn.), stretnúť sme sa museli. Prehodili sme pár slov pred zápasom a rozprávali sme sa po ňom. Počas duelu som jej len povedala, aby príliš nevystrájala na krídle. Keď dala už dva góly, tak som jej povedala, že už by aj stačilo… Inak sme sa každá sústredila na svoju úlohu v zápase.

Aké sú ambície Podravky v základnej skupine LM?
– Určite by sme chceli postúpiť ďalej zo skupiny, ale to je ešte ďaleko. Najbližšie nás čaká obhajca, takže sa naplno sústredíme na domáci duel, aby sme predviedli, čo najlepší výkon, aký je v našich silách. So spoluhráčkami by sme neboli rady, aby si s nami Györ spravil tréning ako s Krimom Ľubľana. Príprava na nedeľňajšie vystúpenie je teraz prioritou. Každopádne všetko bude tak, ako to má byť.

Už ste sa stihli udomácniť v Koprivnici? Ste spokojná s prestupom?
– Ešte som sa tu na sto percent neudomácnila. Po šiestich rokoch v Iuvente je to pre mňa obrovská zmena a je to tu pre mňa všetko nové, zvláštne. Stále si na všetko zvykám a dúfam, že to už dlho nepotrvá. S prestupom som zatiaľ spokojná. Išla som sem len pre to, že sa bude hrať Liga majstrov, a to sa naplnilo. Myslím si, že pre môj hádzanársky rast je to správna voľba. Liga majstrov mi ukáže každý jeden môj nedostatok, ako aj to, na čom mám zapracovať, takže zatiaľ u mňa prevláda určite spokojnosť.

 

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Franziska Braun

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022