Načítavanie údajov ...

Slovenky napokon do Španielska, preveria ich aj vicemajsterky sveta

Hádzanárky Slovenska začali v pondelok v Bratislave týždennú prípravu, ktorej vyvrcholením nebude turnaj 1. skupiny I. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2021 v Španielsku, ale zápasy s reprezentáciou usporiadateľskej krajiny šampionátu.

Program sústredenia mal po preložení kvalifikačného turnaja na marec budúceho roka niekoľko alternatív, ktoré spôsobila minulotýždňová ponuka zo Španielska. Slovenky vďaka nej nezostanú bez zápasovej previerky. Na Slovenský zväz hádzanej (SZH) prišla ponuka na účasť na medzinárodnom turnaji v Španielsku. Pôvodne na ňom mala štartovať Brazília, ktorá sa však pre rôzne problémy odhlásila. Namiesto majstra sveta z roku 2013 malo dostať príležitosť Slovensko. „Všetko je už viac-menej dohodnuté, ešte sa čaká na potvrdenie cesty. Už pred jeden a pol rokom sme nadviazali spoluprácu so Španielskou hádzanárskou federáciou a podpísali o nej memorandum. Toto je dôkaz jej fungovania. Pre nás je v tomto období najdôležitejšie, že budeme môcť odohrať stretnutia. Tešíme sa na to,“ informoval ešte počas víkendu viceprezident SZH Ernö Kelecsényi.

Medzitým sa však situácia zmenila, hoci predstavitelia SZH pokračovali v úsilí zabezpečiť cestu a všetko potrebné s cestou na Pyrenejský polostrov. Tam mali štartovať aj Poľky, ale majú problémy s pozitívnymi prípadmi na COVID-19. Momentálne to vyzerá tak, že dianie v Santanderi bude bez poľských hádzanárok, ale Slovenky tam odcestujú.

„Podľa aktuálnej informácie poľské družstvo, hoci sa ho snažia poskladať, do Španielska nepricestuje. Vďaka tomu nastala aj zmena v programe našich zápasov. V piatok 27. novembra o 19.00 h a v nedeľu 29. 11. od 13.00 h nastúpime v prípravných dueloch proti domácej reprezentácii,“ prezradil generálny sekretár SZH Ivan Sabovik s tým, že slovenská výprava odletí do dejiska stretnutí v piatok. „V tejto súvislosti by sme chceli poďakovať Ministerstvu obrany SR na čele s Jaroslavom Naďom, že nám poskytli lietadlo ozbrojených síl, aby sme pri presune minimalizovali možnosti šírenia pandémie a dodržali tzv. bublinu.“

Správa o zrealizovaní dvoch zápasových previerok v Španielsku, navyše proti úradujúcim vicemajsterkám sveta potešila aj trénera reprezentácie SR Pavla Streichera. „Aj keď to nebude v rámci turnaja, my sme radi, že môžeme odohrať dve stretnutia s tak kvalitným protivníkom,“ poznamenal po utorkovom predpoludňajšom tréningu kormidelník slovenského tímu, ktorý má k dispozícii zatiaľ 17-členný káder. „Sú tu všetky nominované hráčky až na Veroniku Habánkovú, ktorá sa k nám pripojí – ak bude mať negatívny test na koronavírus – v stredu. Potom bude družstvo už v kompletnom zložení.“ Slovenské hádzanárky sa až do odletu budú pripravovať v bratislavskom Dome športu.

Dlhoročnou oporou národného tímu SR je Simona Szarková, ktorá tiež víta možnosť konfrontácie. „Od minulého zrazu sme v lige už dva mesiace nehrali zápasy, stále nám ich odkladali pre koronavírus. Aj preto sa veľmi teším na zraz. Fungovanie v bubline sme si už vyskúšali počas septembrového sústredenia. Oproti normálnemu režimu v tom nevidím veľký rozdiel. Pripravujeme sa totiž dvojfázovo, máme spoločný program, takže ani nemáme čas na iné aktivity,“ uviedla spojka maďarského Mosonmagyaróváru na pondelkovom mítingu s médiami.

Nominácia hádzanárskej reprezentácie žien Slovenska na sústredenie v Bratislave a zápasy v Španielsku (23. – 29. 11.):
brankárky: Adriana Medveďová (UHC Eggenburg/Rak.), Viktória Oguntoye (HC DAC Dunajská Streda), Viktória Voržáčková (HC Tatran Stupava)
pivotky: Nikoleta Trúnková, Valéria Dulinová (obe Iuventa Michalovce), Kristína Pastorková (HC DAC Dunajská Streda)
krídelníčky: Annamária Patrnčiaková (TJ Sokol Lázně Kynžvart/ČR), Martina Popovcová (Iuventa Michalovce), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda)
spojky: Karin Bujnochová (Achenheim Truchtersheim Handball/Fr.), Erika Rajnohová (CB Mecalia Atlético Guardés/Šp.), Simona Szarková, Barbora Lancz (obe Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Veronika Habánková (Kisvárdai KC/Maď.), Vladimíra Bajčiová (Iuventa Michalovce), Natália Némethová (HK Slovan Duslo Šaľa), Monika Rajnohová (HC DAC Dunajská Streda)

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022