Načítavanie údajov ...

Slovenky delilo od bodového zisku 20 sekúnd, sklamanie po tesnej prehre so Srbkami pretrváva

Hádzanárky Slovenska najlepším spôsobom zareagovali na stredajší výprask od úradujúcich olympijských šampiónok. S Ruskami v stredu prehrali v Rostove vysoko 15:34 (10:17), v nedeľu v domácej kvalifikačnej ouvertúre II. fázy kvalifikácie o postup na ME žien 2020 v Dánsku a Nórsku boli do úplného záveru v hre o víťazstvo nad ďalších uchádzačom o jednu z dvoch postupových priečok. V Hlohovci však Srbkám napokon podľahli 26:27 (11:10).

„Od bodového zisku nás delilo približne 20 sekúnd. Keby sme využili protiútok, tak ideme do vedenia… Loptu sme však stratili a súperky si na konci vybojovali pokutový hod. V závere to bolo náročné, všetko tlačili cez pivotku Popovú-Lazičovú, ktorá je najlepšou pivotkou vo francúzskej lige. Chceli sme ju ubrániť, ale, žiaľ, sa nám to nepodarilo. Z hľadiska výsledku zavládlo v našom tíme sklamanie, ktoré naďalej pretrváva. S predvedenou hrou však môžeme vysloviť spokojnosť. Dievčatá ukázali, že sme na dobrej ceste a evidentne sme urobili pokrok,“ vrátil sa pre agentúru SITA k nedeľňajšiemu kvalifikačnému vystúpeniu hlavný kouč žien SR Pavol Streicher, ktorý zároveň podotkol: „Na druhej strane treba povedať, že v nedeľu boli úplne iné podmienky ako v stredu. V Rostove dostali niektoré hráčky prvýkrát šancu, pred trojtisícou kulisou bol na nás enormný tlak. Kouč Rusiek Ambros Martín vytiahol obranu so španielskymi prvkami, čo nám robilo obrovské problémy. So Srbkami to bolo niečo iné. Vysunutou obranou nám narušovali rozohrávku, ale vďaka výbornej réžii od Moniky Rajnohovej sme dokázali na to nájsť recept. V I. polčase sme to dohrávali akcie na ľavú krídelníčku Réku Bízikovú, ktorá sa prezentovala vo vynikajúcej forme (dovedna dala 11 gólov, pozn.), v druhom dejstve si na ňu už dávali väčší pozor a nemala toľko priestoru. Museli sme sa pobiť o každý gól. Ešteže sa strelecky chytila Marianna Rebičová, ktorej góly z diaľky prišli vo veľmi dôležitých momentoch.“

Slovenky väčšinu zápasu vyhrávali, takže z tohto pohľadu si nezaslúžili prehrať. „Ťažko hovoriť o zásluhách. Bolo to skôr o tom, na koho stranu sa prikloní v závere šťastie. My sme mali mečbal a nevyužili sme ho, ony áno. Hrali sme vabank, lebo z hľadiska postupových možností by remíza podľa našich kalkulácií nič neriešila. Dva body by mali väčší význam,“ tvrdí Streicher.

Jeho zverenky ešte aj v druhej polovici druhej tridsaťminútovky o tri góly. Srbky však manko rýchlo zmazali. „Svoje úlohu zohrali aj vylúčenia, v tomto mám ťažké srdce na rozhodcov. Nás tieto dve – tri vylúčenia pribrzdili a Srbkám pomohli takpovediac vrátiť sa do zápasu. Toto bol jeden z faktorov, ktoré zavážili v konečnom účtovaní,“ podotkol slovenský kormidelník.

Po prvých dvoch kolách sa na čele 4. skupiny usadili favorizované tímy Ruska a Srbska, ktoré sú považované za najvážnejších adeptov a postup. „Rusky našu skupinu zrejme vyhrajú, ale aj Srbky majú kvalitné družstvo a v domácom prostredí môžu ruským súperkám svojím odhodlaním narobiť veľké problémy. V Hlohovci som však už pri kontakte s nimi vypozoroval, že nás neberú vážne, koncentrácia srbských hádzanárok nebola stopercentná. My sme sa však na to pripravovali a chceli sme na ne vyletieť a agresívnou obranou ich zneistiť.“

Slovenským hádzanárkam sa vidina postupu po prvej tretine kvalifikácie vzdialila, ale pred sebou majú dlhodobý cieľ, na ktorý sa koncentrujú. „Myslím si, že naše vystúpenia sú potvrdením toho, že rozhodnutie o radikálnom reze, resp. prestavbe štruktúry družstva v národnom tíme, ktoré sme urobili s vedením zväzu, bolo správne. Koncentrujeme sa na integráciu viacerých mladých talentovaných hráčok. Okamžité výsledky nemajú pre nás momentálne extrémny význam. Ide nám o to, aby sme mali pocit, že sa zlepšujeme a darí sa nám zapracovávať mladé hráčky do užšieho kádra,“ dodal nový kouč Sloveniek Pavol Streicher, ktorý zatiaľ čaká na svoje prvé víťazstvo v tejto funkcii.

Autor: SITA, Foto: TASR

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022