Načítavanie údajov ...

Rozhovor týždňa: Slovenky svoj výkon vystupňovali, Streicher to vníma ako pozitívny signál

Zo šestice zranených hráčok nemôže tréner hádzanárok SR na MS 2021 určite počítať s Veronikou Habánkovou

Hlavu smútku mal kormidelník slovenských reprezentantiek v hádzanej žien Pavol Streicher, keď sa mu pri tvorbe nominácie na vstup do kvalifikácie ME 2022 zapĺňali kolónky so zranenými hráčkami. Posledná – šiesta – mu pribudla ešte na na zraze. Svoje zverenky však napriek neľahkej situácii pripravil na stretnutia s vicemajsterkami sveta Španielkami i Maďarkami tak, že napriek prehrám 28:33, resp. 28:30 prevládala s tým, čo odviedli na palubovke, vo všeobecnosti spokojnosť. Sympatické a bojovné výkony Sloveniek proti favoritom kvalifikačnej skupiny sú povzbudením pred decembrovým štartom na majstrovstvách sveta v Španielsku.

Ako vyznieva porovnanie stredajšieho duelu so Španielskom s nedeľňajším proti Maďarsku?
– Najväčší rozdiel bol v tom, že naša hra bola tentoraz konštantná s výnimkou jednej pasáže v druhom polčase, keď nám Maďarky utiekli na päť gólov. Bol to však len približne päťminútový úsek, takže 55 minút sme s favorizovaným súperom odohrali absolútne vyrovnanú partiu.

Tešíte sa z predvedeného výkonu, alebo skôr vás mrzí, že výsledkovo to nedopadlo ešte lepšie?
– Jedno oko sa smeje a druhé plače. Mám radosť z toho, ako sme sa prezentovali, čo je pre vývoj družstva veľmi dôležité. Na druhej strane som smutný, lebo to, žiaľ, nestačilo na zisk nejakého bodu.

Ako sa vám podarilo dať dokopy družstvo, z ktorého pred súbojmi s favoritmi 5. kvalifikačnej skupiny vypadávala jedna hráčka za druhou?
– My sme si po nešťastnej udalosti s Veronikou Habánkovou, ktorá sa zranila hneď na úvodnom tréningu nášho zrazu povedali, že situáciu nezmeníme a radšej upriamime koncentráciu na najbližšieho protivníka. Myslím si, že sme to zvládli. Mňa osobne teší, že výkon, ktorý sme podali v Španielsku, sme dokázali ešte vystupňovať. To je veľmi dobrý signál pre napredovanie tohto družstva.

Vyzdvihli by ste niekoho zo svojich zvereniek?
– Myslím si, že to bol kolektívny výkon. Nikto nevyčnieval nejako extra, že by sme mali jednu osobnosť, ktorá by to ťahala. Raz to bola jedna, inokedy potiahla druhá. Tímový výkon je dôležitý a na tom sme stavali.

V Antequere ste po päťgólovej prehre vraveli, že bolo v hre viac. Platí to aj o súboji v Topoľčanoch?
– V Španielsku sme nezvládli záver zápasu. Mali sme možnosť ukončiť duel dvojgólovým rozdielom, ale v poslednej jeden a pol minúte sme dostali dva góly, čo opticky zväčšilo rozdiel. To sa nám stalo aj predtým v play-off o MS 2021 so Srbskom. Proti Maďarkám sme na to upozorňovali, že musíme hrať, aj keď vývoj duelu bude iný, teda pre nás menej priaznivý. Zápas totiž trvá 60 minút a my to musíme odohrať do poslednej sekundy. To sme tentokrát aj dokázali.

S výnimkou úvodu sme až do 37. min nepustili Maďarky do vedenia. Prekvapilo vás to?
– Prekvapený som ani nebol, lebo to bol náš plán… Chceli sme urobiť všetko pre zachytenie úvodu zápasu, potom stabilizáciu našej hry. To sa aj potvrdilo.

Kde nastal zlom vo vývoji duelu s Maďarkami?
– Zlom bol predovšetkým v kvalite súpera. Maďarky mali veľa možností na prestriedanie a na palubovku vždy vybehla hráčka rovnakých kvalít. Aj my sme striedali častejšie, viac ako bežne, ale u nás nenastúpili hráčky so skúsenosťami z Ligy majstrov. Mali sme tam hráčky z MOL ligy a tie sa zhostili svojich úloh dobre, ale na úspech proti takémuto súperovi to zatiaľ nestačí.

Čo vravíte na divácku kulisu vo vynovenej topoľčianskej hale?
– Som rád, že diváci napokon prišli a vložili sa do tohto zápasu a nemali sme tu len fanúšikov z Maďarska, ktorí celý čas povzbudzovali svoje družstvo. Veľká vďaka patrí tým, ktorí prišli v týchto náročných podmienkach. Cítili sme ich prítomnosť a dievčatá boli rady, že hrali v takejto atmosfére.

Čo znamenajú tieto naše vystúpenia z pohľadu blížiacich sa MS?
– Je to signál, že môžeme hrať proti špičkovým tímom. Odohrali sme viac-menej vyrovnanú partiu proti Španielkam i Maďarkám. Teraz bude dôležité dobre zmanažovať záverečnú prípravu na svetový šampionát. Tam konečne budeme mať viac času na prípravu.

Aký je najbližší program reprezentácie žien?
– Zídeme sa 21. novembra. V domácom bloku pobudneme štyri dni, potom letíme do Madridu na turnaj štyroch krajín. Potom už zostaneme na Pyrenejskom polostrove. V dejisku MS nás čakajú ešte tri tréningové dni a následne úvodný duel šampionátu.

Teraz vám chýbalo šesť zranených hráčok základného kádra. Ako to s nimi vyzerá v súvislosti so štartom na MS?
– Uvidíme, ťažko predpokladať, ako sa to všetko vyvinie. Ony musia byť nielen zdravé, ale aj sa dostať do formy, lebo záťaž bude extrémna. Žiadna z nich takú nezažila. Pravdepodobne nás čaká 9 zápasov v priebehu 14 dní. Pri nominácii bude hrať dôležitú úlohu aj kondičný stav, trénovanosť a zápasová prax.

So štartom ľaváčky Veroniky Habánkovej po nedávnom nešťastnom zranení však už nemôžete počítať. Je to pravda?
– Žiaľ, áno. Veronika sa v utorok mala podrobiť operácii kolena a táto sezóna sa pre ňu skončila predčasne. Je to veľká škoda, pretože bola v životnej forme. Všetci jej držíme palce, nech všetko úspešne absolvuje, nech zákrok dopadne dobre, v pokoji zrehabilituje a v ďalšej sezóne nám znova pomôže. Aj touto cestou ju pozdravujeme a tešíme sa, keď bude opäť medzi nami.

Ako to vyzerá s nomináciou?
– Širší 35-členný káder, do ktorého sme obrazne dali všetko, čo má na Slovensku v ženskej hádzanej ruky a nohy. Do Španielska pocestuje 18 hráčok. Záverečnú nomináciu špecifikujeme približne dva týždne pred začiatkom šampionátu.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: RFEBM / J.L. Recio

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022