Načítavanie údajov ...

Slovákov stihli otestovať z fyzickej i mentálnej stránky, pribrzdili ich výsledky testov na COVID-19

Tréner hádzanárov SR Peter Kukučka po úvodnom prípravnom dueli s Českom: „Pracovať musíme na všetkom“

Slovenská mužská hádzanárska reprezentácia si pre zásahy koronavírusu vytrpí svoje. Na jeseň 2020 prišla o prestížne zápasy Euro Cupu proti dvom najlepším tímom z ME 2020 – Chorvátom a Španielom, v úvode nového kalendárneho roka musela rozpustiť sústredenie pre výskyt ochorenia COVID-19 v národnom tíme pred odchodom na sústredenie v maďarskom Győri. S vierou, že o desať dní po uplynutí karantény budú môcť pokračovať v príprave na budúcoročný kontinentálny šampionát, ktorého hostiteľmi budú Slovensko a Maďarsko.

Slováci prišli o dvojzápas s Maďarskom, ale v decembri stihli odohrať v Trenčíne medzištátne derby s Českom, ktorým uzavreli uplynulý kalendárny rok výrazne poznačený pandémiou koronavírusu (odohrali v ňom len turnaj I. fázy kvalifikácie MS 2021, z ktorého nepostúpili ďalej, pozn.). Účastníkovi blížiacich sa majstrovstiev sveta v Egypte stačili na Považí do 40. min, ale napokon prehrali 21:28. „Videl som naše vystúpenie viackrát a nastrihal som jednotlivé pasáže. Chalani si najskôr pozreli útočnú fázu a potom sme si chceli prejsť aj obrannú fázu. Všetko sme si chceli do detailov rozanalyzovať. Pracovať musíme na všetkom od defenzívy počnúc, hoci nie vždy a všetko bolo v našej hre zlé, ale určite môžeme mať ešte lepšie fázy,“ poznamenal hlavný tréner hádzanárov SR Peter Kukučka a k hre svojho tímu doplnil: „Chceme zvýšiť agresivitu, zlepšiť rýchly stred, druhú vlnu, na tom sme pracovali na nedeľňajšom tréningu. V útoku potrebujeme vycibriť akcie, lepšie sa zohrať. Doteraz to bolo najmä o obrane 0-6, ale musíme prejsť aj na otvorenú obranu, venovať sa štandardným situáciám. Snažím sa to všetko rozdeliť a nezavaliť ich naraz, ale dávkovať im to postupne. Každý tréning zamerať na jednu vec a keď to zvládneme, tak ísť postupne ďalej.“

Kukučka so svojím realizačným tímom pracoval v uplynulých dňoch s 19-členným kádrom. Po prípravnom zápase s Českom oznámil 18-člennú nomináciu na prvý z troch januárových blokoch. V porovnaní s výberom, ktorý mali k dispozícii v decembri, nastalo niekoľko zmien. K dispozícii už boli legionári pôsobiaci v Nemecku, ale len dvaja zo štyroch – krídelníci Tomáš Urban a Lukáš Péchy. Spojku Martina Potiska a pivota Dominika Kalafuta vyradilo zranenie. Pribudla trojica hráčov z maďarskej ligy – kapitán národného tímu Ľubomír Ďuriš (v decembri chýbal z rodinných dôvodov), pivot Šimon Macháč (koronavírus) a spojka s úlohami obranára Otto Kancel. Navyše donominovali aj Tomáša Rečičára z Tatrana Prešov, Mareka Kováčecha z rakúskeho Leobenu, a tak bolo k dispozícii napokon až 19 hráčov. Naopak, v tejto fáze prípravy nepokračovali s družstvom pivot Boris Rešovský a duo krídelníkov Martin Briatka a Dávid Mišových.

„Chceli sme mať na sústredení viac hráčov, keby sa náhodou niekto zranil, prípadne by zaúradoval koronavírus. Som rád, že je tu 19 hráčov, máme aspoň viacero alternatív, ktoré môžeme vyskúšať a potom využiť. Široký káder sme zvolili, aby nebola záťaž len na úzku skupinu hráčov, ale nech je to rozložené. Po letnom vstupnom testovaní sme teraz absolvovali druhú časť fyzických testov. V rámci tréningov je zaradená do programu aj posilňovňa. Mužstvo je rozdelené na dve skupiny, tie mali s kondičným trénerom Jánom Čerňanom absolvovať cvičenia na zlepšenie potrebných vecí. Venujeme sa aj mentálnej stránke, pokračujú pohovory s mentálnymi koučmi,“ priblížil náplň týchto dní tréner hádzanárov SR, keď ešte netušil, že výsledky PCR testov na druhý deň odhalia pozitívne prípady.

S národným tímom bol už aj pivot maďarského Egeru Šimon Macháč, ktorý prekonal v závere uplynulého kalendárneho roka koronavírus. „Macháč bol tu, keďže dostal zvolenie, aby sa mohol s nami pripravovať. Jeho príchodom máme do defenzívy ešte viac variánt. Pozdávala sa mi spolupráca Slaninku s Mikitom, predtým sa mi páčila aj v podaní Slaninku s Macháčom. Do stredu obrany je k dispozícii tiež Lukáš Urban, ako ďalšieho špecialistu obranára tu máme aj Kancela a parametre na to má aj Birdahič,“ dodal Kukučka, ktorý si rôzne alternatívy nielen v hre obrany bude môcť overiť aj v zápasovom nasadení, ak všetko dobre pôjde, v druhej polovici januára v plánovaných dvojzápasoch s Rumunmi a maďarským výberom do 21 rokov.

Menoslov hádzanárov Slovenska na sústredení v Bratislave pred zrušením jeho pokračovania v Győri vrátane dvoch medzištátnych zápasov s Maďarskom (7. a 8. 1.):

brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.)
pivoti: Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)
krídla: Tomáš Urban (TV Emsdetten/Nem.), Lukáš Péchy (TuS Ferndorf/Nem.), Marek Kováčech (Union JURI Leoben/Rak.), Ljubomyr Ivanicja (MŠK Považská Bystrica), Daniel Polák (HKM Šaľa)
spojky: Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Otto Kancel (Orosházi FKSE-LINAMAR/Maď.), Marek Korbel (bez angažmánu), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov), Tomáš Tschur (HáO TJ Slovan Modra), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava), Patrik Hruščák (Košice Crows)

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Radovan Stoklasa

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022