Načítavanie údajov ...

Slovenky do Ruska po dobrý pocit a pozitívne aspekty pred duelom so Srbkami

Súper najväčšieho kalibru čaká slovenské hádzanárky pri vstupe do II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020 v Dánsku a Nórsku. Ouvertúru v 4. skupine absolvujú proti jej najväčšiemu favoritovi – Rusku, s ktorým si zmerajú sily v stredu od 18.30 h v Rostove nad Donom (rozhodujú Praštalová a Balvanová z Bosny a Hercegoviny). Slovenky pôjdu do tejto kvalifikácie už pod vedením nového trénera Pavla Streichera, ktorý v lete vystriedal odvolaného Jána Packu. Na realizačný tím i nový hráčsky kolektív čaká krst ohňom. Rusky sú totiž úradujúce olympijské šampiónky i vicemajsterky Európy, aj v ich národnom tíme sa udiala nedávno trénerská zmena, po ktorom skončil na lavičke dlhoročný kormidelník Jevgenij Trefilov.

„Je to výzva pre každého z nás. Vieme, s kým hráme. Nový španielsky tréner Rusiek Ambros Martín nominoval až jedenásť hráčok z rostovského klubu, kde pôsobí ako kouč. To hovorí za všetko. Zohratosť a kvalita je na strane súpera. Nám musí zafungovať veľa vecí z taktického plánu. Záležať bude, či sa nám podarí napadnúť slabšie miesta v obrane, či budeme dostatočne trpezliví na vypracovanie si šancí,“ povedal pre agentúru SITA P. Streicher, ktorý sa zišiel so svojimi zverenkami v nedeľu popoludní v Hlohovci. „Niektoré hráčky prišli pre klubové povinnosti až vo večerných hodinách. V kompletnom zložení sme od pondelkového tréningu. V utorok na pravé poludnie odlietame do Ruska. Večer tam už nebudeme trénovať. Chcel som, aby sa dievčatá normálne vyspali, preto sme let vybrali v denných hodinách. V deň zápasu absolvujeme predpoludním rozcvičku.“ Streicher nominoval 16-členný káder (bez zranených S. Szarkovej, Medveďovej), z neho bude chýbať pivotka Kristína Pastorková z SHK Veselí nad Moravou. „V piatok si v ligovom súboji zlomila ruku. Zostala nám jedna pivotka Trúnková, proti Ruskám bude na tomto poste alternovať Emma Hudáková, po návrate sa k nám pripojí Vladimíra Kišíková z michalovskej Iuventy,“ vysvetlil kormidelník hádzanárok SR.

Slovenské reprezentantky budú chcieť zabojovať o postupové priečky, ale získať body hneď v prvom zápase a na pôde najväčšieho favorita skupiny vyzerá byť podľa papierových predpokladov viac ako náročná úloha. „Hlavným cieľom je, aby sme zo stredajšieho duelu išli s dobrým pocitom z toho, čo sme odviedli z hľadiska kvality našej hry, a to bez ohľadu na výsledok. Na čo to bude stačiť, to sa ukáže, lebo kvalita nášho najbližšieho súpera enormná. Chceme si však odniesť čo najviac pozitívnych aspektov na víkendový duel so Srbskom v Hlohovci,“ zaželal si Streicher pred tohtotýždňovými kvalifikačnými vystúpeniami. Po Ruskách si jeho zverenky v nedeľu 29. septembra o 17.00 h v Hlohovci zahrajú so Srbkami, s ktorými by mali zviesť súboj o druhú postupovú priečku.

Dvadsaťosem účastníkov II. fázy kvalifikácie ME sa v rámci siedmich štvorčlenných skupín stretne v troch dvojkolách na konci septembra 2019, marca a mája 2020 každý s každým doma – vonku, každý tím odohrá 6 stretnutí. Prví dvaja zo všetkých skupín si vybojujú miestenku na kontinentálny šampionát. Okrem 14 kvalifikantov budú účastníkmi ME 2020 Dánsko a Nórsko. Organizátori majú zabezpečenú účasť automaticky. Hostiteľskými mestami záverečného turnaja budú Herning, Stavanger, Trondheim a Oslo. Nórska metropola bude dejiskom finálového víkendu ME.

Zloženie základných skupín kvalifikácie hádzanárok o postup na ME Dánsku a Nórsku (4. – 20. 12. 2020):
1. skupina: Holandsko, Španielsko, Rakúsko, Grécko
2. skupina: Čierna Hora, Maďarsko, Taliansko, Litva
3. skupina: Nemecko, Slovinsko, Bielorusko, Kosovo
4. skupina: Rusko, Srbsko, Slovensko, Švajčiarsko
5. skupina: Švédsko, Česko, Severné Macedónsko, Portugalsko
6. skupina: Francúzsko, Chorvátsko, Turecko, Island
7. skupina: Rumunsko, Poľsko, Ukrajina, Faerské ostrovy

Hracie termíny II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na ME 2020 v Dánsku a Nórsku:
1. kolo: 25./26. september 2019
2. kolo: 28./29. 9.
3. kolo: 25./26. 3. 2020
4. kolo: 27./28. 3.
5. kolo: 27./28. 5.
6. kolo: 31. máj (jednotný začiatok o 16.00 h)

Program 1. kola 4. skupiny:
streda 25. 9.: 18.00 h Srbsko – Švajčiarsko, 18.30 h SELČ Rusko – Slovensko, rozhodujú: Tatjana Praštalová a Vesna Balvanová z Bosny a Hercegoviny

Nominácia hádzanárok Slovenska na II. fázu kvalifikácie ME 2020 proti Rusku (25. 9. o 18.30 h v Rostove):
brankárky: Viktória Oguntoye (DVSC Debrecín/Maď.), Soňa Furgaláková (HK Slovan Duslo Šaľa)
pivotky: Nikoleta Trúnková (Iuventa Michalovce)
krídelníčky: Mária Holešová (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Réka Bíziková (Érd/Maď.), Annamária Patrnčiaková (DHK Zora Olomouc/ČR), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa)
spojky: Karin Bujnochová (Achenheim Truchtersheim Handball/Fr.), Erika Rajnohová (HSG Bad Wildungen Vipers/Nem.), Marianna Rebičová (RK Krim Ľubľana/Slovin.), Emma Hudáková, Barbora Lancz (obe Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Veronika Habánková (KKC Kisvárda/Maď.), Vladimíra Bajčiová (Iuventa Michalovce), Monika Rajnohová (MŠK/HC DAC Dunajská Streda)

Autor: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022